Biathlon – PŚ: Martin Fourcade z pierwszą wygraną w sezonie

Bieg pościgowy mężczyzn był ostatnią konkurencją inauguracyjnych zawodów tegorocznego Pucharu Świata w szwedzkim Oestersund. Wygrał go, odnosząc pierwsze zwycięstwo w sezonie 2017/2018, Martin Fourcade. Polacy nie startowali, gdyż żaden z nich w sprincie nie zajął miejsca w sześćdziesiątce, premiowanego występem w dzisiejszej konkurencji.

Niewielkie różnice po biegu sprinterskich zapowiadały zaciętą walkę o kolejne zwycięstwo i punkty do klasyfikacji generalnej. Praktycznie razem jako pierwsi na trasę wyruszyli: Tarjei Boe, Martin Fourcade i Erik Lesser. Jednak już po pierwszym strzelaniu nastąpiły duże przetasowania. Niemiec zaliczył aż 4 pudła i zaprzepaścił szansę na dobry wynik. Po jednej karnej rundzie musieli przebiec Francuz i Norweg. W tamtym momencie na czoło stawki wysunął się Emil Hegle Svendsen.

Druga wizyta na strzelnicy sprawiła, że ponownie prowadzenie objął Fourcade przed starszym z braci Boe. Mieli już oni wtedy prawie dwadzieścia sekund przewagi nad grupą pościgową. I najlepszy biathlonista świata ostatnich lat już tej szansy nie zmarnował. Z każdym kolejnym strzelaniem tylko powiększał swoją przewagę. Kompletnie za to pogubił się Norweg, który biegał aż 3 rundy karne po trzecim strzelaniu i zakończył zawody na dalszej pozycji.

Dość słabo się prezentowali zawodnicy, którzy w sprincie zajęli wysokie miejsca. Wykorzystali to ci z dalszych pozycji i niespodziewanie włączyli się do walki o podium. Ostatecznie obok Fourcada stanęli na nim Słoweniec Jakov Fak i rodak Martina, Quentin Fillon Maillet, dla których są to jak dotąd najlepsze wyniki w sezonie. Stracili oni jednak do nowego lidera klasyfikacji generalnej ponad czterdzieści sekund. Bieg ukończyło w sumie 58. zawodników.

1 Martin Fourcade (Francja) 30:12.2 (1)