Biathlon – Puchar IBU: Dublety Kaishevej i Guigonnata. Kolejne miejsce w dziesiątce Kamili Żuk

Ostatniego dnia rywalizacji w Lenzerheide odbyły się biegi pościgowe. Sukcesy z dnia wczorajszego powtórzyli Ulina Kaisheva i Antonin Guigonnat. Najlepsza z Polek, Kamila Żuk uplasowała się po raz kolejny w czołowej dziesiątce. Żaden z naszych biathlonistów z kolei nie zakwalifikował się do dzisiejszych zmagań.

Jako pierwsze na trasę wyruszyły Panie. Wśród nich tylko trzy Polki, ponieważ Kinga Mitoraj zrezygnowała ze startu. Z pierwszym numerem wystartowała oczywiście zwyciężczyni sprintu Ulina Kaisheva. Jednak już po pierwszym strzelaniu prowadzenie objęła jej rodaczka D. Virolainen. Taki stan rzeczy utrzymywał się do trzeciej wizyty na strzelnicy. Wtedy to na czoło powróciła Kaisheva. I  stało się w tym momencie jasne, że to pomiędzy Rosjankami rozegra się walka o pierwsze miejsce. Ostatecznie na ostatnich metrach górą okazała się triumfatorka sprintu, tym samym sięgając w Szwajcarii po dublet. Podium uzupełniła bezbłędna Francuzka C.Chevalier.

Źle zaczęła dzisiejszy bieg Kamila Żuk. Podczas pierwszych dwóch wizyt na strzelnicy miała po jednym pudle i spadła pod koniec drugiej dziesiątki. To jednak jej nie podłamało i dzięki pozostałym bezbłędnym strzelaniom udało się Polce wrócić do czołówki i finiszować ostatecznie na 10 pozycji. Anna Mąka odwrotnie, dobrze rozpoczęła, później z kolei pojawiły się pudła i zakończyła zmagania na 27 miejscu. Kompletnie nie wyszedł start Karolinie Pitoń. Aż jedenaście rund karnych spowodowało, że zajęła ostatnią 53 lokatą.

1 U. Kaisheva (Rosja) 31:02.9 (2)

2 D. Virolainen (Rosja) +1.3 (2)

3 C. Chevalier (Francja) +25.2 (0)

10 Kamila Żuk (Polska) +1:30.9 (2)

27 Anna Mąka (Polska) +3:30.1 (2)

53 Karolina Pitoń (Polska) +7:33.3 (11)

Przed biegiem na dochodzenie mężczyzn można było się zastanawiać, czy Antonin Guigonnat odeprze atak ze strony 4 Norwegów. Pomimo, że Skandynawowie bardzo go naciskali, to linię mety minął ponad 13 sekund nad następnym zawodnikiem. I podobnie jak Ulina Kaisheva wśród kobiet mógł cieszyć się z wywalczenia dubletu.

Czołowa dziesiątka została tak samo jak w dniu wczorajszym zdominowana przez trzy reprezentacje. Jedyną różnicą było to, że słabo spisujących się Niemców zastąpili w niej Rosjanie, którzy doskonale strzelali i zanotowali znaczny awans. Aleksiej Slepov z 18 pozycji przedarł się na podium i zajął trzecie miejsce, a A. Volkov, który po sprincie był 20, uplasował się na szóstej lokacie.

Wśród 58 zawodników, którzy przystąpili do rywalizacji, zabrakło reprezentantów Polski.

1 A. Guigonnat (Francja) 33:59.8 (3)

2 F. Gjesbakk (Norwegia) +13.2 (3)

3. A. Slepov (Rosja) +21.3 (1)

Kolejne zawody w ramach Pucharu IBU odbędą się w dniach 13-17 grudnia w austriackim Obertilliach.