Biathlon – Puchar Świata: 12. miejsce Polek, Niemki wygrały sztafetę w Anterselvie!

 Ostatnim akordem Pucharu Świata w Antholz-Anterselvie był bieg sztafetowy kobiet. Przyniósł on całkiem spore emocje, a także wydaje się, że pomógł trenerom Adamowi Kołodziejczykowi i Tomaszowi Sikorze znaleźć czwartą zawodniczkę do sztafety na Mistrzostwach Świata. Polki zajęły 12. miejsce, a bezkonkurencyjne były Niemki.

Bieg sztafetowy kobiet był ostatnim akcentem Pucharu Świata w biathlonie przed Mistrzostwami Świata, które w połowie lutego odbędą się w austriackim Hochfilzen. Na trasie można było zobaczyć 23 sztafety, a z numerem 10 wystąpiła reprezentacja Polski, startująca w składzie Magdalena Gwizdoń, Monika Hojnisz, Anna Mąka, Krystyna Guzik.

Wszystko rozpoczęła Magdalena Gwizdoń. Polka zaliczyła niezbyt dobre strzelanie, z dwoma dobieraniami, po którym zanotowała blisko 20 sekund straty  do liderujących Niemek i Białorusinek. Drugie strzelanie było już zdecydowanie lepsze (jedno dobieranie), ale w związku z niezłym strzelaniem innych sztafet, Polki plasowały się w okolicach 20. miejsca. Na prowadzeniu znajdowały się Francuzki, przed Słowacją i Białorusią.

Wszystko zaczęło się klarować na drugiej zmianie. Świetnie celowała Niemka Hammerschmidt, która pomogła osiągnąć zdecydowaną przewagę nad resztą. Słabe strzelanie Bescond zepchnęło na chwilę sztafetę francuską na dalsze pozycje. Monika Hojnisz najpierw spudłowała raz, potem także musiała raz dobierać i biało-czerwone znajdowały się na 17. lokacie.

Dużo lepsze rzeczy dla polskiej sztafety zaczęły się dziać od trzeciej zmiany. Mogliśmy się bać dyspozycji niesprawdzonej w tej rywalizacji Anny Mąki, ale młoda zawodniczka poradziła sobie bardzo dobrze. W swoich dwóch wizytach na strzelnicy, tylko przy tym strzelaniu w pozycji stojącej Polka raz dobierała i ustabilizowała miejsce polskiej sztafety w drugiej dziesiątce. Na prowadzeniu nadal znajdowały się Niemki, ale straty odrabiały Francuzki, z Anais Bescond na trzeciej zmianie oraz Włoszka Alexia Runggaldier. Wszystko wskazywało jednak na to, że reprezentantki naszych zachodnich sąsiadek pewnie sięgną po zwycięstwo.

Tak też się stało. Liderka Pucharu Świata Laura Dahlmeier nie strzelała zbyt dobrze, bo na obu strzelaniach musiała dobierać dwukrotnie. Podobną dyspozycję wykazały jednak Marie Dorin Habert i Dorothea Wierer. Niemki pewnie wygrały zawody sztafetowe w Anterselvie wyprzedzając Francuzki i Włoszki. Świetnie dysponowana na strzelnicy była też dziś Krystyna Guzik, która nie dobierała ani razu, bardzo zbliżyła się do czołowej 10-tki, ale ostatecznie Polska uplasowała się na 12. lokacie.

Przed nami chwilowe zwolnienie biathlonowej machiny Pucharu Świata. Najlepsi będą się przygotowywać do Mistrzostw Świata, a w przyszłym tygodniu w Dusznikach Zdroju odbędą się Mistrzostwa Europy. Obszerne relacje z tych zawodów na naszym portalu.

Wyniki sztafety kobiet:

  1. Niemcy – 1:09,12
  2. Francja +24,2
  3. Włochy +33,4
    =================
  1. Polska +2:44,0

 

Radosław Kępys490 Posts

<p>Mam 26 lat. W październiku 2017 roku uzyskałem dyplom magistra Politologii na Wydziale Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Na stronie od 2015 roku. Odpowiedzialny za biathlon, kajakarstwo i pływanie, ale w tym czasie pisałem informacje z bardzo wielu sportów – od lekkiej atletyki po narciarstwo alpejskie. Sport to moja pasja od najmłodszych lat i na zawsze taką pozostanie. Poza nim uwielbiam dobrą literaturę, dobrą muzykę i dobre jedzenie. Interesuje się też historią najnowszą i polityką.</p>

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Lost Password