Biegi narciarskie: co nas czeka w nadchodzącym sezonie?

Najważniejszą imprezą sezonu 2016/2017 będą Mistrzostwa Świata w narciarstwie klasycznym w fińskim Lahti. Oprócz tego odbędzie się próba przedolimpijska w Pjongczang. Międzynarodowa federacja narciarska wprowadziła także kilka nowinek do zawodów pucharu świata.

Już za niecałe dwa miesiące rozpocznie się sportowa zima. Będzie to kolejny sezon, w którym Justyna Kowalczyk zapewni nam wielkie emocje. Nasza zawodniczka zapowiedziała że skupi się głównie na biegach techniką klasyczną, a jej głównym celem jest bieg na 10 km na MŚ w Lahti. To właśnie na tym dystansie, Justyna odniosła swoje pierwsze zwycięstwo w zawodach pucharu świata oraz zdobyła złoty medal na Igrzyskach w Soczi. Mistrzynią świata na 10 km nie była nigdy ale w tym sezonie będzie idealna okazja aby to zmienić. Należy dodać że na 8 biegów na dystansie 10 km, które będą rozgrywane w zawodach pucharu swiata aż 6 będzie techniką klasyczną.

Sezon zgodnie z tradycją rozpocznie się w fińskim Kuusamo, ale zakończy się dość nietypowo w Rosji, w miejscowości Tiumeń. Przez lata byliśmy przyzwyczajeni że sezon kończył się w szwedzkim Falun. Jednak działacze FIS już w ostatnim sezonie postanowili urozmaicić kalendarz i sezon zakończył się w Kanadzie. Tiumeń nie jest jedyną niespodzianką w kalendarzu, zawody zawitają także do szwedzkiego Ulricehamn. Na poczatku lutego w Pjongczang odbędzie się próba przedolimpijska, zawodnicy sprawdzą trasy Igrzysk 23. Olimpiady w trzech konkurencjach.

Od kilku sezonów w biegach narciarskich mieliśmy do czynienia z norweską dominacją. Teraz jest już wiadomo że było to efektem stosowania dopingu przez Norweskich zawodników. Świat sportu stara się unikać w tym przypadku określenia „doping”. Jednak jak nazwać sytuację, w której zawodnik przyjmuję leki, na chorobę lub dolegliwość, która go nie dotyczy? Zanim zrobiło się głośno o „epidemii astmy”, działacze FIS postanowili zmniejszyć kwoty startowe w pucharze świata z 22 do 15 zawodników na dany kraj. Działanie to ma na celu wyrównanie rywalizacji sportowej. Teraz zawodnicy z innych państw będą mieli teoretycznie większe szanse na zdobycie pucharowych punktów. Jeśli chodzi o Tour de Ski, maksymalna liczba zawodników z danego kraju wynosi 10. W sztafetach i sprintach drużynowym każdy kraj może wystawić maksymalnie dwie ekipy. Sędziowie będą także bardziej rygorystycznie podchodzić do techniki klasycznej.

 

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Lost Password