Biegi narciarskie: Dobre starty Polaków we Włoszech!

W biegach indywidualnych techniką dowolną we włoskiej Santa Caterinie bardzo dobrze spisali się polscy juniorzy. Eliza Rucka i Mateusz Haratyk zajęli miejsca w czołowej dziesiątce w swojej kategorii wiekowej. Wśród seniorów najlepsze wyniki zanotowali Sylwia Jaśkowiec i bracia Bury.

Jako pierwsze na trasy we włoskiej Santa Caterinie wybiegły dziś juniorki, które miały do pokonania dystans 5 km techniką dowolną. Do rywalizacji przystąpiły 62 zawodniczki poniżej 20 roku życia. W tym gronie były cztery reprezentantki Polski: Eliza Rucka, Monika Skinder, Klaudia Kołodziej i Weronika Kaleta. Bardzo dobry start ma za sobą Eliza Rucka – Polka uplasowała się w ścisłej czołówce zawodów, zajmując wysokie 6. miejsce. Co jeszcze ważniejsze – nasza juniorka za swój bieg uzyskała FIS punkty 92.28, a to poziom olimpijskiego minimum A! Bieg wygrała Niemka Lisa Lohmann przed koleżanką z kadry Anną-Marią Dietze i Włoszką Martiną Bellini. Eliza Rucka do zwyciężczyni straciła 17 sekund, a do miejsca na podium zabrakło jej nieco ponad 6 sekund. W czołowej „30” zmagania ukończyła także Monika Skinder, która była 22. Jej strata do Niemki sięgała jednak półtorej minuty.

Seniorki miały do pokonania dystans dwa razy dłuższy. Najszybciej 10 km łyżwą przebiegła Francuzka Anouk Faivre-Picon, a na podium stanęły także Włoszka Eliza Brocard i kolejna reprezentantka „Trójkolorowych” – Coraline Thomas Hugue. W gronie 54. biegaczek wystartowało osiem Polek. Najlepiej z Biało-Czerwonych zaprezentowała się Sylwia Jaśkowiec, która ukończyła rywalizację na miejscu 12. Strata Sylwii do triumfatorki to przeszło minuta i dwadzieścia sekund, ale FIS punkty na poziomie 79.72 pozwolą naszej reprezentantce wrócić w przyszłym tygodniu do startów w Pucharze Świata. Pozycje pod koniec trzeciej dziesiątki zajęły dwie inne zawodniczki z kadry A – Urszula Łętcoha była 26., a tuż za nią uplasowała się Martyna Galewicz.

Na dystansie 10 km rywalizowali dziś także juniorzy. Miejsce w czołowej dziesiątce wywalczył najlepszy obecnie Polak w tej kategorii wiekowej – Mateusz Haratyk. Nasz zawodnik został sklasyfikowany na 9. pozycji, ze stratą czterdziestu trzech sekund do zwycięzcy – Niemca Floriana Knopfa. Na podium w juniorskiej rywalizacji stanęli także dwaj reprezentanci gospodarzy – Luca del Fabro i Martin Cordazzi. W trzydziestce sklasyfikowano jeszcze jednego polskiego biegacza – Wiktor Czaja zajął 25. lokatę (+1:48.4).

W biegu mężczyzn na 15 km niezłą dyspozycję potwierdzili bracia Bury. Dominik ukończył rywalizację na miejscu 13., a jego starszy brat Kamil był 16. Zwyciężył Rosjanin Denis Spicow przed Aleksandrem Dolidowiczem z Białorusi i Jewgienijem Wieliczko z Kazachstanu. Polacy do reprezentanta Rosji stracili ponad dwie minuty. Kolejny raz do czołowej trzydziestki nie udało się awansować kadrowiczom – Jan Antolec był dziś 33. (+3:22.3), a Paweł Klisz dopiero 49. (+4:24.4).

W niedzielę, na zakończenie zmagań w Santa Caterinie, odbędą się biegi pościgowe stylem klasycznym z zachowaniem różnic czasowych z soboty. Juniorki i seniorki będą rywalizowały na dystansie 7.5 km, a juniorzy i seniorzy pobiegną na 10 km.