Biegi narciarskie: Dziesięcioro biegaczy w kadrze młodzieżowej

Polski Związek Narciarski podał skład kadry młodzieżowej na sezon olimpijski. Powołania otrzymało pięć biegaczek i pięciu biegaczy narciarskich. W porównaniu z ubiegłym rokiem reprezentacja jest sporo młodsza, pojawiło się w niej wiele nowych twarzy. Szkoleniem zawodników będą się zajmować trenerzy okręgowi.

W kadrze dziewcząt do ubiegłorocznych kadrowiczek – Agaty Warło (rocznik 1997) i Klaudii Kołodziej (1998), dołączyły najlepsze w kraju juniorki młodsze: Monika Skinder (rocznik 2001), Izabela Marcisz i Eliza Rucka (obie rocznik 2000). Pochodząca z Tomaszowa Lubelskiego, niespełna 16-letnia Monika Skinder to najmłodsza w historii naszego kraju mistrzyni Polski w biegach narciarskich – w lutym br. wygrała rywalizację w sprincie stylem dowolnym, pokonując zawodniczki z pierwszej reprezentacji. Rok wcześniej, w swoim pierwszym starcie na arenie międzynarodowej, stanęła na podium zawodów FIS na Słowacji, a w mistrzostwach kraju zdobyła srebro w sprincie drużynowym klasykiem. Izabela Marcisz – młodsza siostra trenującej w kadrze A Eweliny, to brązowa medalistka ostatnich Mistrzostw Polski w biegu na 5 km stylem klasycznym. Eliza Rucka nie wywalczyła jeszcze indywidualnego medalu krajowego czempionatu, ale odnosiła liczne sukcesy w zawodach juniorskich, w których od lat rywalizuje ze Skinder i Marcisz o miano najlepszej młodej polskiej biegaczki.

W kadrze chłopców z poprzedniego składu ostali się Kamil Bury (rocznik 1995) i Kacper Antolec (1996). Powołania do reprezentacji otrzymali także: najlepszy obecnie polski junior, uczestnik młodzieżowych igrzysk w Lillehammer – Mateusz Haratyk (rocznik 1998), brązowy medalista tegorocznych mistrzostw Polski w biegu na 10 km klasykiem Michał Skowron (1998) oraz Wiktor Czaja (rocznik 1999).

Skład kadry młodzieżowej został wytypowany przez prof. Teresę Sochę, dyr. Marka Siderka i koordynatora ds. biegów narciarskich Annę Staręgę. Zawodnicy będą trenowali pod okiem trenerów okręgowych: Tadeusza Krężeloka i Aleksandry Pustołki (okręg śląsko-beskidzki), Marcina Rzeszótko (okręg tatrzański) i Mieczysława Skowrona (okręg dolnośląski).

Kadra młodzieżowa w biegach narciarskich w sezonie olimpijskim 2017/2018:
Kobiety: Agata Warło, Klaudia Kołodziej, Monika Skinder, Izabela Marcisz, Eliza Rucka
Mężczyźni: Kamil Bury, Kacper Antolec, Mateusz Haratyk, Michał Skowron, Wiktor Czaja

źrodło: pzn.pl

Inga Świetlicka982 Posts

Od igrzysk w Atlancie wierny kibic polskich olimpijczyków. W redakcji od 2013 roku, pisze głównie o biegach narciarskich, siatkówce i gimnastyce artystycznej. Oprócz sportu pasjonatka podróży bliższych i dalszych (zwłaszcza do Rosji i byłych republik radzieckich) oraz dobrych książek i rollercoasterów.

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Lost Password