Biegi narciarskie: Justyna Kowalczyk rozpoczęła sezon olimpijski

W Fińskim Muonio odbyły się dziś zawody zaliczane do pucharu FIS, Justyna Kowalczyk rozpoczęła sezon od miejsca na podium. Polka zajęła trzecie miejsce w sprincie techniką klasyczną.

Mimo, że do rozpoczęcia kolejnego cyklu zawodów Pucharu Świata w biegach narciarskich, pozostały jeszcze dwa tygodnie, to już teraz wiele reprezentacji, startuje w zawodach niższej rangi. Jednym z takich miejsc jest Muonio – miejscowość położona daleko w Laponii – gdzie trasy biegowe są przygotowane na długo przed sezonem. Czołowi zawodnicy Pucharu Świata skupiają się jeszcze na ostatnich szlifach treningowych i nie startują w zawodach przed sezonem. Na listach startowych brakuje znanych nazwisk, za wyjątkiem Justyny Kowalczyk i kilku zawodniczek z ekip Finlandii i Norwegii.

Eliminacje poprzedzające rywalizację w ćwierćfinałach wygrała Norweżka Anna Svendsen, Kowalczyk ukończyła ten etap zawodów na 10. miejscu. W każdym kolejnym biegu Polka rywalizowała razem ze Svendsen i za każdym razem, dobiegała do mety za plecami Norweżki. W biegu finałowym Justynę wyprzedziła także Natalia Nepryaeva z Rosji. Trzecie miejsce do dobry prognostyk na nadchodzący sezon, którego głównym celem jest wywalczenie wysokich lokat na Igrzyskach w Pjongczang.

Justyna Kowalczyk jest jedynym reprezentantem Polski na zawodach w Muonio. Pozostali zawodnicy zarówno z kadry kobiet jak i mężczyzn, rozpoczną sezon za tydzień od rywalizacji na zawodach w Szwedzkim Gallivare.

Zmagania mężczyzn w dzisiejszym sprincie wygrał reprezentant gospodarzy, Ristomatti Hakola. Pozostałe miejsca na podium zajęli Rosjanie, Alexander Bolshunov i Andrey Parfenov.

Wyniki sprintu techniką klasyczną kobiet:

 1. Anna Svendsen (Norwegia) 03:28.28
 2. Natalia Nepryaeva (Rosja) +0.41
 3. Justyna Kowalczyk (Polska) +1.42
 4. Lovise Heimdal (Norwegia) +3.47
 5. Leena Nurmi (Finlandia) +3.92
 6. Silje Theodorsen (Norwegia) +7.15

Wyniki sprintu techniką klasyczną mężczyzn:

 1. Ristomatti Hakola (Finlandia) 2:56.85
 2. Alexander Bolshunov (Rosja) +0.28
 3. Andrey Parfenov (Rosja)+1.83
 4. Juuso Haarala (Finlandia) +7.84
 5. Alexej Poltoranin (Kazachstan) +9.82
 6. Martii Jylhae (Finlandia) NU

 

 

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Lost Password