Biegi narciarskie: Justyna Kowalczyk wygrywa w Saariselce!

Świetne wieści nadeszły do nas z fińskiej Saariselki, gdzie Justyna Kowalczyk odniosła zwycięstwo w sprincie stylem klasycznym podczas zawodów FIS. Dużo słabiej w Gaelivare poszło przedstawicielom naszej kadry A, którzy zajęli bardzo dalekie miejsca w stawce.

W fińskiej Saariselce odbył się dziś sprint kobiet. Na starcie zabrakło oczywiście najlepszych reprezentantek Skandynawii, które wolały wybrać się do Gaelivare lub Beitostolen, jednak poza naszą najlepszą biegaczką Justyną Kowalczyk było kilka znanych nazwisk – na czele z Francuzką Aurore Jane czy Słowenką Aleną Csebasek. Wczoraj w biegu na 5 kilometrów klasykiem Justyna uległa tylko reprezentantce Austrii Teresie Stadlober. Dziś w kwalifikacjach ona również okazała się najlepsza, a Polka zajęła 5. lokatę.

To było jednak tylko preludium do tego, jak Polka spisała się w kolejnych etapach rywalizacji. Przeszła je jak burza, awansując do finału, a tam zatrzymała świetną passę Austriaczki Stadlober, która dziś była 3. i w świetnym stylu wygrała całe zawody. Zaraz za Polką uplasowała się Słowenka Anamarija Lampic. Początek sezonu klasykiem w wykonaniu naszej mistrzyni jest znakomity. Oby starczyło paliwa na kolejne tygodnie i rywalizację z najlepszymi zawodniczkami świata, przede wszystkim podczas igrzysk w Pjongczangu, które rozpoczną się za ponad 80 dni.

8. Aurore Jean – Francja

W szwedzkim Gaelivare rywalizację w sobotę zainaugurowały kobiety. Na 10 kilometrów klasykiem mieliśmy na starcie tylko jedną reprezentantkę Polski – Martynę Galewicz. Trudno było się po niej spodziewać jakiegoś bardzo dobrego wyniku, gdy biegnie się z utytułowanymi zawodniczkami, znanymi z czołówki Pucharu Świata, na czele z Charlotte Kallą, która na własnej ziemi była zdecydowaną faworytką zawodów.

I wszystkie wyżej przewidywane fakty się sprawdziły. Polka startowała na trasę z numerem 27. i od początku traciła spory dystans do czołówki, meldując się na kolejnych pomiarach czasu na miejscach z tyłu stawki. Po przebiegnięciu linii mety Polka była 23., ale było jasne, że będzie stopniowo spadać w klasyfikacji. Prym wiodły Rosjanki. Najpierw po osiągnięciu mety prowadziła Daria Vedenina, potem Anna Zherebyateva, ale w końcu gdy na trasę wyruszyły najsilniejsze zawodniczki wszystko poszło zgodnie z przewidywaniami. Charlotte Kalla na każdym z pomiarów notowała najlepszy czas i z czasem 27:55,2 wygrała zawody. Druga była Yulia Tchekaleva, a na 3. lokacie bieg zakończyła Natalia Nepryaeva. Martyna Galewicz wyprzedziła sześć zawodniczek i była 63.

1. Charlotte Kalla – Szwecja
2. Yulia Tchekaleva – Rosja
3. Natalia Nepryaeva – Rosja

==================================

63. Martyna Galewicz

W rywalizacji mężczyzn na starcie stawiło się dwóch naszych reprezentantów – Jana Antolca i Dominika Burego. Nasi zawodnicy jednak zaliczyli podobny start do swojej koleżanki z reprezentacji. Na pierwszych kilometrach biegu wydawało się, że lepszy wynik osiągnie Dominik Bury, ale za mocne tempo zapłacił on w drugiej połowie dystansu, choć i tak wygrał bezpośredni polski pojedynek. Niewielkie to jednak pocieszenie, gdy na mecie biało-czerwoni zameldowali się odpowiednio na 80. i 82. miejscu. Dziś na trasie bezkonkurencyjni byli Rosjanie. Wygrał Alexander Bolshunov przed Maksymem Vylegzhaninem i Aleksiejem Chervotkinem.