Biegi narciarskie: Kolejne dobre występy polskich juniorów

Na zakończenie zmagań w zawodach FIS w Santa Caterinie rozegrano biegi pościgowe stylem klasycznym. Ponownie najlepsze rezultaty w grupie polskich biegaczy zanotowali juniorzy – Mateusz Haratyk i Eliza Rucka uplasowali się na miejscach w czołowej dziesiątce.

W rywalizacji juniorek po cichu mogliśmy liczyć nawet na podium, bowiem Eliza Rucka do biegu pościgowego klasykiem na 7.5 km ruszała jako czwarta, z 18. sekundami straty do liderki. Polka nie dotrzymała jednak kroku rywalkom i na trasie dała się wyprzedzić  kilku zawodniczkom z Niemiec i Włoch. Eliza Rucka minęła linię mety jako ósma, notując minutę i dziesięć sekund straty do zwycięskiej Lisy Lohmann.

20. pozycję wywalczoną w sobotniej rywalizacji łyżwą obroniła Monika Skinder, ale jej strata na mecie do liderki to już prawie trzy minuty. W czwartej dziesiątce zmagania ukończyły pozostałe Polki: Klaudia Kołodziej była 36. (spadek o jedno miejsce w porównaniu do pozycji na starcie), a Weronika Kaleta 40. (awans o jedno miejsce). Na starcie stanęły 52. zawodniczki poniżej 20. roku życia.

Taki sam dystans – 7.5 km – miały do pokonania seniorki. W gronie 31. biegaczek pozycje w drugiej dziesiątce zajęły nasze kadrowiczki: Sylwia Jaśkowiec była 13. (spadek o trzy miejsca), a Urszula Łętocha 17. (awans o dwa miejsca). Rywalizację wygrała Francuzka Anouk Faivre-Picon przed rodaczką Coraline Thomas Hugue i Włoszką Elisą Brocard. Strata Sylwii Jaśkowiec do triumfatorki to dwie minuty i jedenaście sekund, w przypadku Urszuli Łętochy to już trzy i pół minuty. Miejsca pod koniec trzeciej dziesiątki zajęły Katarzyna Stokfisz i Justyna Pradziad, ale ich straty do czołówki były ogromne.

Najlepszy wynik dnia spośród reprezentantów Polski uzyskał dziś Mateusz Haratyk. Polak ruszał na trasę 10 km biegu na dochodzenie na 9. pozycji, a finiszował jako siódmy. Strata Haratyka do zwycięzcy – Niemca Alberta Kuchlera – wyniosła półtorej minuty. Pozostali polscy juniorzy spisali się słabiej. Wiktor Czaja, który wczoraj zajął 25. lokatę, spadł na 47. pozycję. Wyżej sklasyfikowano Macieja Popielucha – Polak przesunął się o jedno miejsce do góry i ukończył zmagania na 35. miejscu. Inni Biało-Czerwoni zajęli odległe lokaty, choć duży awans w klasyfikacji zaliczył Michał Skowron. Nasz zawodnik wczoraj miał upadek na trasie, startował na końcu stawki i awansował o 21. miejsc.

W biegu pościgowym seniorów na 10 km na starcie zabrakło braci Burych. Zmagania w czołowej trzydziestce ukończył Jan Antolec – Polak startował jako 28., a na mecie zdołał poprawić się o dwie pozycje. Strata Antolca do zwycięzcy – Rosjanina Denisa Spicowa – to prawie pięć minut. Na 36. lokacie w gronie 62. biegaczy uplasował się Paweł Klisz (+6:30.9), 41. miejsce zajął Mateusz Chowaniak, a Andrzej Pradziad nie ukończył rywalizacji.

Warto podkreślić, że Mateusz Haratyk miał dziś czas netto biegu lepszy od obu naszych reprezentantów z kadry A – wynik polskiego juniora to 26:29.0 (FIS punkty: 96.54). Jan Antolec pokonał ten sam dystans – 10 km stylem klasycznym – w czasie 26:35.2 (FIS punkty: 107.16), a Paweł Klisz 27:07.6 (133.05). U kobiet takiej sytuacji nie było. Sylwia Jaśkowiec przebiegła 7.5 km w czasie 25:12.3 (FIS punkty: 118.61), Urszula Łętocha – 25:31.9 (135.26), Eliza Rucka – 26:29.3 (148.23), Monika Skinder – 26:58.3 (171.47).

Inga Świetlicka920 Posts

<p>Od igrzysk w Atlancie wierny kibic polskich olimpijczyków. W redakcji od 2013 roku, pisze głównie o biegach narciarskich, siatkówce i gimnastyce artystycznej. Oprócz sportu pasjonatka podróży bliższych i dalszych (zwłaszcza do Rosji i byłych republik radzieckich) oraz dobrych książek i rollercoasterów.</p>