Biegi narciarskie: Kolejny mistrz olimpijski kończy karierę

Po Johanie Olssonie i Lukasie Bauerze sportową karierę postanowił zakończyć także Sami Jauhojärvi. Fiński biegacz jest aktualnym mistrzem olimpijskim w sprincie drużynowym – na przyszłoroczne igrzyska do Korei już jednak nie pojedzie.

Sami Jauhojärvi nie jest tak utytułowany jak wspomniani wyżej Olsson i Bauer, ale swoje miejsce w historii biegów narciarskich ma. Największy sukces w karierze 36-letni reprezentant Finlandii osiągnął na igrzyskach w Soczi w 2014 roku: wtedy to wspólnie z Iivo Niskanenen został mistrzem olimpijskim w sprincie drużynowym stylem klasycznym. Niewiele brakowało, by do złota olimpijskiego Jauhojärvi dołożył także tytuł mistrza świata w tej konkurencji – gdyby nie kolizja Niskanena z Iversenem podczas tegorocznych mistrzostw świata w Lahti, fiński duet najprawdopodobniej stanąłby na najwyższym stopniu podium przed własną publicznością. Ostatecznie jednak Jauhojärvi musiał zadowolić się brązowym medalem mistrzostw świata – trzecim w jego karierze. Dwa poprzednie krążki Fin zdobył w Libercu w 2009 roku, rywalizując w sprincie drużynowym  (w parze z Ville Nousiainenem) i w sztafecie 4×10 km.

Na podium Pucharu Świata Jauhojärvi stawał dziewięciokrotnie, zawsze w rywalizacji stylem klasycznym. Tylko raz wygrał pucharowe zawody, ale zrobił to na najbardziej prestiżowym dystansie – w 2009 roku triumfował w rywalizacji na 50 km w norweskim Trondheim. Pierwsze międzynarodowe sukcesy Fin odniósł w 2001 roku podczas mistrzostw świata juniorów w Szklarskiej Porębie. W Polsce Jauhojärvi został mistrzem świata na 30 km stylem dowolnym oraz zdobył brązowy medal w rywalizacji na 10 km stylem klasycznym.

„Nie jestem zmęczony bieganiem na nartach, po prostu zaczyna brakować mi motywacji do kolejnych startów. Mógłbym trenować jeszcze przez kilka lat, ale moja głowa ma już dość. Nie myślę o występie na igrzyskach i walce o kolejne złoto olimpijskie” – tak decyzję o zakończeniu kariery tłumaczył Jauhojärvi.

źródło: fis-ski.com