Biegi narciarskie: Kowalczyk tuż za podium, Staręga daleko

Justyna Kowalczyk powoli się rozpędza. Po wczorajszym zwycięstwie w sprincie klasykiem nasza najlepsza biegaczka otarła się o podium w zmaganiach techniką dowolną. Polka była czwarta w biegu na 10 km łyżwą, a do drugiego miejsca straciła tylko trzy sekundy! Słabiej spisał się Maciej Staręga, który rywalizację w sprincie klasykiem zakończył już w ćwierćfinale.

Embed from Getty Images

Justyna Kowalczyk tuż za podium

Wydaje się, że Justyna Kowalczyk z każdym kolejnym startem łapie wyższą dyspozycję. Po wygranej w sprincie stylem klasycznym, dziś Polka dobrze zaprezentowała się w biegu na 10 km nielubianą techniką łyżwową. Owszem – obsada zawodów nie była silna – ale wynik Justyny i FIS punkty na poziomie 60.30 są dobrym prognostykiem przed igrzyskami. Nasza biegaczka celuje w dobry występ w sztafecie sprinterskiej stylem dowolnym w Pjongczangu i w tym kontekście zarówno triumf w sprincie, jak i wysokie miejsce w biegu długim łyżwą naprawdę cieszą. Problemem w chwili obecnej wydaje się raczej brak partnerki dla Justyny, bo pozostałe kadrowiczki póki co prezentują się mizernie. Trzeba liczyć, że do formy wróci Sylwia Jaśkowiec, która na trasach biegowych ma się pojawić w grudniu.

Justyna Kowalczyk w biegu na 10 km stylem dowolnym w Saariselce zajęła czwarte miejsce. Do podium straciła zaledwie dwie sekundy, a do drugiej pozycji – trzy sekundy. Rywalizację wygrała zdecydowanie najszybsza Coraline Thomas Hugue z Francji. Blisko 50 sekund do triumfatorki straciła Kazaszka Anna Szewczenko i kolejna Francuzka Aurore Jean.

W rywalizacji mężczyzn na 15 km stylem dowolnym wygrał Bułgar Weselin Cynzow przed dwoma reprezentantami Białorusi – Jurijem Astapienką i Siergiejem Dolidowiczem.

Staręga w ćwierćfinale

W ostatnim dniu zmagań w szwedzkim Gaellivare liczyliśmy w końcu na lepszy występ Polaków. Duże nadzieje wiązaliśmy zwłaszcza z Maciejem Staręgą, który zwykle w przedsezonowych zmaganiach meldował się w finale sprintu. Niestety, dzisiejsze biegi Polaka nie były aż tak dobre.

Maciej Staręga jako jedyny z sześciorga Biało-Czerwonych przebrnął przez kwalifikacje sprintu stylem klasycznym. Polak miał 22. czas eliminacji i do zwycięzcy tej fazy – Szweda Oskara Svenssona – stracił przeszło osiem i pół sekundy. O rezultatach pozostałych Polaków nie warto nawet wspominać – w gronie 114. zawodników Dominik Bury był 76., Jan Antolec – 85., a Paweł Klisz – 86. Do czołowej trzydziestki nie udało się awansować także Ewelinie Marcisz i Urszuli Łętosze. Polskie biegaczki zakończyły zmagania na miejscach 40. i 41., ze stratą dwudziestu sekund do najszybszej w kwalifikacjach Hanny Falk.

Maciej Staręga wystartował w czwartym biegu ćwierćfinałowym, dość silnie obsadzonym. Przeciwnikami Polaka z Siedlec byli Rosjanie: Anton Gafarow, Maksim Wylegżanin i Andriej Sobakariew, Kazach Aleksiej Połtoranin oraz Szwed Victor Thorn. Staręga nie wytrzymał tempa narzuconego przez rywali i linię mety minął dopiero na miejscu piątym, ze stratą blisko sześciu sekund do Gafarowa. Do półfinału awansował także Wylegżanin, który na finiszu był minimalnie szybszy od Szweda Thorna, a przed Polakiem bieg ukończył jeszcze Połtoranin. Ostatecznie Staręga został sklasyfikowany na 22. pozycji. Nie jest to wynik, który na tydzień przed startem sezonu napawa optymizmem.

Męski finał był rywalizacją szwedzko-rosyjską. Choć w decydującym biegu wystartowało aż czterech Rosjan, to reprezentanci Trzech Koron okazali się najszybsi. Bieg wygrał Oskar Svensson przed Teodorem Petersonem. Na najniższym stopniu podium stanął Nikita Kriukow, minimalnie szybszy od Aleksandra Panżynskiego.

W finale kobiet spotkały się trzy Rosjanki, dwie Szwedki i Szwajcarka Nadine Faehndrich. Zwyciężyła faworytka, czyli Stina Nilsson, która nie miała większych problemów z zostawieniem rywalek za plecami. Pozostałe stopnie podium przypadły Rosjankom – Natalii Matwiejewej i Julii Biełorukowej.

WYNIKI

Zawody FIS w Saariselce

Bieg na 10 km stylem dowolnym kobiet:
1. Coraline Thomas Hugue, Francja 27:35.0
2. Anna Szewczenko, Kazachstan +49.0
3. Jean Aurore, Francja +52.0
4. Justyna Kowalczyk, Polska +54.0
5. Anouk Faivre Picon, Francja +58.0
6. Kateryna Serdiuk, Ukraina +1:04.0

Zawody FIS w Gaellivare

Sprint stylem klasycznym kobiet:
1. Stina Nilsson, Szwecja 3:53.75
2. Natalia Matwiejewa, Rosja +1.89
3. Julia Biełorukowa, Rosja +3.16
4. Hanna Falk, Szwecja +5.50
5. Jewgienia Szapowałowa, Rosja +6.09
6. Nadine Faehndrich, Szwajcaria +6.58
… 40. Ewelina Marcisz
… 41. Urszula Łętocha

Sprint stylem klasycznym mężczyzn:
1. Oskar Svensson, Szwecja 3:21.63
2. Teodor Peterson, Szwecja +0.40
3. Nikita Kriukow, Rosja +2.12
4. Alekasander Panżynski, Rosja +2:18
5. Maksim Wylegżanin, Rosja +2.84
6. Anton Gafarow, Rosja +22.99
… 22. Maciej Staręga
… 76. Dominik Bury
… 85. Jan Antolec
… 86. Paweł Klisz

fot. Facebook Justyny Kowalczyk

Inga Świetlicka963 Posts

Od igrzysk w Atlancie wierny kibic polskich olimpijczyków. W redakcji od 2013 roku, pisze głównie o biegach narciarskich, siatkówce i gimnastyce artystycznej. Oprócz sportu pasjonatka podróży bliższych i dalszych (zwłaszcza do Rosji i byłych republik radzieckich) oraz dobrych książek i rollercoasterów.

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Lost Password