Biegi narciarskie: Kto w kadrze na sezon olimpijski?

Polski Związek Narciarski zatwierdził składy kadr narodowych na sezon olimpijski. W porównaniu do ubiegłego roku w reprezentacjach seniorskich nie doszło do znaczących zmian. W kadrach znalazło się miejsce dla sześciu biegaczek oraz czterech biegaczy i najprawdopodobniej to właśnie ci zawodnicy będą nas reprezentować w przyszłorocznych igrzyskach w Pjongczangu.

Justyna Kowalczyk do igrzysk będzie się przygotowywać ze swoją drużyną, pod okiem trenera Aleksandra Wieretielnego. Polka obecnie przebywa w Zakopanem na pierwszym obozie, a w planach na najbliższe miesiące ma m.in. kolejne wyjazdy do stolicy Tatr, a także zagraniczne obozy w Oteepaa, Raubiczach, Nowej Zelandii i na lodowcu w Ramsau.

Kadrę seniorek w sezonie olimpijskim poprowadzi Mariusz Hluchnik – dotychczasowy asystent zwolnionego trenera Wiesława Cempy. 30-letni Hluchnik nie ma doświadczenia na stanowisku pierwszego szkoleniowca, w przeszłości był asystentem i serwismenem. Do kadry kobiet powołano te same zawodniczki co przed rokiem: Kornelię Kubińską, Ewelinę Marcisz, Martynę Galewicz, Urszulę Łętochę i Sylwię Jaśkowiec, która ma wrócić do reprezentacji po kontuzji.

W kadrze męskiej znalazło się miejsce jednie dla czterech biegaczy: Macieja Staręgi, Dominika Burego, Jana Antolca i Pawła Klisza. Tak wąska kadra to także ryzyko – w przypadku kontuzji któregoś z reprezentantów (odpukać!) praktycznie leży nam cała sztafeta. W sezonie olimpijskim Polacy będą kontynuować pracę z trenerem Januszem Krężelokiem. Poza tym, nasi kadrowicze chcą pojechać do Norwegii, by przed igrzyskami potrenować wspólnie z reprezentacją Wikingów. Więcej o tym projekcie można przeczytać TUTAJ.

W przypadku kadry młodzieżowej/juniorskiej żadne wiążące decyzje jeszcze nie zapadły. Za stroną PZN podajemy, jak przedstawia się sytuacja naszych młodych biegaczy:

Kadra Narodowa Młodzieżowa MIX w biegach narciarskich zostanie wyłoniona spośród wytypowanych 15-20 kandydatów i kandydatek do końca maja 2017 roku po przeprowadzeniu badań wydolnościowych, lekarskich, testach sprawnościowych i analizie wyników sportowych oraz według posiadanych FIS-punktów. Do przeprowadzenia selekcji i zorganizowania tych zadań Zarząd wyznaczył Panią Annę Staręgę we współpracy z trenerem głównym Kadry Narodowej A MIX Januszem Krężelokiem.

Docelowo Kadra Narodowa Młodzieżowa – Juniorów będzie liczyła do 10 zawodników oraz zawodniczek (łącznie) i będzie realizowała zadania szkoleniowe przez Okręgowe Związki Narciarskie, przy założeniu wspólnych zgrupowań treningowych. Okręgowe Związki Narciarskie wyznaczą trenerów do prowadzenia zawodników i zawodniczek powołanych do Kadry Narodowej Młodzieżowej – Juniorów. Okręgowe Związki Narciarskie mogą poszerzyć swoje grupy szkoleniowe przy tych Kadrach o kolejnych zawodników prowadzonych ze środków własnych, klubowych lub sponsorskich.

REPREZENTACJA POLSKI W BIEGACH NARCIARSKICH NA SEZON OLIMPIJSKI:

Kobiety: Justyna Kowalczyk (trener: Aleksander Wieretielny), Sylwia Jaśkowiec, Ewelina Marcisz, Kornelia Kubińska, Martyna Galewicz, Urszula Łętocha (trener: Mariusz Hluchnik)
Mężczyźni: Maciej Staręga, Dominik Bury, Jan Antolec, Paweł Klisz (trener: Janusz Krężelok)

Inga Świetlicka987 Posts

Od igrzysk w Atlancie wierny kibic polskich olimpijczyków. W redakcji od 2013 roku, pisze głównie o biegach narciarskich, siatkówce i gimnastyce artystycznej. Oprócz sportu pasjonatka podróży bliższych i dalszych (zwłaszcza do Rosji i byłych republik radzieckich) oraz dobrych książek i rollercoasterów.

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Lost Password