Biegi narciarskie: Medaliści olimpijscy kończą kariery. Pjongczang bez Olssona i Bauera

Multimedaliści olimpijscy i mistrzostw świata w biegach narciarskich  – Szwed Johan Olsson i Czech Lukas Bauer – postanowili zakończyć sportowe kariery. Oznacza to, że utytułowanych biegaczy nie zobaczymy na przyszłorocznych igrzyskach w Pjongczangu.

Johan Olsson to jeden z najbardziej utytułowanych szwedzkich biegaczy w historii – więcej medali IO i MŚ zdobywali jedynie legendarni Gunde Svan i Sixsten Jernberg. W swoim dorobku Olsson ma sześć krążków igrzysk olimpijskich, zdobytych w latach 2006-2014. Wraz z kolegami z reprezentacji wygrywał biegi sztafetowe podczas igrzysk w Vancouver i Soczi. Indywidualnie najlepszy wynik osiągnął w Rosji – jest wicemistrzem olimpijskim w biegu na 15 km stylem klasycznym z Soczi. W Kanadzie w 2010 roku dwukrotnie stawał na najniższym stopniu podium – w biegu łączonym oraz w maratonie stylem klasycznym. Pierwszy olimpijski krążek zdobył podczas zmagań w Turynie – wówczas szwedzka sztafeta uplasowała się na trzecim miejscu.

Johan Olsson jest także podwójnym mistrzem świata. Jego niesamowity samotny bieg na dystansie 50 km klasykiem podczas czempionatu w Val di Fiemme w 2013 roku przejdzie do historii narciarstwa. Dwa lata później w Falun przed własną publicznością wygrał bieg na 15 km stylem dowolnym. Ponadto z występów na mistrzostwach świata Szwed ma także cztery srebrne i dwa brązowe medale.

Johan Olsson to zawodnik, który zawsze potrafił przygotować formę na docelową imprezę, nie przywiązywał natomiast specjalnej wagi do występów w Pucharze Świata. Na zawody pucharowe jeździł rzadko, a liczne absencje tłumaczył kontuzjami i chorobami. W długiej karierze zaledwie siedmiokrotnie stawał na podium PŚ, w tym pięć razy na najwyższym stopniu. Tylko raz ukończył cykl Tour de Ski – w sezonie 2012/2013 zajął w nim dziewiąte miejsce.

„Utrzymywanie się w światowej czołówce przez wiele lat wymaga poświęceń. Zarówno ode mnie jak i od moich bliskich. Spędzałem bardzo wiele czasu z dala od rodziny i przyjaciół. Dużo o tym myślałem i stwierdziłem, że nie mam już motywacji do dalszych startów” – tak Olsson tłumaczy decyzję o zakończeniu kariery.

Lukas Bauer jest niejako przeciwieństwem Johana Olssona. Czeski biegacz największe sukcesy odnosił w Pucharze Świata, a na imprezach mistrzowskich nie udało mu się zdobyć złotego medalu. W pięciu startach na igrzyskach olimpijskich (debiutował w Nagano w 1998 roku) wywalczył trzy krążki. W Turynie został wicemistrzem olimpijskim na 15 km klasykiem, a cztery lata później w Vancouver zdobył brąz na analogicznym dystansie techniką dowolną. W Kanadzie do medalu indywidualnego dorzucił także brązowy krążek w sztafecie.

Czeski biegacz ma w dorobku także dwa srebrne medale mistrzostw świata: na 15 km stylem klasycznym z Liberca (2009) oraz na 50 km stylem klasycznym z Falun (2015). W sezonie 2007/2008 Bauer triumfował w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata, zdobył także Małą Kryształową Kulę za walkę na dystansach. Ponadto dwukrotnie zwyciężał w prestiżowym cyklu Tour de Ski (2007/2008, 2009/2010). W zawodach Pucharu Świata 38 razy stawał na podium, w tym osiemnastokrotnie na najwyższym stopniu.

„Nie zmieniłem zdania – zapewnił dziś czeskie media Lukas Bauer. – Rozpoczynałem zimowe starty z myślą, że to mój ostatni sezon w karierze i więcej nie wystąpię w reprezentacji kraju. Moim pożegnalnym występem w barwach narodowych był bieg na 15 km podczas MŚ w Lahti, w którym zająłem 19. miejsce. Nie pojadę na igrzyska do Pjongczangu w przyszłym roku. Chcę więcej czasu spędzać z rodziną”. Lukas Bauer nie rezygnuje jednak definitywnie z nart i będzie się ścigał w narciarskich maratonach. Johan Olsson prawdopodobnie też.

źródło: fis-ski.com/ceskenoviny.cz

Inga Świetlicka979 Posts

Od igrzysk w Atlancie wierny kibic polskich olimpijczyków. W redakcji od 2013 roku, pisze głównie o biegach narciarskich, siatkówce i gimnastyce artystycznej. Oprócz sportu pasjonatka podróży bliższych i dalszych (zwłaszcza do Rosji i byłych republik radzieckich) oraz dobrych książek i rollercoasterów.

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Lost Password