Biegi narciarskie: Monika Skinder i Paweł Klisz wygrywają w Nowym Mieście!

Polscy biegacze zdominowali biegi sprinterskie stylem dowolnym w Nowym Mieście na Morawach. Zwycięstwa w zawodach odnieśli Monika Skinder i Paweł Klisz. O ile w przypadku naszej naszej utalentowanej juniorki ta wygrana jest naprawdę wartościowa, o tyle kadrowicze z pierwszej reprezentacji Polski najwyraźniej pomylili zawody.

Drugi dzień zmagań w międzynarodowych mistrzostwach Czech to walka w sprintach stylem dowolnym. Dziś zawodnicy rywalizowali bez podziału na kategorie wiekowe. Do kwalifikacji kobiet przystąpiło 31. zawodniczek, a w eliminacjach mężczyzn oglądaliśmy 39. biegaczy. W tym gronie było sześć Polek i czternastu Polaków.

Monika Skinder uzyskała w eliminacjach drugi czas, o 2.3 sek. gorszy od Terezy Beranovej z Czech. Dziewiąta była Klaudia Kołodziej (+9.5), a na miejscach w drugiej dziesiątce sklasyfikowano Izabelę Marcisz (12.), Weronikę Kaletę (15.) i Justynę Pradziad (17.). Na 25. pozycji uplasowała się Iwona Piekarz. Kwalifikacje mężczyzn wygrał Kamil Bury przed Łotyszem Raimo Vigantsem i Czechem Ludkiem Sellerem. W drugiej dziesiątce czterech Polaków: Paweł Klisz (11.), Kacper Antolec (13.), Michał Skowron (14.) i Wiktor Czaja (19.). Do ćwierćfinałów awansowali także Daniel Iwanowski (24.), Maciej Zdziechowski (27.) i Maciej Popieluch (29.).

W biegu finałowym 16-letnia Monika Skinder pokonała pięć biegaczek z reprezentacji Czech. Na podium w Nowym Mieście obok Polki stanęły 20-letnia Tereza Beranova i 21-letnia Katerina Janatova, mająca za sobą starty w Pucharze Świata. Blisko awansu do finału była Izabela Marcisz, którą sklasyfikowano na 7. miejscu. W półfinałach biegała także Klaudia Kołodziej, która ostatecznie zajęła 12. pozycję. Weronika Kaleta, Justyna Pradziad i Iwona Piekarz nie awansowały do półfinałów i zostały sklasyfikowane odpowiednio na 16., 17., i 25. lokacie.

Finał mężczyzn wygrał Paweł Klisz przed Dusanem Koziskiem i Miroslavem Ryplem. Kolejne miejsca dla Jana Bartona i Ludka Sellera (wszyscy z Czech), a na szóstym miejscu finiszował Kamil Bury. Pozostali Biało-Czerwoni nie awansowali do półfinałów, choć niewiele do awansu zabrakło Michałowi Skowronowi. Polak ostatecznie został sklasyfikowany na 14. pozycji. Inni nasi zawodnicy na miejscach w trzeciej dziesiątce: 21. Kacper Antolec, 22. Wiktor Czaja, 25. Maciej Zdziechowski, 26. Daniel Iwanowski i 28. Maciej Popieluch.

(Komentarz)

O ile starty polskich juniorów w mistrzostwach Czech można ocenić bardzo pozytywnie  – nasi młodzi biegacze mają tam możliwość zmierzenia się ze starszymi rywalami na dystansach, na których niedługo będą rywalizować w juniorskich mistrzostwach świata – o tyle obecność kadrowiczów w Nowym Mieście (zwłaszcza sprinterów) jest nieporozumieniem. W tym samym czasie odbywają się zawody Pucharu Świata w Dreźnie – najsłabiej obsadzone w całym sezonie. Dość powiedzieć, że 37. miejsce w dzisiejszych kwalifikacjach sprintu mężczyzn wywalczył Litwin Modest Vaiciulis, który przed tygodniem przegrał z Kamilem Burym w mistrzostwach Polski. Liwinowi do awansu do ćwierćfinału Pucharu Świata zabrakło sekundy.

Jutro w Dreźnie po raz pierwszy w sezonie rozgrywane będą sprinty drużynowe techniką dowolną. Gdzie, jeśli nie tam, powinniśmy sprawdzać formę Polaków w konkurencji olimpijskiej? Zwłaszcza w sytuacji, w której wciąż nie wiemy, kto w tym sprincie będzie nas w Pjongczangu reprezentował? Polityka unikania konfrontacji ze światową czołówką nigdy nie da dobrych rezultatów.