Biegi narciarskie – MP: Monika Skinder i Kamil Bury ze złotem w sprincie!

16-letnia Monika Skinder w świetnym stylu obroniła tytuł mistrzyni Polski w sprincie. W rywalizacji mężczyzn triumfował Kamil Bury.

fot. Remigiusz Nowak

Gdy w ubiegłym roku 15-letnia Monika Skinder wygrała zmagania w Mistrzostwach Polski Seniorów w sprincie techniką dowolną – pokonując w finale kadrowiczki – wzbudziła niemałą sensację. Dziś nastolatka z Tomaszowa Lubelskiego powtórzyła tamten wyczyn i całkowicie zdominowała rywalizację w stylu klasycznym. Monika była zdecydowanie najszybsza już w kwalifikacjach, w których uzyskała czas o 3 sekundy lepszy niż Sylwia Jaśkowiec i o 7 sekund lepszy niż Urszula Łętocha. Na króciutkiej – zaledwie kilometrowej – i płaskiej trasie taka przewaga jest bardzo wyraźna. W kolejnych biegach również nie dała rywalkom szans – pewnie wygrała ćwierćfinal, półfinal i w końcu finał, za każdym razem notując lepsze rezultaty od reprezentantek z kadry A.

W biegu finałowym za plecami Moniki finiszowała inna juniorka – Izabela Marcisz. Urszula Łętocha była dziś trzecia, a Sylwia Jaśkowiec ukończyła zmagania poza podium. Kolejne lokaty dla kolejnych dwóch juniorek – trenującej poza kadrami narodowymi Weroniki Kalety oraz Elizy Ruckiej. Nie mamy pojęcia i nie rozumiemy, dlaczego na starcie zawodów, które w założeniach miały być wewnętrzną kwalifikacją olimpijską dla naszej kadry, zabrakło Eweliny Marcisz i Martyny Galewicz.

Męską rywalizację podczas mistrzostw Polski zdominowali zawodnicy… z Litwy. To nasi sąsiedzi ze Wschodu zajęli w finale pierwszą i trzecią pozycję, choć oczywiście nie otrzymają medali, bo na zawodach wystąpili gościnnie. Najlepszą dyspozycję wśród Biało-Czerwonych zaprezentował Kamil Bury. Zawodnik kadry młodzieżowej wygrał kwalifikacje, ćwierćfinał i półfinał, ale w decydującym biegu musiał uznać wyższość Mantasa Strolii. Kamil zdobył jednak swój pierwszy złoty medal mistrzostw kraju. Na trzeciej pozycji w finale finiszował kolejny Litwin – Modestas Vaiciulis, a za nim linię mety minęli kolejno: Paweł Klisz (wicemistrz Polski), Jan Antolec (brąz MP) i Kacper Antolec.

Jutro w Jakuszycach drugi dzień mistrzostw Polski. Zawodnicy będą rywalizować w biegach dystansowych na 10 i 15 km techniką dowolną.

Sprint stylem klasycznym kobiet:
1. Monika Skinder
2. Izabela Marcisz
3. Urszula Łętocha
4. Sylwia Jaśkowiec
5. Weronika Kaleta
6. Eliza Rucka

Sprint stylem klasycznym mężczyzn:
1. Mantas Strolia, Litwa
2. Kamil Bury
3. Modestas Vaiciulis, Litwa
4. Paweł Klisz
5. Jan Antolec
6. Kacper Antolec

Inga Świetlicka980 Posts

Od igrzysk w Atlancie wierny kibic polskich olimpijczyków. W redakcji od 2013 roku, pisze głównie o biegach narciarskich, siatkówce i gimnastyce artystycznej. Oprócz sportu pasjonatka podróży bliższych i dalszych (zwłaszcza do Rosji i byłych republik radzieckich) oraz dobrych książek i rollercoasterów.

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Lost Password