Biegi narciarskie – MP: Sylwia Jaśkowiec z olimpijskim minimum i złotym medalem

Mistrzami Polski w biegach indywidualnych techniką dowolną zostali Sylwia Jaśkowiec i Dominik Bury. Dzięki dobremu występowi, Sylwia Jaśkowiec wypełniła olimpijskie minimum A i będzie mogła w Pjongczangu wystartować we wszystkich konkurencjach. Walkę o przepustkę do Korei przegrał za to – biegający w Jakuszycach „gościnnie” – olimpijczyk z Rio, Pita Taufatofua.

Embed from Getty Images

Drugi dzień Mistrzostw Polski Seniorów w Jakuszycach to biegi indywidualne techniką dowolną. W rywalizacji kobiet na 10 km zdecydowany triumf odniosła Sylwia Jaśkowiec (28:09.2). Reprezentująca barwy klubu LKS Wiśniowa-Osieczany zawodniczka, wyprzedziła Ewelinę Marcisz o przeszło pół minuty. Najważniejsze jednak, że za swój bieg Sylwia uzyskała niskie FIS-punkty (50.22), dzięki czemu wypełniła olimpijskie minimum A i będzie mogła w Pjongczangu wystartować we wszystkich konkurencjach.

Trzeci i czwarty czas dnia w zmaganiach kobiet należał do doświadczonych biegaczek z Ukrainy: Mariny Ancybor i Walentyny Szewczenko. Na piątej pozycji, ze stratą półtorej minuty do Jaśkowiec, sklasyfikowano Martynę Galewicz, która zarazem wywalczyła brązowy medal mistrzostw kraju. Za Polką kolejne dwie zawodniczki ukraińskie: Tetiana Antypenko i Kateryna Serdiuk, a za nimi pięć Biało-Czerwonych. Na ósmej lokacie zmagania ukończyła najlepsza z juniorek Eliza Rucka – jej strata do zwyciężczyni przekroczyła dwie i pół minuty. Za Rucką sklasyfikowano Urszulę Łętochę, Izabelę Marcisz, Agatę Warło i Katarzynę Stokfisz. Dopiero 18. rezultat uzyskała triumfatorka wczorajszego sprintu Monika Skinder (ponad pięć i pół minuty straty do Sylwii), co jest o tyle niepokojące, że w poprzednich sezonach biegaczka z Tomaszowa Lubelskiego potrafiła nawiązywać wyrównaną walkę na dystansach z Elizą Rucką i Izabelą Marcisz, a w tym roku wyraźnie od nich odstaje.

W rywalizacji mężczyzn na 15 km triumfował faworyt – Dominik Bury z czasem 43:14.4. Zawodnik MKS Istebna o ponad czterdzieści sekund wyprzedził Jana Antolca. Emocjonująca była walka o brązowy medal mistrzostw kraju, którą stoczyli Paweł Klisz i Mateusz Haratyk. Ostatecznie wygrał Klisz, który wyprzedził zdolnego juniora o… trzy dziesiąte sekundy. Do Dominika Burego zawodnicy stracili blisko minutę i pięćdziesiąt sekund. Kolejne lokaty zajęli Kamil Bury, Mateusz Chowaniak, Andrzej Pradziad i Kacper Antolec. Dziewiąty był Litwin Tautvydas Strolia, a czołową dziesiątkę zamknął Łukasz Kunc.

W mistrzostwach Polski, które były jednocześnie zawodami pod egidą FIS, wystąpiła duża grupa zawodników z zagranicy. Oprócz Ukraińców, Litwinów i Słowaków na trasach Polany Jakuszyckiej rywalizowali także biegacze mocno „egzotyczni” – reprezentanci Bośni i Hercegowiny, Chile, Malezji i Tonga. Próbę wywalczenia olimpijskiego minimum podjął m.in. Pita Taufatofua – chorąży tongijskiej ekipy z igrzysk w Rio (wówczas rywalizował w taekwondo). Startu w Jakuszycach nie będzie jednak wspominał zbyt miło. Taufatofua zajął ostatnie miejsce w stawce 40. biegaczy, a jego czas był o… czterdzieści pięć minut gorszy od wyniku Dominika Burego.

10 km stylem dowolnym kobiet
1. Sylwia Jaśkowiec 28:09.2
2. Ewelina Marcisz +34.0
3. Marina Ancybor, Ukraina +45.1
4. Walentyna Szewczenko, Ukraina +47.6
5. Martyna Galewicz +1:28.6
6. Tetiana Antypienko +1:32.0

15 km stylem dowolnym mężczyzn:
1. Dominik Bury 43:14.4
2. Jan Antolec +42.0
3. Paweł Klisz +1:46.4
4. Mateusz Haratyk +1:46.7
5. Kamil Bury +3:05.3
6. Mateusz Chowaniak +3:30.6

Inga Świetlicka982 Posts

Od igrzysk w Atlancie wierny kibic polskich olimpijczyków. W redakcji od 2013 roku, pisze głównie o biegach narciarskich, siatkówce i gimnastyce artystycznej. Oprócz sportu pasjonatka podróży bliższych i dalszych (zwłaszcza do Rosji i byłych republik radzieckich) oraz dobrych książek i rollercoasterów.

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Lost Password