Biegi narciarskie – MŚ U23: Norweski dzień, Kamil Bury w ćwierćfinale sprintu

Kamil Bury zajął 14. miejsce w sprincie techniką dowolną podczas rozgrywanych w szwajcarskim Goms Mistrzostw Świata Juniorów i Młodzieżowców. Dominik Bury nie awansował do ćwierćfinałów. Zawody zdominowali reprezentanci Norwegii, którzy zdobyli dwa złote medale.

Drugi dzień zmagań w Goms to sprinty techniką dowolną w kategorii młodzieżowców (roczniki 1995-1997). Na starcie kwalifikacji mężczyzn stanęli dziś polscy olimpijczycy – bracia Dominik i Kamil Bury. Awans do ćwierćfinałów wywalczył starszy z nich – Kamil, który jest lepszym sprinterem od brata. Kamil Bury uzyskał 22. czas dnia, notując stratę 7.4 sek. do najlepszego w tej fazie Norwega Erika Valnesa. Dominik Bury był 44. (+11.8) w stawce 71. biegaczy, ale dla niego dzisiejszy start był tylko przetarciem przed biegami dystansowymi, zaplanowanymi na kolejne dni.

W ćwierćfinale Kamil Bury walczył ze Szwedem Antonem Perssonem (2. w kwalifikacjach), Szwajcarem Gianem Flurin Pfaeffli (9.), Rumunem Alinem Florin Cioancą (12.), Francuzem Louisem Schwartzem (19.) i Kazachem Konstantynem Borcowem (29.). Polak został zamknięty na starcie i na trudnej i krętej trasie musiał się przebijać do przodu z ostatnich pozycji. Bieg prowadził Rumun Cioanca wespół ze Szwedem Perssonem. Kamil Bury zdołał wyminąć dwóch rywali i biegł na czwartym miejscu. Na ostrym zjeździe upadł Szwed, a Kamil rzucił się w pogoń za Rumunem i Szwajcarem Pfaeffli. Niestety, nasz biegacz na finiszu minimalnie przegrał z zawodnikiem gospodarzy i ostatecznie zajął trzecie miejsce (+0.73). Wygrał Cioanca, a drugi był Pfaeffli (+0.56). Czas Polaka nie pozwolił na awans do dalszej fazy zawodów i Kamil Bury ostatecznie został sklasyfikowany na miejscu 14.

Finałowy bieg mężczyzn zdominowali reprezentanci Norwegii, którzy zajęli całe podium. Triumfował zwycięzca kwalifikacji – Erik Valnes przed Janem Thomasem Jenssenem (+0.24) i Evenem Northugiem (+6.34). U kobiet emocjonującą walkę o złoto stoczyły Szwajcarka Nadine Faehndrich i Norweżka Tiril Udnes Weng. Na finiszu minimalnie szybsza była Norweżka, a biegaczka gospodarzy musiała zadowolić się srebrnym medalem (+0.08). Na najniższym stopniu podium stanęła Rosjanka Natalia Niepriajewa (+4.78). Polki nie startowały.

Sprint stylem dowolnym mężczyzn:
1. Erik Valnes, Norwegia 2:56.38
2. Jan Thomas Jenssen, Norwegia +0.24
3. Even Northug, Norwegia +6.34
4. Beda Klee, Szwajcaria +7.28
5. Valentin Vhauvin, Francja +8.32
6. Alin Florin Cioanca, Rumunia +13.24

14. Kamil Bury
44. Dominik Bury

Sprint stylem dowolnym kobiet:
1. Tiril Udnes Weng, Norwegia 2:50.24
2. Nadine Faehndrich, Szwajcaria +0.08
3. Natalia Niepriajewa, Rosja +4.78
4. Amalie Haakonsen Ous, Norwegia +5.34
5. Jana Kirpiczenko, Rosja +7.59
6. Antonia Fraebel, Niemcy +7.66

Inga Świetlicka982 Posts

Od igrzysk w Atlancie wierny kibic polskich olimpijczyków. W redakcji od 2013 roku, pisze głównie o biegach narciarskich, siatkówce i gimnastyce artystycznej. Oprócz sportu pasjonatka podróży bliższych i dalszych (zwłaszcza do Rosji i byłych republik radzieckich) oraz dobrych książek i rollercoasterów.

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Lost Password