Biegi narciarskie – MŚJ: Złoto dla Szwecji i Francji, dyskwalifikacja Moniki Skinder

Bardzo pechowo dla polskiej reprezentacji rozpoczęły się mistrzostwa świata juniorów w Goms. Monika Skinder początkowo jako jedyna z Biało-Czerwonych awansowała do ćwierćfinałów sprintu stylem dowolnym, jednak później została zdyskwalifikowana za błąd na trasie. Złote medale wywalczyli Szwedka Moa Lundgren i Francuz Tom Mancini.

Embed from Getty Images

To nie był dobry dzień dla polskiej reprezentacji w mistrzostwach świata juniorów w szwajcarskim Goms. Na inaugurację rozegrano sprinty techniką dowolną, jednak z szóstki Polaków, którzy stanęli na starcie kwalifikacji, nikt nie awansował do czołowej trzydziestki. Na początku wydawało się, że dobry występ zaliczyła najmłodsza w całej stawce Monika Skinder. Dwukrotna mistrzyni Polski w sprincie w eliminacjach osiągnęła 16. rezultat, notując 13 sekund straty do najlepszej w tej fazie zawodów Szwedki Lundgren. Później jednak wyniki zostały zmodyfikowane i  16-latkę z Tomaszowa Lubelskiego zdyskwalifikowano za ominięcie płotka na zakręcie. Monika nie mogła więc pobiec w ćwierćfinale.

Ułamków sekundy do awansu do najlepszej trzydziestki zabrakło Izabeli Marcisz. Polka ostatecznie została sklasyfikowana na 31. miejscu w gronie 81 zawodniczek – aby wystąpić w ćwierćfinale musiała być o 0.6 sek. szybsza. Na 45. pozycji zmagania ukończyła Eliza Rucka (+20.81), a Klaudia Kołodziej była 63. (+30.85).

Słabo wypadli nasi juniorzy. W stawce 98 biegaczy do 20. roku życia Mateusz Haratyk był 48. (+15.56), a Michał Skowron dopiero 88. (+36.8). Kwalifikacje wygrał Rosjanin Aleksander Terentiew.

W rywalizacji kobiet nie do pokonania była dziś Szwedka Moa Lundgren. Młodzieżowa mistrzyni olimpijska w crossie z Lillehammer nie dała rywalkom żadnych szans i wygrywała wszystkie biegi w stylu podobnym do Johannesa Klaebo, czyli z łatwością i wielką przewagą nad resztą stawki. Srebrny medal wywalczyła Norweżka Kristine Stavaas Skistad, a brąz trafił do kolejnej młodej Szwedki – Fridy Karlsson.

W finale juniorów zacięta walka o złoto pomiędzy Francuzem Tomem Mancinim a Norwegiem Joergenem Lippertem toczyła się do ostatnich metrów. Minimalnie szybszy na finiszu okazał się młody Francuz, który wyprzedził norweskiego rywala o 0.1 sek. Brązowy medal, ku uciesze gospodarzy, wywalczył Szwajcar Valerio Grond (+5.57).

Jutro w Goms na tej samej trasie o medale w sprincie łyżwą powalczą młodzieżowcy, czyli zawodnicy z roczników 1995-1997. W tym gronie zobaczymy dwóch naszych olimpijczyków – Kamila i Dominika Burych.

Sprint stylem dowolnym juniorek:
1. Moa Lundgren, Szwecja 2:52.55
2. Kristine Staavas Skistad, Norwegia +1.89
3. Frida Karlsson, Szwecja +2.36
4. Anita Korva, Finlandia +2.43
5. Johanna Hagstroem, Szwecja +9.32
6. Mathilde Myhrvold, Norwegia +13.11

31. Izabela Marcisz
45. Eliza Rucka
63. Klaudia Kołodziej
Monika Skinder DSQ

Sprint stylem dowolnym juniorów:
1. Tom Mancini, Francja 2:59.77
2. Joergen Lippert, Norwegia +0.10
3. Valerio Grond, Szwajcaria +5.57
4. Vincent Buiatti, Francja +5.93
5. Davide Graz, Włochy +9.25
6. Jon Rolf Skamo Hope, Norwegia +1:05.00

48. Mateusz Haratyk
88. Michał Skowron

Inga Świetlicka981 Posts

Od igrzysk w Atlancie wierny kibic polskich olimpijczyków. W redakcji od 2013 roku, pisze głównie o biegach narciarskich, siatkówce i gimnastyce artystycznej. Oprócz sportu pasjonatka podróży bliższych i dalszych (zwłaszcza do Rosji i byłych republik radzieckich) oraz dobrych książek i rollercoasterów.

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Lost Password