Biegi narciarskie – PK: Dobre starty Polaków w Planicy

Podczas gdy światowa czołówka rywalizuje w Tour de Ski, polscy biegacze z kadry A i młodzieżowej wzięli udział w zmaganiach Pucharu Kontynentalnego w Planicy. Najbardziej wartościowe wyniki w trzydniowych zawodach uzyskali Ewelina Marcisz i Maciej Staręga.

Zawody rangi Pucharu Kontynentalnego w słoweńskiej Planicy trwały od piątku. Najpierw rywalizowano w sprintach stylem dowolnym, w sobotę w biegach dystansowych łyżwą, a dziś ścigano się na dystansach klasykiem. Do Słowenii wybrała się liczna grupa polskich biegaczy z kadry A i młodzieżowej, a na starcie można było zobaczyć także zawodników z Pucharu Świata, którzy wcześniej wycofali się z Tour de Ski. Obsada zawodów była więc dość mocna, zwłaszcza w sprintach.

W piątkowym sprincie, zgodnie z przewidywaniami, najlepiej z Polaków zaprezentował się Maciej Staręga. Nasz zawodnik wystąpił w finale i zajął w nim piąte miejsce. Zwyciężył Amerykanin Simeon Hamilton przed reprezentantami Francji: Baptiste Grosem i Lucasem Chanavat. Czwarty był Jovian Hediger ze Szwajcarii, a Maciejowi Starędze udało się wyprzedzić kolejnego Francuza – Renauda Jay. Awans do czołowej „30” w sprincie wywalczyła także Ewelina Marcisz, która ostatecznie była 29. i dwie juniorki – Klaudia Kołodziej (17. miejsce) i Kamila Boczkowska (25. miejsce).

W biegach dystansowych łyżwą bardzo dobrze spisała się Ewelina Marcisz. Polka na dystansie 10 km zajęła wysokie, 5. miejsce, ze stratą 22.7 sek. do zwyciężczyni – Sary Pellegrini z Włoch. Na 14. pozycji w tym biegu sklasyfikowano Kornelię Kubińską (+1:01.8), a 24. była Martyna Galewicz (+1:27.1). W zmaganiach mężczyzn na 10 km jedynym sklasyfikowanym w „30” Biało-Czerwonym był Jan Antolec (29. pozycja; blisko minuta straty do Jeana Tiberghiena z Francji). W biegu juniorek na 5 km ponownie najlepiej z naszych spisała się Klaudia Kołodziej, która zajęła 27. miejsce (+1:24.2 sek. straty do Francuzki Laury Chamiot Maitral).

W rywalizacji stylem klasycznym kolejny raz z dobrej strony pokazała się Ewelina Marcisz. Polka przez pół dystansu utrzymywała się w ścisłej czołówce, niestety w drugiej części biegu osłabła i ostatecznie zmagania na 10 km ukończyła na 7. pozycji, ze stratą 42.2 sek. do Włoszki, Franceski Baudin. Niezły rezultat uzyskała także Kornelia Kubińska, która była 11. (+1:05.8). Słabiej spisała się Urszula Łętocha – 29. lokata i duża strata do czołówki. W rywalizacji mężczyzn dobrze wypadł Dominik Bury, który był 15. Nasz zawodnik w biegu na 15 km uzyskał czas przeszło minutę gorszy od zwycięzcy – Włocha Dietmara Noecklera. Jan Antolec i Kamil Bury uplasowali się na miejscach tuż za „30”. W zmaganiach juniorek najlepszy wynik wśród Polek zanotowała Justyna Pradziad – 21. miejsce.