Biegi narciarskie: Polacy sprawdzają formę przed sezonem

Zawodnicy z kadry A mają za sobą pierwszy start w przedsezonowych zawodach. W biegach indywidualnych stylem dowolnym w szwedzkiej Bruksvallarnie najlepiej zaprezentowali się Maciej Staręga i Martyna Galewicz.

Przed tygodniem dwa zwycięstwa w zawodach FIS w Muonio odniosła Justyna Kowalczyk. W ten weekend w Szwecji do rywalizacji przystąpili biegacze z kadry A. W piątek rozegrano biegi indywidualne na 5 km (kobiety) i 10 km (mężczyźni) stylem dowolnym. W nieźle obsadzonych zawodach zobaczyliśmy niemal całą kadrę Szwecji oraz licznych reprezentantów z innych krajów.

Do biegu kobiet na 5 km przystąpiło blisko sto biegaczek, wśród których były dwie Polki: Martyna Galewicz i Urszula Łętocha. Rywalizacja zakończyła się dużą niespodzianką, najlepszy wynik dnia uzyskała bowiem szwedzka juniorka Ebba Andersson. 19-letnia biegaczka miała na mecie czas lepszy od bardziej doświadczonych koleżanek z pierwszego zespołu: o sekundę pokonała Hannę Falk, a nad trzecią Stiną Nilsson miała już 13 sekund zapasu. Kolejne miejsca zajęły Anna Haag, Anna Dyvik, Jonna Sundling, Emma Wiken, Maja Dahlqvist, Evelina Settlin i Japonka Masako Ishida. Na starcie zabrakło Charlotte Kalli. Martyna Galewicz ukończyła bieg na 28. miejscu, ze stratą minuty i trzynastu sekund do Andersson. Urszula Łętocha była 49. i do młodej Szwedki straciła blisko dwie minuty.

W rywalizacji mężczyzn na 10 km wzięło udział ponad 220 zawodników. Bieg był popisem Marcusa Hellnera, który wygrał bardzo zdecydowanie, prowadząc od początku do końca. Drugiego na mecie Aksela Ekstroema wyprzedził o 48 sekund. Trzecie miejsce zajął natomiast czeski weteran Lukas Bauer. W pierwszej dziesiątce zameldowało się jeszcze sześcioro reprezentantów Szwecji oraz Japończyk Keishin Yoshida.

Na starcie oglądaliśmy czwórkę Polaków: Pawła Klisza, Macieja Staręgę, Jana Antolca i Dominika Burego. Z dobrej strony pokazał się lider naszej kadry – Maciej Staręga. Specjalizujący się w sprincie Polak utrzymał tempo biegu przez cały dystans, co pozwoliło zająć wysokie 24. miejsce, ze stratą 1:48.5 sek. do Hellnera. Przyzwoicie wypadł także Dominik Bury – ubiegłoroczny junior finiszował na 59. pozycji. Odległe lokaty zajęli pozostali Biało-Czerwoni: Paweł Klisz był 92., a Jan Antolec – 100.

Jutro w Bruksvallarnie biegi indywidualne stylem klasycznym na 10 i 15 km. Na starcie zobaczymy Martynę Galewicz, Dominika Burego i Jana Antolca. Maciej Staręga oraz Ula Łętocha będą odpoczywać przed niedzielnymi sprintami.

5 km stylem dowolnym kobiet:
1. Ebba Andersson, Szwecja 14:24.9
2. Hanna Falk, Szwecja +0.9
3. Stina Nilsson, Szwecja +13.1
… 28. Martyna Galewicz +1:13.4
… 49. Urszula Łętocha +1:56.2

10 km stylem dowolnym mężczyzn:
1. Marcus Hellner, Szwecja 24:46.3
2. Axel Ekstroem, Szwecja +48.7
3. Lukas Bauer, Czechy +49.8
… 24. Maciej Staręga +1:48.5
… 59. Dominik Bury +2:41.1
… 92. Paweł Klisz +3:15.7
… 100. Jan Antolec +3:22.2

Inga Świetlicka980 Posts

Od igrzysk w Atlancie wierny kibic polskich olimpijczyków. W redakcji od 2013 roku, pisze głównie o biegach narciarskich, siatkówce i gimnastyce artystycznej. Oprócz sportu pasjonatka podróży bliższych i dalszych (zwłaszcza do Rosji i byłych republik radzieckich) oraz dobrych książek i rollercoasterów.

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Lost Password