Biegi narciarskie – PŚ: 29. miejsce Justyny Kowalczyk na inaugurację

Justyna Kowalczyk zajęła 29. miejsce w sprincie stylem klasycznym w fińskim Kuusamo. Pozostali Polacy odpadli w eliminacjach. Zwycięstwo w zawodach, będących pierwszym etapem mini touru Ruka Triple, odnieśli Norwegowie: Maiken Caspersen Falla i Sondre Turvoll Fossli.

Justyna Kowalczyk dość spokojnie przebrnęła kwalifikacje sprintu stylem klasycznym w Kuusamo – w stawce 86 zawodniczek była 21. W biegu ćwierćfinałowym nie miała zbyt wymagających przeciwniczek, rywalizowała bowiem z Therese Johaug, Laurien Van der Graaf, Sadie Bjornsen, Eveliną Settlin i Katri Lylynperą. Było wiadomo, że w takiej obsadzie awans do półfinału da tylko miejsce w pierwszej dwójce. Niestety, Polka od początku biegła z tyłu stawki. Już po pierwszym wirażu miała dużą stratę do czołówki, której później nie udało się zniwelować na podbiegach. Ostatecznie Justyna Kowalczyk zajęła w swoim wyścigu ostatnie miejsce, ze stratą ponad pięciu sekund do zwyciężczyni, Sadie Bjornsen, i drugiej na mecie Eveliny Settlin ze Szwecji. Dyspozycja Polki w dzisiejszym biegu nie napawa optymizmem przed kolejnymi dwoma biegami w mini cyklu. Jutro biegaczki powalczą na dystansie 5 km łyżwą.

Na starcie kwalifikacji sprintu mężczyzn oglądaliśmy trzech reprezentantów Polski: Macieja Staręgę, Konrada Motora i Jana Antolca. Niestety, na trudnych trasach w Kuusamo, naszemu najlepszemu sprinterowi po raz kolejny nie udało się wywalczyć awansu do czołowej „30”. Staręga pobiegł najlepiej z Biało-Czerwonych, jednak pozwoliło mu to zająć dopiero 45. lokatę, ze stratą 11 sekund do zwycięzcy – Norwega Paala Goldberga. Do awansu do ćwierćfinału zabrakło 2 sekund. Konrad Motor zajął 53. miejsce, a Jan Antolec był 75. Jutro nasi zawodnicy pobiegną na 10 km stylem dowolnym.

Finał sprintu kobiet był rozgrywką norwesko-szwedzką. Na finiszu o zwycięstwo walczyły Maiken Caspersen Falla i Stina Nilsson. Lepsza okazała się Norweżka. Trzecie miejsce zajęła kolejna zawodniczka z kraju fiordów – Ragnhild Haga.

W finałowej rywalizacji mężczyzn jedynym rodzynkiem w skandynawskim gronie był Andy Newell. Amerykanin nie dał jednak rady skutecznie przeciwstawić się Norwegom i ukończył bieg na czwartej pozycji, za plecami trzech biegaczy z kraju fiordów. Pierwsze zwycięstwo w karierze odniósł Sondre Turvoll Fossli, który wyjątkowo lubi sprinterskie trasy w Kuusamo. W ubiegłym sezonie był tutaj trzeci i jak do tej pory było to jego jedyne podium w zawodach PŚ. Co ciekawe, niewiele brakowało, a dzisiejszy zwycięzca nie stanąłby w ogóle na starcie. Fossli był zawodnikiem rezerwowym, ale w ostatniej chwili wskoczył do składu w miejsce Ola Vigen Hattestada. Za plecami Fossliego linię mety minęli Eirik Brandsdal i Petter Northug.

Sprint stylem klasycznym kobiet:
1. Maiken Caspersen Falla, Norwegia 2:58.26
2. Stina Nilsson, Szwecja +0.25
3. Ragnhild Haga, Norwegia +1.08
4. Ingvild Flugstad Østberg, Norwegia +2.87
5. Ida Ingemarsdotter, Szwecja +5.90
6. Heidi Weng, Norwegia +7.85
… 29. Justyna Kowalczyk

Sprint stylem klasycznym mężczyzn:
1. Sondre Turvoll Fossli, Norwegia 2:33.07
2. Eirik Brandsdal, Norwegia +1.03
3. Petter Northug, Norwegia +1.65
4. Andrew Newell, USA +2.76
5. Teodor Peterson, Szwecja +3.72
6. Emil Jönsson, Szwecja +22.12
… 45. Maciej Staręga
… 53. Konrad Motor
… 75. Jan Antolec

Inga Świetlicka981 Posts

Od igrzysk w Atlancie wierny kibic polskich olimpijczyków. W redakcji od 2013 roku, pisze głównie o biegach narciarskich, siatkówce i gimnastyce artystycznej. Oprócz sportu pasjonatka podróży bliższych i dalszych (zwłaszcza do Rosji i byłych republik radzieckich) oraz dobrych książek i rollercoasterów.

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Lost Password