Biegi narciarskie – PŚ: Ćwierćfinał Staręgi, Falla i Klaebo najlepszymi sprinterami sezonu

Stina Nilsson i Alex Harvey wygrali sprinty stylem dowolnym w Quebecu, będące pierwszym etapem 3-dniowego Finału Pucharu Świata. Jedyny Polak w stawce – Maciej Staręga – odpadł w ćwierćfinałach. Małe Kryształowe Kule za sprinty zdobyli Maiken Caspersen Falla i Johannes Hoesflot Klaebo. 20-letni Norweg to najmłodszy w historii zdobywca tego trofeum.

Kanadyjski Quebec to dla Macieja Staręgi miejsce wyjątkowe – to właśnie tutaj w ubiegłym sezonie Polak po raz pierwszy w karierze awansował do finału sprintu w Pucharze Świata. Dziś niestety nie udało się powtórzyć tamtego wyniku.

W kwalifikacjach Staręga uzyskał 26. czas, tracąc do najszybszego Johannesa Hoesflot Klaebo 9.87 sek. W ćwierćfinale Polak miał wymagających rywali: Federico Pellegrino, Emila Iversena, Richarda Jouve’a, Marcusa Hellnera oraz reprezentanta gospodarzy – Juliena Locke. Staręga pobiegł nieźle i zajął trzecią pozycję, za plecami Pellegrino i Jouve’a. Ostatecznie jednak nie udało się awansować do półfinału z czasem – Polak odpadł w ¼ i został sklasyfikowany na 16. pozycji.

W rywalizacji mężczyzn przed własną publicznością triumfował mistrz świata z maratonu z Lahti – Alex Harvey. Na podium stanęli także Finn Haagen Krogh i Richard Jouve. U pań tradycyjny pojedynek o zwycięstwo stoczyły Stina Nilsson i Maiken Caspersen Falla. Lepsza okazała się Szwedka, a najniższym stopniu podium zmagania ukończyła kolejna reprezentantka z kraju Trzech Koron – Hanna Falk.

Zawody w Quebecu były ostatnimi sprintami w sezonie 2016/2017. Małe Kryształowe Kule w tej specjalności trafiły w ręce Norwegów: Maiken Caspersen Falli i Johannesa Hoesflot Klaebo. Falla zdobyła drugą Małą Kryształową Kulę z rzędu, a 20-letni Klaebo został najmłodszym w historii zdobywcą tego trofeum. Poprzedni „rekord” należał do Szweda Teodora Petersona, który Małą Kryształową Kulę wywalczył w wieku 23 lat.

Maciej Staręga z dorobkiem 114 pkt. zajął w klasyfikacji sprintu 22. pozycję. Polak punktował w sześciu startach w obecnym sezonie, a jego najlepszy wynik uzyskał w Toblach, gdzie był 8. Justyna Kowalczyk w sprintach stylem klasycznym wystąpiła trzykrotnie – podczas próby przedolimpijskiej w Pjongczangu zajęła 4. pozycję. Łącznie nasza mistrzyni uzbierała 80 pkt., co pozwoliło zająć 27. miejsce w rankingu najlepszych sprinterek.

Sprinty w Kanadzie były pierwszym etapem trzydniowego Finału Pucharu Świata. Jutro w Quebecu biegi masowe stylem klasycznym na dystansie 10 i 15 km, a w niedzielę biegi pościgowe łyżwą (10/15 km).

Sprint stylem dowolnym kobiet:
1. Stina Nilsson, Szwecja 3:01.87
2. Maiken Caspersen Falla, Norwegia +0.42
3. Hanna Falk, Szwecja +2.58

Sprint stylem dowolnym mężczyzn:
1. Alex Harvey, Kanada 2:44.95
2. Finn Haagen Krogh, Norwegia +0.32
3. Richard Jouve, Francja +0.91
… 16. Maciej Staręga

Puchar Świata kobiet 2016/2017 – sprint:
1. Maiken Caspersen Falla, Norwegia 558 pkt. – Mała Kryształowa Kula
2. Stina Nilsson, Szwecja 520 pkt.
3. Hanna Falk, Szwecja 359 pkt.
… 27. Justyna Kowalczyk 80 pkt.

Puchar Świata mężcyzn 2016/2017 – sprint:
1. Johannes Hoesflot Klaebo, Norwegia 399 pkt. – Mała Kryształowa Kula
2. Federico Pellegrino, Włochy 363 pkt.
3. Sindre Bjoernstad Skar, Norwegia 338 pkt.
… 22. Maciej Staręga 114 pkt.

Inga Świetlicka982 Posts

Od igrzysk w Atlancie wierny kibic polskich olimpijczyków. W redakcji od 2013 roku, pisze głównie o biegach narciarskich, siatkówce i gimnastyce artystycznej. Oprócz sportu pasjonatka podróży bliższych i dalszych (zwłaszcza do Rosji i byłych republik radzieckich) oraz dobrych książek i rollercoasterów.

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Lost Password