Biegi narciarskie – PŚ: Iivo Niskanen zwycięzcą biegu na 15 km! Nieudany występ Polaków

Dobiegł końca bieg mężczyzn na 15 kilometrów stylem klasycznym. W fińskiej Ruce rywalizowało czterech Polaków. Nasi reprezentanci nie zdołali jednak zakończyć wyścigu na przyzwoitych pozycjach. Zmagania w świetnym stylu zwyciężył Iivo Niskanen.

Do rywalizacji przystąpiło 98 zawodników, a wśród nich 4 Polaków – Dominik Bury, Jan Antolec, Maciej Staręga i Paweł Klisz. Oczekiwania przed naszymi reprezentantami nie były duże, choć na pewno to nie usprawiedliwia ich od bardzo przeciętnych wyników w dzisiejszym biegu.

Na trasie od początku rządzili Finowie. Najpierw na prowadzenie wysunął się Sami Jauhojärvi, jednak już na dystansie 3.1 kilometra wyprzedził go Iivo Niskanen. Jako pierwszy z Polaków na trasie pojawił się Dominik Bury. Na drugim pomiarze czasu nasz reprezentant zajmował 57. miejsce, co nie wróżyło wysokiej pozycji na finiszu. Nie lepsze wyniki mieli inni biało-czerwoni. Jan Antolec był wówczas 85., a Paweł Klisz 93.

Pierwszy na mecie zameldował się Niskanen, który o 17 sekund wyprzedził Johana Olssona. Obaj mieli spore szanse na czołówkę w końcowym rezultacie, choć losy tej rywalizacji nie były jeszcze rozstrzygnięte. Do walki o czołowe pozycje całkiem niespodziewanie włączył się Calle Halfvarson. Szwed prowadził na każdym pomiarze czasu, do którego dobiegł i mógł jeszcze doścignąć liderów.

Emocje sięgnęły zenitu na końcowym dystansie. Skład czołówki co rusz ulegał zmianie, jednak na pierwszym miejscu nadal pozostawał Niskanen. Fin osiągnął bardzo dużą przewagę ponad 10 sekund i nikt nie potrafił mu dorównać. Najbliżej był Emil Iversen, który musiał zadowolić się drugą lokatą. Trzecie miejsce zajął obrońca Kryształowej Kuli – Martin Juhnsrud Sundby.

Bieg mężczyzn na 15 kilometrów: 

1. Iivo Niskanen (Finlandia) 35.27.6
2. Emil Iversen, (Norwegia) +10,2 
3. Martin Juhnsrud Sundby (Norwegia) +11,2
… 
73. Maciej Starega +3:14.3
76. Dominik Bury +3:19.8
81. Jan Antolec +3:40.3
92. Paweł Klisz +4:32.2

Pełne wynik dostępne są tutaj.

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Lost Password