Biegi narciarskie – PŚ: Johannes Hoesflot Klaebo nie przestaje zadziwiać!

Johannes Hoesflot Klaebo pozostaje niepokonany w tegorocznym Pucharze Świata. Norweg w imponującym stylu wygrał skiathlon w Lillehammer, popisując się niesamowitym finiszem. Na podium stanęli także dwaj inni reprezentanci gospodarzy – Martin Johnsrud Sundby i Hans Christer Holund. Polacy nie startowali.

Embed from Getty Images

Na starcie biegu łączonego mężczyzn stanęło 72. zawodników, niestety, w tym gronie nie było żadnego Polaka. Od startu szybkie tempo narzucił specjalizujący się w technice klasycznej Iivo Niskanen, ale Finowi nie udało się rozerwać stawki. W pierwszej połowie dystansu utworzyła się kilkunastoosobowa grupa liderów, w której biegi m.in. Norwegowie: Sundby, Holund i Klaebo; Rosjanie: Ustiugow, Bolszunow i Czerwotkin, a także Daniel Rickardsson, Alex Harvey i Maurice Manificat.

Po zmianie nart to właśnie Francuz objął prowadzenie i starał się zamęczyć rywali swoim tempem. Za plecami Manificata po 22 km biegu zostało siedmiu zawodników: Alex Harvey, Aleksiej Czerwotkin, Iivo Niskanen i czterech reprezentantów gospodarzy: Klaebo, Sundby, Holund i Krueger. Norwegowie sprawę miejsc na podium postanowili rozstrzygnąć między sobą. Na ostatnim okrążeniu Sundby, Klaebo i Holund uciekli rywalom. Gdy Martin Johnsrud Sundby zaatakował na podbiegu i wypracował sobie kilkunastometrową przewagę nad kolegami, wydawało się, że bez problemu wygra bieg. Wtedy jednak do kontry przystąpił Klaebo, który po piorunującym finiszu pokonał trzykrotnego zdobywcę Kryształowej Kuli. Młody Norweg nie przestaje zadziwiać i pozostaje niepokonany w pucharowej rywalizacji.

Trzecie miejsce zajął Hans Christer Holund, a poza podium znaleźli się Simen Hegstad Krueger, Maurice Manificat, Alex Harvey, Iivo Niskanen, Aleksiej Czerwotkin, Siergiej Ustiugow i Aleksander Bolszunow.

30 km skiathlon mężczyzn:
1. Johannes Hoesflot Klaebo, Norwegia 1:16.47.1
2. Martin Johnsrud Sundby, Norwegia +1.3
3. Hans Christer Holund, Norwegia +6.8
4. Simen Hegstad Krueger, Norwegia +10.9
5. Maurice Manificat, Francja +11.3
6. Alex Harvey, Kanada +13.1

Klasyfikacja generalna Pucharu Świata mężczyzn:
1. Johannes Hoesflot Klaebo, Norwegia 526 pkt.
2. Martin Johnsrud Sundby, Norwegia 328 pkt.
3. Alksander Bolszunow, Rosja 282 pkt.
4. Iivo Niskanen, Finlandia 240 pkt.
5. Alex Harvey, Kanada 230 pkt.
6. Hans Christer Holund, Norwegia 219 pkt.

fot. Cephas [CC BY-SA 4.0], Wikimedia Commons

Inga Świetlicka963 Posts

Od igrzysk w Atlancie wierny kibic polskich olimpijczyków. W redakcji od 2013 roku, pisze głównie o biegach narciarskich, siatkówce i gimnastyce artystycznej. Oprócz sportu pasjonatka podróży bliższych i dalszych (zwłaszcza do Rosji i byłych republik radzieckich) oraz dobrych książek i rollercoasterów.

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Lost Password