Biegi narciarskie – PŚ: Justyna Kowalczyk walczyła o podium, Marit Bjoergen zdeklasowała rywalki

Justyna Kowalczyk do samego końca walczyła o miejsce na podium w wyścigu na 30 km stylem klasycznym w Oslo-Holmenkollen! Na finiszu Polka musiała jednak uznać wyższość rywalek. Maraton w imponującym stylu wygrała Marit Bjoergen.

Do biegu na 30 km stylem klasycznym kobiet na wzgórzu Holmenkollen przystąpiły 43. biegaczki – w tym gronie także Justyna Kowalczyk. Rywalizację błyskawicznie postanowiła rozstrzygnąć Marit Bjoergen – Norweżka już po 3 km uciekła rywalkom na kilkanaście sekund i z każdym kolejnym punktem pomiarowym powiększała przewagę nad resztą stawki. Na mecie miała nad rywalkami ponad dwie minuty zapasu.

W takiej sytuacji pozostałym biegaczkom pozostała jedynie walka o dwa pozostałe miejsca na podium. W grupie pościgowej za Marit biegły Charlotte Kalla, Heidi Weng, Justyna Kowalczyk i trzy reprezentantki Finlandii: Aino-Kaisa Saarinen, Kerttu Niskanen i Krista Parmakoski. Polka i Szwedka na zmianę nadawały tempo biegowi.

Po 13 km Weng i Finki zdecydowały się na zmianę nart. Justyna Kowalczyk i Charlotte Kalla pozostały na trasie, dzięki czemu uciekły rywalkom na kilkanaście sekund. Ucieczka została zniwelowana na 20 km i od tej pory w tyle za Marit Bjoergen ponownie podążało siedem biegaczek. Justyna Kowalczyk próbowała atakować na podbiegach, ale nie zdołała wypracować sobie przewagi. Ostateczne rozstrzygnięcia zapadły więc dopiero na finiszu. Tam najszybsze okazały się Finki: Krista Parmakoski i Kerttu Niskanen. Za ich plecami linię mety minęła Heidi Weng, a kolejne pozycje zajęły Charlotte Kalla i Justyna Kowalczyk, czyli dwie zawodniczki, które cały dystans pokonały bez zmiany nart.

Szósta pozycja Polki jest jednak bardzo dobrym wynikiem – Justyna do samego końca liczyła się w walce o podium. Takie rozstrzygnięcie to pozytywne zakończenie sezonu w Pucharze Świata – nasza zawodniczka nie pojedzie bowiem na finałowe zawody do Kanady. Kowalczyk teraz skupi się na startach w narciarskich maratonach.

30 km stylem klasycznym kobiet ze startu wspólnego:
1. Marit Bjoergen, Norwegia 1:22:59.2
2. Krista Parmakoski, Finlandia +2:05.8
3. Kerttu Niskanen, Finlandia +2:07.0
4. Heidi Weng, Norwegia +2:08.6
5. Charlotte Kalla, Szwecja +2:11.7
6. Justyna Kowalczyk, Polska +2:12.9
7. Aino-Kaisa Saarinen, Finlandia +2:19.6
8. Ingvild Flugstad Oestberg, Norwegia +2:31.3

Inga Świetlicka987 Posts

Od igrzysk w Atlancie wierny kibic polskich olimpijczyków. W redakcji od 2013 roku, pisze głównie o biegach narciarskich, siatkówce i gimnastyce artystycznej. Oprócz sportu pasjonatka podróży bliższych i dalszych (zwłaszcza do Rosji i byłych republik radzieckich) oraz dobrych książek i rollercoasterów.

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Lost Password