Biegi narciarskie – PŚ: Kalla niezniszczalna! Justyna Kowalczyk zeszła z trasy…

Szwedka Charlotte Kalla wygrała bieg łączony 2×7,5 kilometra kobiet podczas Pucharu Świata, który w ten weekend odbywa się w Lillehammer. Zwyciężczyni okazała się lepsza od dwóch Norweżek – Heidi Weng i Ragnhild Hagi. Justyna Kowalczyk dobrze pobiegła techniką klasyczną, nie tracąc wiele do rywalek, ale w „łyżwie” naturalnie traciła kolejne sekundy i ostatecznie zeszła z trasy… 

W sobotę na najlepsze narciarki świata czekała rywalizacja w biegu łączonym 7,5 km techniką klasyczną + 7,5 km techniką dowolną czyli tak zwanym skiathlonie. 61 zawodniczek zameldowało się na starcie, a wśród nich była oczywiście Justyna Kowalczyk, która we wczorajszym sprincie zajęła 7. lokatę – najwyższą w sezonie. Trzeba sobie jasno powiedzieć, że marzenie o powtórzeniu tego wyniku było nie do zrealizowania ze względu na styl dowolny, w którym Polka nie czuje się zbyt dobrze i od jakiegoś czasu właściwie w ogóle regularnie nie trenuje biegu tą techniką.

Wśród faworytek tego wyścigu były naturalnie Skandynawki – z Norweżką Marit Bjoergen czy Szwedką Charlotte Kallą na czele. Ta druga przed tym biegiem dzierżyła plastron liderki Pucharu Świata i chciała dziś bardzo utrzymać taki stan rzeczy. I tuż po starcie wydawało się, że faktycznie będzie to scenariusz prawdopodobny do zrealizowania. Wyścig Szwedka prowadziła wraz z Terese Stadlober i Heidi Weng, które bardzo mocno ruszyły i oderwały się od reszty stawki. Justyna Kowalczyk biegła świetnie i na pierwszych kilometrach plasowała się w okolicach pierwszej 10-tki. Po chwili w czołówce biegu została tylko Kalla z Weng, a Szwajcarka wróciła do peletonu, który z każdą sekundą zaczął tracić coraz więcej. Prowadząca dwójka nadała bardzo wysokie tempo i już podczas zmiany nart miała prawie 20 sekund przewagi. Justyna Kowalczyk na półmetku była 14. ze stratą 38,2 sekundy, przed nią jednak 7,5 kilometra nielubianej techniki dowolnej.

Niestety, jak się można było spodziewać reprezentantka Polski bardzo dużo straciła w biegu techniką dowolną. Już po ponad dwóch kilometrach doszedł Kowalczyk bagaż kolejnej minuty do liderek, co dawało 18. lokatę. Prowadząca dwójka biegła niezagrożona, a za nią uformowała się grupa walcząca o najniższy stopień podium – Ragnhild Haga, Jessica Diggins, Krista Parmakoski, Terese Stadlober i Marit Bjoergen. Z tej grupy w pewnym momencie urwała się właśnie Haga i dobiegła niezagrożona na trzecim miejscu. W dwuosobowej czołówce ciągle zmieniało się prowadzenie i wydawało się, że wszystko rozstrzygnie się na sprinterskim finiszu. Tak się jednak nie stało. Na około dwa kilometry przed metą urwała się Charlotte Kalla, prezentując niesłychanie mocne tempo, co dało Szwedce ponad 10 sekund przewagi. Tak też zawodniczki dobiegły do mety. Kalla zdecydowanie wygrała, na drugim miejscu uplasowała się Heidi Weng, a trzecia była Ragnhild Haga. Justyna Kowalczyk na kolejnych kilometrach biegu techniką dowolną traciła kolejne sekundy i ostatecznie postanowiła zejść z trasy.

Wyniki:

1. Charlotte Kalla – Szwecja – 42:24,7
2. Heidi Weng – Norwegia +19,7
3. Ragnhild Haga – Norwegia 43,6
4. Marit Bjoergen – Norwegia +54,3
5. Jessica Diggins – USA +57,0
6. Teresa Stadlober – Szwajcaria +1:04,9

=======================================

Justyna Kowalczyk – zeszła z trasy

Klasyfikacja generalna Pucharu Świata kobiet:
1. Charlotte Kalla, Szwecja 438 pkt.
2. Heidi Weng, Norwegia 325 pkt.
3. Marit Bjoergen, Norwegia 319 pkt.
4. Ragnhild Haga, Norwegia 275 pkt.
5. Ingvild Flugstad Oestberg, Norwegia 247 pkt.
6. Stina Nilsson, Szwecja 230 pkt.
… 21. Justyna Kowalczyk 74 pkt.

Radosław Kępys523 Posts

Mam 26 lat. W październiku 2017 roku uzyskałem dyplom magistra Politologii na Wydziale Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Na stronie od 2015 roku. Odpowiedzialny za biathlon, kajakarstwo i pływanie, ale w tym czasie pisałem informacje z bardzo wielu sportów - od lekkiej atletyki po narciarstwo alpejskie. Sport to moja pasja od najmłodszych lat i na zawsze taką pozostanie. Poza nim uwielbiam dobrą literaturę, dobrą muzykę i dobre jedzenie. Interesuje się też historią najnowszą i polityką.

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Lost Password