Biegi narciarskie – PŚ: Kowalczyk dziewiąta w biegu na 10 km! Pewny triumf Bjoergen

Marit Bjoergen wygrała pierwszy bieg na 10 kilometrów stylem klasycznym w Ruce! Justyna Kowalczyk miała szanse nawet na podium, jednak przez słabą drugą część wyścigu zajęła ostatecznie dziewiąte miejsce.

Justyna Kowalczyk – aktualna mistrzyni olimpijska na tym dystansie zajęła dziś lekko rozczarowujące miejsce. Przez długi czas Polska była w walce o czołówkę, ale ostatecznie uplasowała się poza podium.

Po trzech kilometrach najszybsza była Marit Bjoergen. Zacięta rywalizacja o podium toczyła się między Ingvild Flugstad Østberg, Kristą Parmakoski i Heidi Weng. Do walki szybko dołączyła się Justyna Kowalczyk. Polka miała mocny początek, choć nie na tyle, by wyprzedzić na tym etapie Bjoergen. Ze stratą dwóch sekund nasza reprezentantka wskoczyła na trzecie miejsce. Na szóstym kilometrze bez zmian liderką pozostawała najlepsza norweska biegaczka. Na drugim miejscu, mimo spadku sił i niewielkiej acz znacznej straty, wciąż plasowała się Weng. Na trzecią lokatę awansowała całkiem dobrze spisująca się Finka Krista Parmakoski. Justyna nie odpuszczała i po szóstym kilometrze była czwarta. Polka wyprzedziła Østberg, jednak wciąż miała sporą stratę do prowadzącej Norweżki.

Dopiero w końcówce Kowalczyk osłabła. Na ósmym kilometrze miała ponad 30-sekundową stratę do liderki i w najlepszym wypadku mogła zająć szóste miejsce. Do samego końca toczyła się zacięta walka w czołówce. Jako pierwsza finiszowała Marit Bjoergen. W końcówce bardzo mocno przyspieszyła Krista Parnakoski, która na ostatnim dystansie pewnie pokonała Heidi Weng i Ingvild Flugstad Østberg, zajmując drugie miejsce. Końcowa część biegu w wykonaniu Kowalczyk była nieco gorsza niż wcześniejsze kilometry. Polka znacznie zwolniła i ostatecznie skończyła wyścig ze sporą stratą ponad 50 sekund.

Pierwsza konfrontacja nie ma większego znaczenia na dalszą rywalizację w Pucharze Świata, choć na pewno podbuduje psychicznie co niektóre zawodniczki. Ze swojej postawy może być zadowolona Marit Bjoergen, choć całkiem dużą niespodziankę sprawiła Krista Parmakoski, która bardzo mądrze rozłożyła siły i wyprzedziła w końcówce bardzo silne rywalki. W rywalizacji wzięła udział jeszcze jedna Polka – Marta Galewicz.

1. Marit Bjoergen (Norwegia) 26.55.2
2. Krista Parmakoski (Finladnia) +4.6
3. Heidi Weng (Norwegia) +12.7

9. Justyna Kowalczyk (Polska) +52.4
78. Martyna Galewicz (Polska) +4.17.1

Pełne wyniki dostępne są tutaj.

 

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Lost Password