Biegi narciarskie – PŚ: Maciej Staręga z najlepszym wynikiem w sezonie

Maciej Staręga zajął 8. miejsce w sprincie techniką dowolną rozgrywanym we włoskim Toblach. Jest to najlepszy wynik Polaka w sezonie. Sprint kobiet wygrała Natalia Matveeva, zaś w rywalizacji mężczyzn triumfował Sindre Bjornestad Skar.

Czołowe zawodniczki i czołowi zawodnicy klasyfikacji generalnej PŚ nie przyjechali do Włoch. W programie zawodów znalazły się bowiem konkurecje sprinterskie. Jedynym wyjątkiem była obecność Sergeya Ustiugowa, który tydzień temu triumfował w Tour de Ski i jest drugim zawodnikiem klasyfikacji generalnej PŚ. Rosjanin nie zaliczy tego wystepu do udanych, ponieważ zakończył eliminacje sprintu na ostatnim miejscu.

Maciej Staręga, który uplasował się w eliminacjach na 12. miejscu, wylosował bardzo trudny ćwierćfinał. Polak poradził sobie z wymagajacymi rywalami i finiszował jako drugi. W półfinale Maciek dobrze wystartował i biegł w czołówce, na zjeździe próbował objechać rywali i przebić się na pierwszą lokatę. Próba ta nie udała się, a w dodatku Polak stracił dobrą trzecią pozycję i nie mógł się już później przebić. Finiszował jako czwarty kończąc rywalizację na półfinale. 8. miejsce to najlepszy w tym sezonie wynik i trzeci w historii startów w PŚ.

Rywalizację kobiet wygrała Rosjanka Natalia Matveeva, jest to jej drugie pucharowe zwycięstwo. Poprzednie zanotowała 10 lat temu, także w sprincie techniką dowolną. Drugie miejsce zajęła Maiken Caspersen Falla, zaś trzecia była Hanna Falk. Polki nie startowały.

Wśród mężczyzn triumfował Norweg Sindre Bjornestad Skar, który wyprzedził Simeona Hamiltona i swojego rodaka Johannesa Hosflota Klaebo. Oprócz Macieja Staręgi startowało jeszcze trzech reprezentantów Polski – Dominik Bury, Paweł Klisz oraz Jan Antolec, którzy zajęli miejsca w szóstej i siódmej dziesiątce.

Występ trójki Polaków był bardzo słaby przegrali z Litwinem, a nawet z reprezentantem………Tajlandii. Do Toblach przyjechało dwoje reprezentantów tego -egzotycznego jak na biegi narciarskie – kraju. Mark Chanloung zajął 47. miejsce, zaś Karen Chanloung zajęła ostatnie – 48 miejsce. Jutro odbędą się sprinty drużynowe.

Wyniki sprintu kobiet:
1. Natalia Matveeva (Rosja)
2. Maiken caspersen Falla (Norwegia)
3. Hanna Falk (Szwecja)

Wyniki sprintu mężczyzn:
1. Sindre Bjoernestad Skar (Norwegia)
2. Simeon Hamilton (Stany Zjednoczone)
3. Johannes Hosflot Klaebo (Norwegia)


8. Maciej Staręga
59. Dominik Bury
66. Paweł Klisz
68. Jan Antolec

 

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Lost Password