Biegi narciarskie – PŚ: Najlepszy start Kowalczyk w tym sezonie

Kolejny weekend z Pucharem Świata w biegach narciarskich i kolejna już rywalizacja sprinterska w stylu klasycznym. Tym razem światowa czołówka biegaczy w tym Justyna Kowalczyk i Maciej Staręga zjechała do norweskiego Lillehammer.

W kwalifikacjach Justyna Kowalczyk zajęła 14 miejsce tracąc do zwyciężczyni – Sadie Bjornsen ze Stanów Zjednoczonych + 3.43. Sztuka awansu nie powiodła się niestety Maciejowi Starędze, który zajął odległą 58 pozycję. Do najlepszego w kwalifikacjach reprezentanta Norwegii – Johannesa Hoesflota Klaebo stracił aż +17.98.

Polka w ćwierćfinale wystartowała w bardzo silnie obsadzonym biegu numer pięć (mi.in. Stina Nilsson czy Marit Bjoergen). Kowalczyk świetnie sobie radziła na podbiegach i ostatecznie przegrała tylko ze Szwedką. W półfinale nasza zawodniczka obrała bardzo podobną taktykę jak wcześniej, ale tym razem była trzecia a uzyskany czas był za słaby by awansować do finału. Ostatecznie Justyna została sklasyfikowana na siódmym miejscu co jest jej najlepszym wynikiem w tym sezonie PŚ. Ponownie najszybsza byla… Stina Nilsson a druga awansowała Amerykanka Sadie Bjornsen.

W finale najlepiej poradziła sobie Norweżka – Maiken Caspersen Falla (3:19.98). Druga linię mety minęła reprezentantka Finlandii – Krista Parmakoski (+ 2.07) a trzecia Sadie Bjornsen z USA (+ 5.01). Dotychczasowa liderka w klasyfikacji sprintów – Szwedka Stina Nilsson była dopiero piąta (+ 6.09) i straciła to miano na rzecz Parmakoski.

W rywalizacji mężczyzn wciąż nie ma mocnych na Johannesa Hoesflota Klaebo. Reprezentant gospodarzy wygrywa kolejne zawody i umacnia się na czele klasyfikacji generalnej PŚ. Dzisiaj jego przewaga nie była jakaś miażdżąca (3:33.88), ale wystarczyła by pokonać goniących go Rosjan. Drugi Sergey Ustiugov stracił tylko + 0,83 a trzeci Alexander Bolshunov + 1,29.