Biegi narciarskie – PŚ: Norwegowie najlepsi w klasyku, Staręga daleko

Marit Bjoergen i Johannes Hoesflot Klaebo wygrali biegi masowe stylem klasycznym, zaliczane do mini touru, kończącego tegoroczny Puchar Świata. Jedyny reprezentant Polski rywalizujący w Kanadzie – Maciej Staręga, zajął odległą pozycję.

Drugi dzień zmagań w 3-etapowym Finale Pucharu Świata w Quebecu to biegi masowe stylem klasycznym. W rywalizacji kobiet na dystansie 10 km nie było niespodzianki i na podium stanęły faworytki. Kolejne zwycięstwo odniosła Marit Bjoergen, która na finiszu pokonała Heidi Weng. Za plecami Norweżek linię mety minęła Krista Parmakoski. Czwartym miejscem musiała się zadowolić kolejna reprezentantka Norwegii – Ingvild Flugstad Oestberg, a dalsze lokaty zajęły Nicole Fessel, Charlotte Kalla, Anna Haag i Maiken Caspersen Falla. W klasyfikacji generalnej mini touru na prowadzeniu cztery Norweżki: Weng ma sekundę przewagi nad Bjoergen, a kolejne miejsca zajmują Oestberg i Falla (pół minuty straty).

W zmaganiach męskich na 15 km oglądaliśmy jedynego Polaka, który wybrał się do Kanady – Macieja Staręgę. Nasz sprinter zgodnie z przewidywaniami nie odegrał większej roli w biegu dystansowym i już po 4 km rywalizacji plasował się na miejscu w szóstej dziesiątce. Ostatecznie Staręga dotarł do mety na 58. pozycji w stawce 75. biegaczy, ze stratą blisko trzech minut do najlepszych.

Walka o zwycięstwo toczyła się do samego końca – biegaczom nie udało się rozerwać stawki i w czołówce rywalizacji utrzymywało się ponad 20 zawodników. Na finiszu pole do popisu miał najlepszy sprinter sezonu – Johannes Hoesflot Klaebo. 20-letni Norweg wygrał wyścig, odnosząc pierwsze w karierze zwycięstwo na dystansie i potwierdzając, że ma wielki talent nie tylko do sprintów. Wyższość młodszego kolegi z kadry musiał uznać drugi na mecie Niklas Dyrhaug. Na najniższym stopniu podium stanął Rosjanin Aleksander Bessmertnych, a poza czołową trójką zmagania ukończyli Alex Harvey, Sjur Roethe i Dario Cologna.

Triumf w biegu na 15 km sprawił, że Johannes Hoesflot Klaebo objął prowadzenie w kanadyjskim mini tourze. Przed jutrzejszym biegiem pościgowym techniką dowolną młody Norweg ma ponad 20 sekund przewagi nad Niklasem Dyrhaugiem i Alexem Harveyem. Maciej Staręga jest 56. i traci do Klaebo cztery minuty.