Biegi narciarskie – PŚ: Norwegowie najlepsi w klasyku, Staręga daleko

Marit Bjoergen i Johannes Hoesflot Klaebo wygrali biegi masowe stylem klasycznym, zaliczane do mini touru, kończącego tegoroczny Puchar Świata. Jedyny reprezentant Polski rywalizujący w Kanadzie – Maciej Staręga, zajął odległą pozycję.

Drugi dzień zmagań w 3-etapowym Finale Pucharu Świata w Quebecu to biegi masowe stylem klasycznym. W rywalizacji kobiet na dystansie 10 km nie było niespodzianki i na podium stanęły faworytki. Kolejne zwycięstwo odniosła Marit Bjoergen, która na finiszu pokonała Heidi Weng. Za plecami Norweżek linię mety minęła Krista Parmakoski. Czwartym miejscem musiała się zadowolić kolejna reprezentantka Norwegii – Ingvild Flugstad Oestberg, a dalsze lokaty zajęły Nicole Fessel, Charlotte Kalla, Anna Haag i Maiken Caspersen Falla. W klasyfikacji generalnej mini touru na prowadzeniu cztery Norweżki: Weng ma sekundę przewagi nad Bjoergen, a kolejne miejsca zajmują Oestberg i Falla (pół minuty straty).

W zmaganiach męskich na 15 km oglądaliśmy jedynego Polaka, który wybrał się do Kanady – Macieja Staręgę. Nasz sprinter zgodnie z przewidywaniami nie odegrał większej roli w biegu dystansowym i już po 4 km rywalizacji plasował się na miejscu w szóstej dziesiątce. Ostatecznie Staręga dotarł do mety na 58. pozycji w stawce 75. biegaczy, ze stratą blisko trzech minut do najlepszych.

Walka o zwycięstwo toczyła się do samego końca – biegaczom nie udało się rozerwać stawki i w czołówce rywalizacji utrzymywało się ponad 20 zawodników. Na finiszu pole do popisu miał najlepszy sprinter sezonu – Johannes Hoesflot Klaebo. 20-letni Norweg wygrał wyścig, odnosząc pierwsze w karierze zwycięstwo na dystansie i potwierdzając, że ma wielki talent nie tylko do sprintów. Wyższość młodszego kolegi z kadry musiał uznać drugi na mecie Niklas Dyrhaug. Na najniższym stopniu podium stanął Rosjanin Aleksander Bessmertnych, a poza czołową trójką zmagania ukończyli Alex Harvey, Sjur Roethe i Dario Cologna.

Triumf w biegu na 15 km sprawił, że Johannes Hoesflot Klaebo objął prowadzenie w kanadyjskim mini tourze. Przed jutrzejszym biegiem pościgowym techniką dowolną młody Norweg ma ponad 20 sekund przewagi nad Niklasem Dyrhaugiem i Alexem Harveyem. Maciej Staręga jest 56. i traci do Klaebo cztery minuty.

10 km stylem klasycznym kobiet ze startu wspólnego:
1. Marit Bjoergen, Norwegia 24:23.6
2. Heidi Weng, Norwegia +0.6
3. Krista Parmakoski +2.9

Finał Pucharu Świata w Quebecu – kobiety (2/3):
1. Heidi Weng, Norwegia 26:44.4
2. Marit Bjoergen, Norwegia +1.0
3. Ingvild Flugstad Oestberg, Norwegia +28.8

15 km stylem klasycznym mężczyzn ze startu wspólnego:
1. Johannes Hoesflot Klaebo, Norwegia 35:23.7
2. Niklas Dyrhaug, Norwegia +0.5
3. Aleksander Bessmertnych, Rosja +0.8
… 58. Maciej Staręga +2:57.2

Finał Pucharu Świata w Quebecu – mężczyźni (2/3):
1. Johannes Hoesflot Klaebo, Norwegia 37.06.1
2. Niklas Dyrhaug, Norwegia +22.8
3. Alex Harvey, Kanada +23.3
… 56. Maciej Staręga +4:00.1

Inga Świetlicka963 Posts

Od igrzysk w Atlancie wierny kibic polskich olimpijczyków. W redakcji od 2013 roku, pisze głównie o biegach narciarskich, siatkówce i gimnastyce artystycznej. Oprócz sportu pasjonatka podróży bliższych i dalszych (zwłaszcza do Rosji i byłych republik radzieckich) oraz dobrych książek i rollercoasterów.

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Lost Password