Biegi narciarskie – PŚ: Oblany test przed mistrzostwami świata

Żaden z reprezentantów Polski nie zdołał przebrnąć kwalifikacji sprintu stylem dowolnym w fińskim Lahti, na trasie, na której w przyszłym roku rozegrane zostaną mistrzostwa świata. Zawody wygrali Norwegowie – Maiken Caspersen Falla i Emil Iversen.

Bardzo słabo zaprezentowali się reprezentanci Polski w kwalifikacjach sprintów stylem dowolnym w Lahti. Nasz najlepszy zawodnik – Maciej Staręga – zajął w eliminacjach odległe 47. miejsce. Do awansu do czołowej trzydziestki Polakowi zabrakło 3.04 sek., a do zwycięzcy kwalifikacji, Fina Matti Jylhae, stracił 10.68 sek. Przed rokiem w Pucharze Świata w Lahti Maciej Staręga był osiemnasty.

Pozostali Biało-Czerwoni tradycyjnie już zostali sklasyfikowani w ogonie stawki: Jan Antolec był 71. (+16.61), a Paweł Klisz 73. (+17.66) w gronie siedemdziesięciu dziewięciu biegaczy. Wśród kobiet reprezentowała nas Marcela Marcisz, która ukończyła zmagania z 58. czasem w stawce sześćdziesięciu czterech biegaczek. Kwalifikacje kobiet wygrała Ingvild Flugstad Oestberg, która była szybsza od Polki o 25.16 sek. Justyna Kowalczyk nie wystartowała. Trasę w Lahti przed przyszłorocznymi mistrzostwami świata przetestuje jutro podczas rywalizacji w skiathlonie.

Przebudowana trasa sprintu w Lahti bardzo przypadła do gustu zawodnikom norweskim, którzy zdominowali dzisiejsze zawody. W rywalizacji pań kolejny triumf z rzędu w zmaganiach sprinterskich odniosła Maiken Caspersen Falla, dzięki czemu umocniła się na prowadzeniu w klasyfikacji sprintu w Pucharze Świata. Na niższych stopniach podium stanęły Jessica Diggins (+0.25 sek.) i Heidi Weng (+0.31 sek.), a dopiero czwarta była dziś Ingvild Flugstad Oestberg (+0.41). Stina Nilsson i Therese Johaug odpadły z rywalizacji w półfinałach. Dla Szwedki to najgorszy start w sprintach w sezonie, natomiast Johaug, dzięki bardzo dobrej postawie ukończyła zmagania na 7. pozycji i nie pozwoliła Oestberg odrobić strat w klasyfikacji generalnej PŚ.

W finale mężczyzn wystąpiło pięciu Norwegów i Federico Pellegrino. Włoch był faworytem rywalizacji, ale na finiszu lepsi okazali się „Wikingowie”. Zwycięstwo w Lahti odniósł Emil Iversen, za nim linię mety minęli Finn Haagen Krogh (+0.25) i Petter Northug (+0.69). Pellegrino był czwarty (+0.98).

Sprint stylem dowolnym kobiet:
1. Maiken Caspersen Falla, Norwegia 3:33.81
2. Jessica Diggins, USA +0.25
3. Heidi Weng, Norwegia +0.31
4. Ingvild Flugstad Østberg, Norwegia +0.41
5. Astrid Uhrenholdt Jacobsen, Norwegia +2.27
6. Hanna Falk, Szwecja +18.40
… 58. Marcela Marcisz

Sprint stylem dowolnym mężczyzn:
1. Emil Iversen, Norwegia 3:08.14
2. Finn Haagen Krogh, Norwegia +0.25
3. Petter Northug, Norwegia +0.69
4. Federico Pellegrino, Włochy +0.98
5. Sindre Bjoernestad Skar, Norwegia +1.15
6. Eirik Brandsdal, Norwegia +2.41
… 47. Maciej Staręga
… 71. Jan Antolec
… 73. Paweł Klisz

Inga Świetlicka940 Posts

<p>Od igrzysk w Atlancie wierny kibic polskich olimpijczyków. W redakcji od 2013 roku, pisze głównie o biegach narciarskich, siatkówce i gimnastyce artystycznej. Oprócz sportu pasjonatka podróży bliższych i dalszych (zwłaszcza do Rosji i byłych republik radzieckich) oraz dobrych książek i rollercoasterów.</p>

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Lost Password