Biegi narciarskie – PŚ: Paraolimpijczycy rywalizowali w Oberried

Od soboty w niemieckim Oberried trwają zmagania paraolimpijczyków w biegach narciarskich i biathlonie. Podczas pierwszej – biegowej – części zawodów reprezentanci Polski trzykrotnie zajmowali miejsca w czołowej dziesiątce Pucharu Świata.

Embed from Getty Images

Zawody Pucharu Świata w Oberried to dla niepełnosprawnych sportowców specjalizujących się w biegach narciarskich i biathlonie kolejny sprawdzian przed marcową paraolimpiadą w Pjongczangu. Swoją dyspozycję na niemieckich trasach sprawdzali także Polacy, którzy mają już za sobą występy we wszystkich konkurencjach biegowych. Pierwszą część Pucharu Świata Biało-Czerwoni zakończyli z trzema miejscami w czołowej dziesiątce: dwukrotnie tej sztuki dokonał Witold Skupień, raz Iweta Faron.

Zmagania w Oberried rozpoczęły się w sobotę od biegów na średnich dystansach stylem klasycznym. Dla Polaków te starty nie były szczególnie udane – nasi reprezentanci ukończyli rywalizację na miejscach w drugiej i trzeciej dziesiątce. Kamil Rosiek zajął 16. pozycję w gronie 43. zawodników siedzących, a Witold Skupień był 17. w grupie 31. biegaczy stojących. W biegu sportowców niewidomych i niedowidzących wystąpiło dwóch reprezentantów naszego kraju – Piotr Garbowski był 16.,  a Łukasz Kubica z przewodnikiem wojciechem Suchwałko – 24. Zwycięstwa w swoich kategoriach odnieśli dwaj reprezentanci Rosji: Aleksandr Dawidowicz (kat. siedzących) i Władysław Liekomcew (kat. stojących), a w gronie biegaczy z dysfunkcją wzroku triumfował 10-krotny mistrz paraolimpijski, Kanadyjczyk Brian McKeever.

Lepsze wyniki Polacy osiągnęli w niedzielnych biegach długich techniką dowolną – cała czwórka Biało-Czerwonych zajęła lokaty w pierwszej piętnastce. 18-letnia Iweta Faron, startująca w gronie kobiet stojących, była szósta w stawce dziewięciu biegaczek. Witold Skupień zajął 8. pozycję w grupie 23. zawodników, Łukasz Kubica był  13. wśród 16. startujących, a Kamil Rosiek miał 15. czas dnia i uplasował się w połowie stawki zawodników rywalizujących na sledge’ach. Biegi długie zdominowali zawodnicy z Rosji – najlepsza wśród kobiet stojących była Jekaterina Rumiancewa, a wśród mężczyzn triumfowali Iwan Gołubkow (kat. siedzących) i Stanisław Czochłajew (niewidomi i niedowidzący). Zmagania w kategorii mężczyzn stojących wygrał Francuz Benjamin Daviet.

Na zakończenie biegowej rywalizacji w Pucharze Świata we wtorek rozegrano sprinty stylem klasycznym. Jedynym Polakiem, który przebrnął kwalifikacje i zakwalifikował się do biegów półfinałowych był Witold Skupień. Nasz wicemistrz świata zajął w eliminacjach 11. pozycję w stawce 29. zawodników. W biegu półfinałowym był jednak dopiero piąty, a do finału awansowała tylko czołowa trójka. Ostatecznie Witolda Skupienia sklasyfikowano na 9. pozycji, a zawody wygrał Ukrainiec Grygorij Wowczynski. W rywalizacji 27. biegaczy z dysfunkcją wzroku kolejne złoto zdobył Brian McKeever, a Polacy ukończyli zmagania na miejscach 14. – Piotr Garbowski i 18. – Łukasz Kubica. Kamil Rosiek był 21. w gronie 42. zawodników, jego kategorii zwyciężył Iwan Gołubkow.

Zawodnicy z Rosji, startujący pod neutralną flagą, w trzydniowych zmaganiach biegaczy wywalczyli 22 medale, w tym ośmiokrotnie stawali na najwyższym stopniu podium. Drugie miejsce w klasyfikacji medalowej zajmują Ukraińcy z dziewięcioma krążkami (trzy złote), a za nimi plasują się paraolimpijczycy ze Stanów Zjednoczonych – pięć medali, w tym trzy z najcenniejszego kruszcu.

W dniach 25-28 stycznia w Oberried sportowcy będą rywalizować o medale w paraolimpijskim biathlonie.

WYNIKI

Biegi średnie klasykiem – mężczyźni siedzący:
1. Aleksandr Dawidowicz, NPA 21:21.4
2. Iwan Gołubkow, NPA +31.8
3. Andrew Soule, USA +1:21.9
… 16. Kamil Rosiek +4:05.0

Biegi średnie klasykiem – mężczyźni stojący:
1. władisław Lekomcew, NPA 26:28.1
2. Mark Arendz, Kanada +58.8
3. Ilkka Tuomisto, Finlandia +1:39.2
… 17. Witold Skupień +7:59.3

Biegi średnie klasykiem – mężczyźni niewidomi i niedowidzący:
1. Brian McKeever, Kanada 26:40.6
2. Oleg Ponomariew, NPA +41.4
3. Nikołaj Połuchin, NPA +59.9
… 16. Piotr Garbowski +6:54.8
… 24. Łukasz Kubica +23.07.9

Biegi długie łyżwą – mężczyźni siedzący:
1. Iwan Gołubkow, NPA 37:25.0
2. Aleksandr Dawidowicz, NPA +1:07.3
3. Maksym Jarowy, Ukraina +3:10.9
… 15. Kamil Rosiek +7:21.9

Biegi długie łyżwą – mężczyźni stojący:
1. Benjamin Daviet, Francja 42:41.4
2. Igor Reptiuch, Ukraina +3.1
3. władysław Lekomcew, NPA +1:30.9
… 8. Witold Skupień +4:49.0

Biegi długie łyżwą – kobiety stojące:
1. Jekaterina Rumiancewa, NPA 42:49.2
2. Julia Batenkowa-Bauman, Ukraina +1:56.7
3. Iryna Bui, Ukraina +3:23.7
… 6. Iweta Faron +6:23.7

Biegi długie łyżwą – mężczyźni niewidomi i niedowidzący:
1. Stanisław Czochłajew, NPA 42:18.4
2. Brian McKeever, Kanada +17.9
3. Nikołaj Połuchin, NPA +1:58.3
… 13. Łukasz Kubica +14:38.6

Sprint klasykiem – mężczyźni siedzący:
1. Iwan Gołubkow, NPA
2. Andrew Soule, USA
3. Collin Cameron, Kanada
…21. Kamil Rosiek

Sprint klasykiem – mężczyźni stojący:
1. Grygorij wowczynski, Ukraina
2. Ilkka Yuomisto, Finlandia
3. Igor Reptiuch, Ukraina
… 9. Witold Skupień

Sprint klasykiem – mężczyźni niewidomi i niedowidzący:
1. Brian McKeever, Kanada
2. Władimir Udałcow, NPA
3. Zebastian Modin, Szwecja
… 14. Piotr Garbowski
… 18. Łukasz Kubica

fot. Facebook Paraolimpijski Biathlon i Narty Biegowe – Polska Kadra Narodowa

Inga Świetlicka979 Posts

Od igrzysk w Atlancie wierny kibic polskich olimpijczyków. W redakcji od 2013 roku, pisze głównie o biegach narciarskich, siatkówce i gimnastyce artystycznej. Oprócz sportu pasjonatka podróży bliższych i dalszych (zwłaszcza do Rosji i byłych republik radzieckich) oraz dobrych książek i rollercoasterów.

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Lost Password