Biegi narciarskie – PŚ: Paraolimpijczycy sprawdzają formę przed Pjongczangiem

Paraolimpijska reprezentacja Polski w biegach narciarskich i biathlonie, przygotowująca się do startu w igrzyskach w Pjongczangu, ma za sobą pierwsze starty w Pucharze Świata. W kanadyjskim Canmore Biało-Czerwoni kilkukrotnie zajmowali miejsca w czołowej dziesiątce.

Sezon zimowy w paraolimpijskim narciarstwie biegowym i biathlonie zainaugurowano w Canmore, gdzie odbyły się pierwsze w tym roku zawody Pucharu Świata. Przed igrzyskami w Pjongczangu paraolimpijczycy będą jeszcze mieli okazję rywalizować o pucharowe punkty w niemieckim Oberried w styczniu oraz w fińskim Vuokatti w lutym przyszłego roku.

Zawody w Canmore rozpoczęły się 9 grudnia i w pierwszej ich części rozegrano konkurencje biegowe. Sportowcy rywalizowali w sprintach stylem klasycznym, biegach średnich techniką łyżwową oraz długich wyścigach klasykiem. Od czwartku w Kanadzie rozgrywane będą konkurencje biathlonowe.

Do Canmore pojechała także reprezentacja Polski z aktualnym wicemistrzem świata w biegach Witoldem Skupniem na czele. Na początku sezonu naszym zawodnikom nie udało się stanąć na podium, ale kilkakrotnie zajmowali miejsca w czołowej dziesiątce Pucharu Świata.

Rywalizacja biegowa rozpoczęła się od walki na najkrótszych dystansach – zawodnicy ścigali się w sprintach klasykiem. Najlepszy wynik w naszej reprezentacji uzykał Witold Skupień, który jako jedyny przebrnął przez kwalifikacje. W stawce 29. zawodników stojących Polak uzyskał 11. czas i awansował do półfinału. By pobiec w finale, Skupień musiał zająć miejsce w czołowej trójce. Ta sztuka mu się nie udała, finiszował bowiem na ostatnim, szóstym miejscu. Pozostali Biało-Czerwoni odpadli w eliminacjach. Kamil Rosiek zajął 15. miejsce w grupie 37. zawodników siedzących. W rywalizacji biegaczy niewidomych i niedowidzących Piotr Garbowski był 10., a Łukasz Kubica 14. Na starcie stanęło 18. zawodników wraz z przewodnikami.

W biegach średnich techniką dowolną dwójka Polaków uplasowała się na miejscach w czołowej dziesiątce. W zmaganiach zawodników stojących 6. miejsce w gronie 31. biegaczy zajął Witold Skupień (dystans 10 km), a 7. w stawce 13. biegaczek była Iweta Faron (7.5 km). Kamil Rosiek został sklasyfikowany pod koniec drugiej dziesiątki – nasz trzykrotny paraolimpijczyk był 18. wśród 37. zawodników siedzących (7.5 km). Na 15. miejscu bieg ukończył niedowidzący Łukasz Kubica, ale niestety była to ostatnia pozycja w gronie sportowców rywalizujących na 10 km w tej klasie niepełnosprawności.

W biegach długich stylem klasycznym zobaczyliśmy trzech reprezentantów Polski. Zawodnicy niewidomi i stojący mieli do pokonania dystans 20 km, a sportowcy siedzący rywalizowali na 15 km. Tym razem najwyżej sklasyfikowanym Polakiem był Łukasz Kubica, który zajął 7. pozycję w stawce 13. biegaczy. Witold Skupień zanotował 9. wynik w gronie 21. zawodników, a Kamil Rosiek uplasował się na 16. lokacie wśród 32. biegaczy.

Rywalizację w Pucharze Świata w biegach narciarskich totalnie zdominowali zawodnicy z Rosji, którzy od 2016 roku startują pod neutralną flagą. W sezonie olimpijskim do startów po kilkuletniej przerwie zdecydowali się wrócić medaliści z Soczi. W Kanadzie Rosjanie stawali na podium ponad trzydzieści razy. Inne nacje wywalczyły co najwyżej po kilka medali.