Biegi narciarskie – PŚ: Słaba forma Polaków przed Pjongczangiem

W ostatniej próbie pod szyldem Pucharu Świata przed zbliżającymi się Igrzyskami w Pjongczangu słabo zaprezentowali się Polacy. Najlepszą lokatę zajęła dziś Sylwia Jaśkowiec. Zwycięstwa nie udało się dziś osiągnąć Norwegom, zarówno wśród kobiet, jak mężczyzn.

Dzisiejszym stylem obowiązującym na trasach był styl dowolny, a na trasy wybiegło łącznie sześcioro naszych reprezentantów. W pierwszej konkurencją było 15 kilometrów mężczyzn z udziałem Macieja Staręgi, Pawła Klisza i Jana Antolca. Po występie naszych Panów nie spodziewaliśmy się jakichś oszałamiających wyników, i tak też było, ponieważ od początku biegu daleko było im do czołówki. Jedynym zaskoczeniem jest to, że najgorszym z naszych zawodników okazał się Maciej Staręga, który zajął dopiero 83 pozycję. Paweł Klisz był 79, Jan Antolec 65.

Początek biegu w czołówce należał do Rosjanina Ustiugova, który nawet przez chwilę biegł sam z kilkusekundową przewagą nad rywalami, trwało to jednak bardzo krótko. Potem tempo nadawał Hans Holund, ta sytuacja utrzymywała się przez kilka kilometrów. Pierwsza dziesiątka mieściła się w czterech sekundach, nie było więc mowy o jakimkolwiek rwaniu tempa czy ucieczkach. W zasadzie to bieg przebiegał spokojnym tempem, wszystkie znaku na niebie i ziemi wskazywały, że wszystko rozegra się w końcówce. Tak też było, a klasę pokazał doświadczony Szwajcar Dario Cologna. O ponad sekundę wyprzedził Kanadyjczyka Alexa Harveya, który cały bieg nie wychylał się, co pozwoliło mu zachować siły na koniec. 3 sekundy do Cologni stracił najlepszy z Norwegów Martin Sundby.

W zawodach nie startował lider Pucharu Świata Klaebo, to jednak nie pozbawiło go pierwszego miejsca w tej klasyfikacji. Coraz mniejszą stratę ma natomiast wicelider Cologna, trzeci jest Sundby. Jedynym Polakiem, który zapunktował jest Maciej Staręga, jego dorobek 28 punktów pozwala na zajmowanie 88 pozycji.

Nieco większe nadzieje wiązaliśmy z występem naszych Pań, wszak po długiej przerwie startuje Sylwia Jaśkowiec. Oprócz niej na starcie w biało – czerwonych barwach pojawiły się Ewelina Marcisz i Martyna Galewicz. Niestety forma Polek nie wystarcza jak dotąd (poza Justyną Kowalczyk) na zajęcie miejsca w trzydziestce. Jaśkowiec biegła cały czas w okolicach 4-5 dziesiątki, ostatecznie rywalizację zakończyła na 39 pozycji, Ewelina Marcisz była 56, a Martyna Galewicz 60.

U Pań przebieg rywalizacji był bardzo podobny do tego u mężczyzn. Od początku pierwsza trójka była stała: Oestberg, Weng i Diggins, ale do prawie końca narta w nartę biegły rywalki również mające chrapkę na podium. Z wymienionej trójki przed finiszem odpadła Oestberg, jej słabość wykorzystała inna Norweżka, Ragnhild Haga. Pierwsza linię mety przekroczyła Amerykanka Diggins o niecałą sekundę pokonując Weng i wspomnianą Hagę. Dopiero 8 sekund po niej na metę wjechała największa przegrana dzisiejszego dnia, czyli Oestberg.

Rywalizacja na trasie odzwierciedla sytuację w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata. Na liście przoduje Heidi Weng przed Oestberg i Diggins. Justyna Kowalczyk w swoich pojedynczych startach zdołała uzbierać 106 punktów, co daje jej 42 pozycję.

Światowa czołówka Pań spotka się dopiero w Korei 10 lutego w biegu łączonym, Panowie dzień później w tej samej konkurencji.

Puchar Świata, 10 km kobiet stylem dowolnym, wyniki:

 1. Jessica Diggins (USA) 23:08.5
 2. Heidi Weng (Norwegia) 23:09.2
 3. Ragnhild Haga (Norwegia) 23:09.5
 4. Ingvild Oestberg (Norwegia) 23:17.2
 5. Marit Bjoergen (Norwegia) 23:25.2
 6. Teresa Stadlober (Austria) 23:25.4

39. Sylwia Jaśkowiec (Polska) 24:47.7

56. Ewelina Marcisz (Polska) 25:39.0

60. Martyna Galewicz (Polska) 26:06.7

15 kilometrów mężczyzn stylem dowolnym, wyniki:

 1. Dario Cologna (Szwajcaria) 31:37.9
 2. Alex Harvey (Kanada) 31:39.3
 3. Martin Sundby (Norwegia) 31:40.8
 4. Didrik Toenseth (Norwegia) 31:43.8
 5. Maurice Manificat (Francja) 31:45.4
 6. Simen Krueger (Norwegia) 31:45.6

65. Jan Antolec (Polska) 34:04.4

79. Paweł Klisz (Polska) 34:49.9

83. Maciej Staręga (Polska) 35:07.0

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Lost Password