Biegi narciarskie – PŚ: Sundby najlepszy na Holmenkollen i w Pucharze Świata!

Pojedynek Martina Johnsruda Sundy’ego i Iivo Niskanena na legendarnych trasach na wzgórzu Holmenkollen zakończył się zwycięstwem lidera Pucharu Świata. Triumf w 50-kilometrowym maratonie stylem klasycznym zapewnił Norwegowi także trzecią w karierze Kryształową Kulę. Polacy w Oslo nie startowali.

Na starcie legendarnego, rozgrywanego od 1902 roku, biegu maratońskiego na dystansie 50 km w Oslo-Hollmenkollen stanęło 54. zawodników. W tym gronie nie było niestety żadnego reprezentanta Polski. Tym razem biegacze nie zdecydowali się na rywalizację w zwartej grupie do samego końca biegu, ale dość wcześnie rozpoczęli ataki. Już po przekroczeniu 10 km uformowała się czołówka, w której znalazło się 7. zawodników: czterech Norwegów (Sundby, Roethe, Dyrhaug, Holund), dwaj mistrzowie świata z Lahti (Niskanen i Harvey) i Szwed Jens Burmann. Na 15 km wszyscy poza Niskanenem zdecydowali się na zmianę nart, dzięki czemu Fin pozostał samotnym liderem, z przewagą kilkunastu sekund nad rywalami. Mistrz świata z Lahti szybko został jednak doścignięty przez Martina Johnsruda Sundby’ego i od 20 km biegli już razem. Liderów goniła pięcioosobowa grupka – do trójki Norwegów i Alexa Harveya dołączył Aleksander Bessmertnych, a odpadł Burmann.

Sundby z Niskanenem z każdym kilometrem powiększali przewagę nad resztą stawki i było jasne, że o zwycięstwo będą walczyć między sobą. Po 30 km obaj zdecydowali się na zmianę nart, podobny manewr wykonali także rywale, biegnący na dalszych pozycjach. Niskanen przyjął taktykę „chowania się za plecami” lidera Pucharu Świata, przez co Sundby prowadził przez zdecydowaną większość dystansu. Po 40 km Fin objął prowadzenie, ale nie zgubił rywala. Zmiana taktyki nie przyniosła powodzenia – Martin Johnsrud Sundby zaatakował na ostatnim kilometrze i bez większych problemów wyprzedził Niskanena, wygrywając maraton na Holmenkollen po raz drugi z rzędu. Wygraną w Oslo Sundby przypieczętował także triumf w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata 2016/2017. Dla Norwega to trzecia Kryształowa Kula w karierze.

Emocjonującym finiszem zakończyła się walka o trzecie miejsce. W rywalizacji Alexa Harveya, Aleksandra Bessmertnycha, Niklasa Dyrhauga i Sjura Roethe najszybszy okazał się Rosjanin. Poza podium dwóch Norwegów i mistrz świata w maratonie z Lahti – Alex Harvey. Miejsca w pierwszej dziesiątce zajęli także Hans Christer Holund oraz trzech Rosjan: Siergiej Ustiugow, Andriej Łarkow i Siergiej Turyszew. Na 30. miejscu linię mety minął Petter Northug, który do zwycięzcy stracił ponad osiem minut. Bieg ukończyło 47. zawodników.

Jutro na trasach w Holmenkollen maraton kobiet na 30 km klasykiem. Dla Justyny Kowalczyk będzie to ostatni start w Pucharze Świata w tym sezonie.

50 km stylem klasycznym mężczyzn:
1. Martin Johnsrud Sundby, Norwegia 2:02:59.7
2. Iivo Niskanen, Finlandia +9.9
3. Aleksander Bessmertnych, Rosja +1:15.2
4. Sjur Roethe, Norwegia +1:15.2
5. Niklas Dyrhaug, Norwegia +1:15.2
6. Alex Harvey, Kanada +1:15.4
7. Hans Christer Holund, Norwegia +1:17.2
8. Siergiej Ustiugow, Rosja +2:35.0

Inga Świetlicka982 Posts

Od igrzysk w Atlancie wierny kibic polskich olimpijczyków. W redakcji od 2013 roku, pisze głównie o biegach narciarskich, siatkówce i gimnastyce artystycznej. Oprócz sportu pasjonatka podróży bliższych i dalszych (zwłaszcza do Rosji i byłych republik radzieckich) oraz dobrych książek i rollercoasterów.

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Lost Password