Biegi narciarskie – PŚ: Szwedzka dominacja w Dreźnie

Zgodnie z przewidywaniami zakończyły się drużynowe sprinty kobiet techniką dowolną, które zostały rozegrane dziś na trasach w Dreźnie. Zwyciężyły Szwedki Ida Ingemarsdotter i Maja Dahlqvist, a reprezentantki Polski – Sylwia Jaśkowiec i Ewelina Marcisz odpadły w eliminacjach. 

Sprinty techniką dowolną w Dreźnie to była jedyna w tym sezonie próba generalna przed igrzyskami olimpijskimi w Pjongczangu, gdzie najlepsi zawodnicy i zawodniczki również powalczą o medale w tej specjalności. Dziś można więc było trochę poeksperymentować i zbadać sytuację, choć trzeba przyznać, że pod nieobecność reprezentacji Finlandii, a także najmocniejszych Norweżek próba była trochę mniej okazała, niż można się było spodziewać. Nasza reprezentacja walczyła w składzie Sylwia Jaśkowiec i Ewelina Marcisz  – jedna z tych zawodniczek (zapewne Jaśkowiec) będzie w Korei partnerować Justynie Kowalczyk podczas walki o najważniejsze cele.

W eliminacjach mieliśmy tradycyjnie dwa biegi. Zanim wystartowały biało-czerwone oglądaliśmy pierwszy bieg, w którym stawka dość wyraźnie podzieliła się na grupki, ale zgodnie z przewidywaniami wygrały Szwedki I przed Szwedkami II, podczas gdy na trzecim miejscu rywalizację ukończyły Szwajcarki. Największym zaskoczeniem tego biegu było 6. miejsce Australijek, które dzięki temu zachowały szansę na awans do finału.

W polskim wyścigu sytuacja przedstawiała się inaczej. Od początku do końca różnica między czołowymi ośmioma sztafetami wynosiła ledwie dwie sekundy lub nieznacznie więcej. Polki plasowały się w okolicach miejsc 5-8 i do końca liczyły się o awans. Skończyło się niestety tylko na 5. miejscu, a czas 13:47,30 nie dał kwalifikacji, mimo że był słabszy od zwyciężczyń biegu ledwie o 0,7 sekundy. W pierwszym starcie lepsze rezultaty uzyskało aż 7 sztafet.

Finał nie był więc wewnętrzną sprawą biało-czerwonych, a zgodnie z przewidywaniami ponownie zawody zdominowały Szwedki. Zwyciężyły Ida Ingemarsdotter i Maja Dahlqvist przed Stiną Nilsson i Hanną Falk. Na trzecim miejscu do mety dobiegły Amerykanki – Ida Sargent i Sophie Caldwell.

Sprinty drużynowe na igrzyskach olimpijskich w Pjongczang zostaną rozegrane w końcowej ich fazie – 21 lutego.

Wyniki:

1. Szwecja II (Ida Ingemarsdotter, Maja Dahlqvist)
2. Szwecja I (Stina Nilsson, Hanna Falk)
3. USA I (Ida Sargent, Sophie Caldwell)
4. Niemcy I
5. Słowenia I
6. Niemcy II

=========================================

Polska – odpadła w półfinale

Radosław Kępys540 Posts

Mam 26 lat. W październiku 2017 roku uzyskałem dyplom magistra Politologii na Wydziale Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Na stronie od 2015 roku. Odpowiedzialny za biathlon, kajakarstwo i pływanie, ale w tym czasie pisałem informacje z bardzo wielu sportów - od lekkiej atletyki po narciarstwo alpejskie. Sport to moja pasja od najmłodszych lat i na zawsze taką pozostanie. Poza nim uwielbiam dobrą literaturę, dobrą muzykę i dobre jedzenie. Interesuje się też historią najnowszą i polityką.

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Lost Password