Biegi narciarskie: Świat bez Marit, ale z Justyną. Czy przed nami najciekawszy sezon PŚ od lat?

W piątek w Kuusamo zainaugurowany zostanie Puchar Świata w biegach narciarskich. Ten sezon będzie inny niż poprzednie – bez wielkiej imprezy i bez wielu gwiazd.  Na trasach biegowych zabraknie Marit Bjoergen i kilku innych biegaczek ze światowej czołówki. Justyna Kowalczyk spróbuje wrócić do dawnej formy, a rywalki spróbują jej w tym przeszkodzić. O tym, kto w tym roku będzie mocny, czego możemy się spodziewać po występach Polaków oraz dlaczego ten sezon będzie najciekawszy od lat, przeczytacie w poniższej zapowiedzi.

33 starty indywidualne: 13 stylem klasycznym,  16 stylem dowolnym, 4 biegi łączone. W tym 12 biegów sprinterskich (5 klasykiem, 7 łyżwą). Dwa wielkie, wieloetapowe cykle – tradycyjny Tour de Ski na początku roku oraz Ski Tour Kanada na zakończenie zmagań. Brak imprezy mistrzowskiej, do której trzeba się specjalnie przygotowywać. Tak wygląda sezon 2015/2016 w liczbach. Sezon, w którym o końcowym zwycięstwie przesądzi regularność, wytrzymałość i wszechstronność zawodniczek i zawodników.

Bezkrólewie

To będzie sezon-zagadka, naznaczony pytaniami i nieobecnościami. Wiele biegaczek z czołówki w roku bez wielkiej imprezy zdecydowało się na przerwę macierzyńską. Na trasach nie zobaczymy najbardziej utytułowanej zawodniczki w historii dyscypliny – Marit Bjoergen. Już sam ten fakt sprawia, że rywalizacja kobiet nabierze rumieńców – po raz pierwszy od lat zabraknie bowiem wyraźnej faworytki do końcowego triumfu. Na powiększenie rodziny zdecydowały się także Kikkan Randall, Katja Visnar i Aino-Kaisa Saarinen (ta ostatnia deklaruje, że pomimo ciąży wystąpi w kilku pierwszych startach PŚ). Do listy nieobecnych należy też dopisać sportsmenki, które w ubiegłym sezonie zakończyły sportowe kariery. W tym gronie znajdują się m.in. Kristin Stoermer Steira, Celine Brun-Lie i Claudia Nystad.

Jak będzie wyglądała rywalizacja czołowych biegaczek świata bez Marit? Jest kilka pretendentek, które mają chrapkę na przejęcie schedy po Norweżce, jednak znacznie więcej jest niewiadomych. Choć w pierwszoplanowych rolach ponownie wystąpią zawodniczki ze Skandynawii, wydaje się, że tym razem nie grozi nam monotonia i seryjne zwycięstwa jednej biegaczki. Liczymy także, że po roku przerwy, do rywalizacji na najwyższym poziomie ponownie włączy się Justyna Kowalczyk.

Norweżka i Szwedka na pierwszym planie

Norwesko-szwedzka wojenka w biegach trwa od niepamiętnych czasów, ale apogeum osiągnęła podczas ubiegłorocznych mistrzostw świata w Falun. Bohaterkami mistrzostw w swoich krajach zostały Therese Johaug (trzy złota) i Charlotte Kalla (cztery medale, jeden złoty). Nie dziwi więc, że wszyscy się spodziewają, że w najbliższym sezonie obejrzymy powtórkę z rozrywki z tymi dwiema paniami w rolach głównych. Obie zawodniczki mają już zresztą za sobą świetne starty w przedsezonowych zawodach kontrolnych, podczas których potwierdziły klasę i wysokie aspiracje.

Norwegowie nie wyobrażają sobie innego scenariusza niż końcowy triumf w PŚ Therese Johaug. Ich faworytka ma już w kolekcji dużą Kryształową Kulę za sezon 2013/2014 i teraz marzy o powtórzeniu tamtego osiągnięcia. Nie będzie to jednak takie proste. Johaug to specjalistka od biegów dystansowych, a w Pucharze Świata trzeba biegać też liczne sprinty. Johaug to specjalistka od wspinaczki na Alpe Cermis, ale w tym roku nawet zwycięstwo w Tour de Ski nie da komfortowej przewagi nad rywalkami. Wszystko dlatego, że na zakończenie sezonu rozegrany zostanie drugi ośmioetapowy cykl – tak samo wysoko jak TdS punktowany, ale już bez morderczej góry na koniec. Wiele wskazuje na to, że właśnie tam zapadną decydujące rozstrzygnięcia. Poza rywalkami Johaug będzie musiała zmierzyć się także z ogromną presją i rolą liderki, którą przejmie po nieobecnej Bjoergen.

Szwedzi nie wyobrażają sobie innego scenariusza niż końcowy triumf w PŚ Charlotte Kalli. Jest wszechstronna, potrafi wygrywać w obu stylach, zarówno na krótkich, jak i długich dystansach. Kryształowa Kula to jedyne trofeum, którego brakuje w jej dorobku i obecny sezon wydaje się idealny, by tę lukę wypełnić. Problem w tym, że Szwedka jest zawodniczką, która najlepiej funkcjonuje w systemie „pojawiam się i znikam”. Największe sukcesy odnosi, gdy w spokoju może przygotować się do imprezy docelowej, odpuszczając szereg zawodów (w poprzednim roku w PŚ wystąpiła zaledwie 12 razy). Nie wiadomo, jak wytrzyma obciążenia całego sezonu – do tej pory nie była to jej najmocniejsza strona.

Wypadałoby teraz napisać, że Polacy nie wyobrażają sobie innego scenariusza niż końcowy triumf w PŚ Justyny Kowalczyk. Byłoby to jednak myślenie bardziej życzeniowe niż oparte na racjonalnych przesłankach. Naszej najlepszej biegaczki na pewno nie można skreślać – nie raz udowadniała, że potrafi robić rzeczy niemożliwe – ale czasy, w których Polka wygrywała bieg za biegiem prawdopodobnie już nie wrócą. Forma Justyny Kowalczyk to kolejna wielka niewiadoma tego sezonu. Zawodniczka zapewnia, że do zmagań jest dużo lepiej przygotowana niż w ubiegłym roku. Wierząc jej na słowo, możemy zakładać, że w biegach stylem klasycznym powalczy o kolejne pucharowe zwycięstwa. Samym „klasykiem” Kryształowej Kuli na pewno się nie wygra. Kluczowa dla losów sezonu będzie postawa Justyny Kowalczyk w wieloetapowych tourach. Jeśli tam nawiąże równorzędną walkę z czołówką, siódme w karierze miejsce na podium PŚ na koniec sezonu będzie w zasięgu naszej biegaczki.

W cieniu faworytek

Za plecami faworytek o swoje powalczy także Heidi Weng. Norweżka, która dotychczas była w cieniu Marit Bjoergen i Therese Johaug, będzie chciała udowodnić, że również potrafi wygrywać (do tej pory jeszcze jej się to nie udało ani razu). Weng jest bardziej wszechstronna od Johaug, ale dotychczas miała problemy z utrzymaniem równej formy przez cały sezon. Jeśli ustabilizuje formę na wysokim poziomie będzie groźna dla wszystkich rywalek.

Ciekawie zapowiada się także tegoroczna rywalizacja sprinterek, choć i tutaj główne role zarezerwowane są dla zawodniczek ze Skandynawii. Pod nieobecność Bjoergen i Randall największe szanse na sukces mają Stina Nilsson, Ingvild Flugstad Oestberg i Maiken Caspersen Falla. Justyna Kowalczyk zapewne powalczy z nimi w startach klasykiem, trudno jednak spodziewać się po naszej zawodniczce świetnych wyników w sprintach łyżwą.

Biało-czerwone tło

Szkoda tylko, że Justyna Kowalczyk będzie w swoich wysiłkach osamotniona. W ubiegłym sezonie, po dobrym starcie kobiecej sztafety na MŚ (5. miejsce), wydawało się, że w naszych biegach wreszcie coś „ruszy”. Niestety, rzeczywistość okazała się brutalna: Sylwia Jaśkowiec i Ewelina Marcisz zmagają się z kontuzjami i nie wiadomo, kiedy wrócą do rywalizacji. Kornelia Kubińska i Paulina Maciuszek odpuszczą sezon z powodu ciąży. Zawodniczki z kadry młodzieżowej nie prezentują natomiast formy, która pozwalałaby im na start w Pucharze Świata.

W tej sytuacji, poza Justyną, pozostaje nam liczyć na lepsze niż ostatnio występy mężczyzn. Od tego sezonu trenerem kadry A jest Mirosław Petrasek. Czech za punkt honoru postawił sobie poprawę wyników męskiej sztafety. Kadrę buduje wokół Macieja Staręgi, który będzie jej liderem. Staręga specjalizuje się jednak w sprintach i jego celem jest przede wszystkim regularne punktowanie w biegach sprinterskich. Liczymy, że Maćkowi uda się w końcu złamać barierę i awansować do finału tej konkurencji. Dla pozostałych kadrowiczów – Konrada Motora, Jana Antolca i Pawła Klisza – każdy wywalczony w PŚ punkt będzie sukcesem. Nie ma bowiem co ukrywać, że w międzynarodowym towarzystwie Biało-Czerwoni są tylko tłem.

Fińskie otwarcie

Pucharowe zmagania rozpoczną się w Kuusamo od mini touru Ruka Triple. W piątek, sobotę i niedzielę biegacze wystartują na trzech dystansach: najpierw w sprincie stylem klasycznym, następnie w biegu na 5/10 km łyżwą, a na zakończenie w biegu pościgowym na 10/15 km klasykiem. Na starcie zobaczymy Justynę Kowalczyk, Macieja Staręgę, Jana Antolca i Konrada Motora. Czego możemy się spodziewać?

Justyna Kowalczyk przed sezonem nie startowała w zawodach kontrolnych, nie wiemy więc nic o jej aktualnej formie. Kilka dni temu pojawiły się  informacje, że nasza biegaczka zmaga się z przeziębieniem i nie wiadomo, czy pobiegnie w Finlandii. Znając Justynę, żadna siła nie odwiedzie jej od startu, tym bardziej, że trasy w Kuusamo są jednymi z jej ulubionych. Polce sprzyja też układ biegów w tegorocznym mini tourze. Ciężko przewidzieć, jaki wpływ na wyniki będzie miała choroba. W normalnej dyspozycji nasza zawodniczka bez problemu powinna ukończyć weekendowe zmagania w ścisłej czołówce.

W przeciwieństwie do Justyny Kowalczyk, tras w Kuusamo nie lubi Maciej Staręga. Dotychczasowe starty Polaka w Finlandii były zupełnie nieudane. Czas najwyższy, aby przełamać złą passę i w sprincie awansować do czołowej „30”. Forma jest – przed sezonem Staręga zajął czwarte miejsce w nieźle obsadzonym biegu sprinterskim w szwedzkim Gaellivare. Jeśli chodzi o pozostałych polskich biegaczy, ciężko mieć jakiekolwiek oczekiwania – miejsca w „30” na razie są poza ich zasięgiem.

Program zawodów Ruka Triple

piątek, 27.11.2015:
9:45 – kwalifikacje sprintu stylem klasycznym kobiet i mężczyzn
12:15 – finały sprintów stylem klasycznym kobiet i mężczyzn

sobota, 28.11.2015:
10:15 – 5 km stylem dowolnym kobiet
12:00 – 10 km stylem dowolnym mężczyzn

niedziela, 29.11.2015:
10:15 – 10 km stylem klasycznym kobiet (bieg pościgowy)
11:30 – 15 km stylem klasycznym mężczyzn (bieg pościgowy)

Inga Świetlicka982 Posts

Od igrzysk w Atlancie wierny kibic polskich olimpijczyków. W redakcji od 2013 roku, pisze głównie o biegach narciarskich, siatkówce i gimnastyce artystycznej. Oprócz sportu pasjonatka podróży bliższych i dalszych (zwłaszcza do Rosji i byłych republik radzieckich) oraz dobrych książek i rollercoasterów.

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Lost Password