Biegi narciarskie: Sylwia Jaśkowiec wróciła na trasy

TestYou Timing - profesjonalne fotokomórki sportowe

Aż 28. reprezentantów Polski rywalizowało w sprintach stylem dowolnym we włoskiej Santa Caterinie. Czwórka – Urszula Łętocha, Sylwia Jaśkowiec, Monika Skinder i Kamil Bury – awansowała do ćwierćfinałów zawodów.

Embed from Getty Images

Trzydniowe zawody FIS w Santa Caterinie są nieźle obsadzone. Na trasach we Włoszech zobaczyliśmy dużą grupę polskich zawodników – zarówno z pierwszej reprezentacji, kadry młodzieżowej, jak i przedstawicieli poszczególnych klubów – a także licznych biegaczy z Niemiec, Francji, Czech oraz gospodarzy. W pierwszym dniu zmagań rozegrano sprinty techniką dowolną, w których wystartowało aż 28. Biało-Czerwonych. W tym gronie była także Sylwia Jaśkowiec, która do rywalizacji wróciła po dwóch latach przerwy, spowodowanej różnymi kontuzjami.

Na starcie kwalifikacji kobiet stawiły się 63 zawodniczki. Najszybciej trasę o długości 1300 m pokonała reprezentantka gospodarzy Elisa Brocard. Z jedenastu Polek awans do czołowej trzydziestki uzyskały trzy – Sylwia Jaśkowiec (20. czas dnia; +8.86 sek.), Urszula Łętocha (23. miejsce; +11.25 sek.) i 16-letnia Monika Skinder, aktualna mistrzyni Polski na tym dystansie (27. miejsce; +12.83). Niespełna sekundy do awansu do ćwierćfinałów zabrakło sklasyfikowanej na 31. pozycji 17-letniej Elizie Ruckiej. Dopiero na 53. lokacie uplasowała się trenująca w kadrze A Martyna Galewicz – lepsze od niej rezultaty miało jeszcze pięć innych Polek.

Słabiej w kwalifikacjach spisali się polscy biegacze – z siedemnastu zawodników awans do dalszej fazy zawodów uzyskał tylko jeden – trenujący z kadrą młodzieżową Kamil Bury. Starszy brat występującego w kadrze A Dominika uzyskał szósty czas dnia, notując wynik o cztery sekundy gorszy od zwycięzcy eliminacji Włocha Michaela Hellwegera. Ani Dominik Bury, ani dwaj pozostali członkowie pierwszej reprezentacji Polski – Jan Antolec i Paweł Klisz – nie zdołali przebrnąć kwalifikacji. Dominik Bury był 34. (+8.30), Paweł Klisz – 44. (+9.84), a Jan Antolec – 46. (+9.88).

W finałach reprezentanci Polski nie zaszaleli – wszyscy odpadli w swoich biegach ćwierćfinałowych. Najwyżej sklasyfikowano Urszulę Łętochę – na 20. pozycji. Dwa miejsca niżej rywalizację ukończyła Sylwia Jaśkowiec, a Monika Skinder była 24. Kamil Bury uplasował się na 25. lokacie. W sprincie kobiet triumfowała Francuzka Aurore Jean przed reprezentantkami Włoch – Giulią Stuerz i Sarą Pellegrini. W zmaganiach mężczyzn zwyciężył 20-letni Niemiec Richard Leupold przed rodakiem Valentinem Maettigiem i Białorusinem Aliaksandrem Voronau.

Jutro w Santa Caterinie biegi indywidualne stylem dowolnym. Juniorki (U20) będą rywalizować na 5 km, seniorki na dystansie dwukrotnie dłuższym. Juniorzy pobiegną na 10 km, seniorzy na 15 km. W niedzielę, na zakończenie zawodów, odbędą się biegi pościgowe klasykiem.

Sprint stylem dowolnym kobiet:
1. Aurore Jean, Francja
2. Giulia Stuerz, Włochy
3. Sara Pellegrini, Włochy

20. Urszula Łętocha (kadra A)
22. Sylwia Jaśkowiec (kadra A)
24. Monika Skinder (kadra młodzieżowa)

31. Eliza Rucka (kadra młodzieżowa)
40. Weronika Kaleta
45. Klaudia Kołodziej (kadra młodzieżowa)
47. Justyna Pradziad
49. Agata Warło (kadra młodzieżowa)
52. Katarzyna Stokfisz
53. Martyna Galewicz (kadra A)
55. Magdalena Czusz

Sprint stylem dowolnym mężczyzn:
1. Richard Leupold, Niemcy
2. Valentin Maettig, Niemcy
3. Aliaksandr Voronau, Białoruś

25. Kamil Bury (kadra młodzieżowa)

34. Dominik Bury (kadra A)
44. Paweł Klisz (kadra A)
46. Jan Antolec (kadra A)
52. Kacper Antolec (kadra młodzieżowa)
62. Mateusz Haratyk (kadra młodzieżowa)
66. Michał Skowron (kadra młodzieżowa)
72. Wiktor Czaja (kadra młodzieżowa)
83. Daniel Iwanowski
85. Arkadiusz Posiadała
88. Łukasz Bachleda
99. Mateusz Chowaniak
106. Michał Boreczek
115. Sebastian Bryja
119. Mateusz Szczotka
Andrzej Pradziad DNF

Inga Świetlicka963 Posts

Od igrzysk w Atlancie wierny kibic polskich olimpijczyków. W redakcji od 2013 roku, pisze głównie o biegach narciarskich, siatkówce i gimnastyce artystycznej. Oprócz sportu pasjonatka podróży bliższych i dalszych (zwłaszcza do Rosji i byłych republik radzieckich) oraz dobrych książek i rollercoasterów.

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Lost Password