Biegi narciarskie: Sześcioro Polaków na podium w Czechach!

Duża grupa polskich biegaczy – w tym gronie są zarówno zawodnicy z kadr narodowych, jak i z poszczególnych klubów – rywalizuje w weekend w zawodach FIS w Nowym Mieście. W biegach dystansowych techniką dowolną sześcioro Polaków wywalczyło miejsca na podium w swoich kategoriach wiekowych! Zwycięstwo odniosła Eliza Rucka.

Embed from Getty Images

Trzydniowe zawody FIS w Nowym Mieście są jednocześnie mistrzostwami Czech i wewnętrzną kwalifikacją olimpijską dla biegaczy zza naszej południowej granicy. To gwarantuje, że na starcie nie zabraknie najlepszych czeskich zawodników, choć z występu zwolnieni są biegacze, którzy przed tygodniem rywalizowali w Tour de Ski. Pewni miejsca w czeskiej kadrze olimpijskiej póki co są tylko Petra Novakova i Martin Jaks, a o pozostałe przepustki toczy się zacięta walka. Czechom, podobnie jak Polakom, na razie przysługuje sześć kwalifikacji do Pjongczangu, choć w ostatecznym rozrachunku ta liczba najprawdopodobniej powiększy się przynajmniej o dwie.

Pierwszy dzień zmagań w Nowym Mieście to rywalizacja w biegach indywidualnych techniką dowolną. Zmagania fis-owskie rozgrywane były na różnych dystansach w trzech kategoriach wiekowych: seniorów+juniorów U20, juniorów U18 i juniorów U16. Dla młodych biegaczy starty w Czechach są okazją do sprawdzenia formy przed zbliżającymi się mistrzostwami świata juniorów, które na przełomie stycznia i lutego odbędą się w szwajcarskim Goms. We wszystkich kategoriach wiekowych mieliśmy swoich przedstawicieli – łącznie wystartowało dziś 29. reprezentantów Polski i trzeba przyznać, że z bardzo dobrym skutkiem: sześcioro Biało-Czerwonych stanęło na podium!

Na najdłuższym dystansie – 15 km – rywalizowali seniorzy i juniorzy do lat 20. W gronie 48. zawodników oglądaliśmy aż trzynastu Biało-Czerwonych (pięciu juniorów). Jedynym Polakiem, który nawiązał wyrównaną walkę z gospodarzami był Dominik Bury. Nasz kadrowicz stanął na najniższym stopniu podium, do zwycięskiego Czecha Adama Fellnera tracąc niespełna pół minuty. Na dziewiątym miejscu zmagania ukończył Paweł Klisz (+1:54.2), a w drugiej dziesiątce sklasyfikowano sześciu innych Polaków: Łukasza Kunca, Mateusza Haratyka (5. miejsce w gronie juniorów), Jana Antolca, Macieja Popielucha (7. miejsce U20), Kacpra Antolca i Mateusza Chowaniaka. Pozostali Biało-Czerwoni na dalszych pozycjach: w trzeciej dziesiątce Daniel Iwanowski, Wiktor Czaja (10. miejsce U20) i weteran Bogusław Gracz, a w piątej dziesiątce Mateusz Szczotka (20. miejsce U20) i Krzysztof Puda (21. miejsce U20).

Rywalizację kobiet na 10 km zdominowała najzdolniejsza czeska biegaczka młodego pokolenia – Barbora Havlivckova. Urodzona w 2000 roku zawodniczka ma bardzo duże szanse, by pojechać na igrzyska, dlatego w mistrzostwach kraju startowała z seniorkami. I wygrała, o ponad 20 sekund wyprzedzając Martynę Galewicz i Czeszkę Sandrę Schutzovą, które uzyskały identyczny rezultat i zajęły ex-aequo drugie miejsce. Na dziewiątej pozycji w gronie 30. startujących bieg ukończyła Agata Warło, ale jej strata do Havlickovej to już blisko trzy minuty. Nieźle zaprezentowała się Magdalena Kobielusz (rocznik 2000), która zajęła 14. lokatę, będącą zarazem 5. wynikiem w gronie juniorek do lat 20. Na 22. pozycji sklasyfikowano Iwonę Piekarz (12. miejsce U20), a Weronika Kaleta zeszła z trasy.

W zmaganiach juniorów do 18. roku życia z podium nie schodzi Dawid Damian. Polak, który trenuje poza kadrą stawał już dwukrotnie na podium w zawodach w Austrii, a dziś zajął drugą pozycję w biegu na 7,5 km. Szybszy o ponad 20 sekund od naszego zawodnika był tylko Czech Tomas Lukes. W stawce 36. biegaczy, 9. miejsce zajął Michał Boreczek, 13. był Maciej Zdziechowski, a 25. Antoni Juroszek.

W rywalizacji juniorek U18 na 5 km o zwycięstwo rywalizowały polskie zawodniczki z kadry młodzieżowej: Eliza Rucka i Izabela Marcisz. Polki prezentowały się o klasę lepiej od czeskich rywalek (choć nie zapominajmy, że w tej kategorii wiekowej mogłaby biegać Barbora Havlickova) i od początku do końca ścigały się ze sobą. Na mecie minimalnie szybsza – o 0.4 sek. – była Eliza Rucka. Iza Marcisz musiała się zadowolić drugą pozycją, a na trzeciej lokacie w gronie 22. zawodniczek sklasyfikowano Katerinę Tumovą, która do Polek straciła ponad 40 sekund.

Bieg na 5 km juniorów do 16. roku życia wygrał Czech Mathias Vacek. Dobrą dyspozycję zaprezentował Robert Bugara, który do końca walczył o drugie miejsce. Polak ostatecznie minimalnie przegrał z kolejnym reprezentantem gospodarzy – Simonem Pavlaskiem, który był szybszy o dwie dziesiąte sekundy. Do triumfatora nasz zawodnik stracił 9 sekund. Piątą pozycję zajął inny Biało-Czerwony – Sebastian Bryja (+31.1), a na 13. miejscu w grupie 30. juniorów sklasyfikowano Artura Bożka.

W rywalizacji juniorek do lat 16 polskim biegaczkom nie udało się stanąć na podium. W gronie 20. zawodniczek Ewa Gazur była 7., a Karolina Kukuczka – 11.

Jutro w Nowym Mieście biegi sprinterskie techniką dowolną.