Biegi narciarskie – TdS: Dario Cologna wyrównał rekord Justyny Kowalczyk!

Dario Cologna po raz czwarty w karierze wygrał Tour de Ski, czym wyrównał rekord Justyny Kowalczyk. Na podium stanęli także Martin Johnsrud Sundby i Alex Harvey, a Norweg został nowym liderem Pucharu Świata.

Embed from Getty Images

Do wspinaczki na Alpe Cermis Dario Cologna przystępował z przewagą minuty i piętnastu sekund nad Aleksiejem Połtoraninem. Szwajcar cały dystans pokonał w pojedynkę, systematycznie powiększając przewagę nad rywalami. Nikt nie mógł mu dziś zagrozić i sześciu latach ponownie odebrał statuetkę za zwycięstwo w Tour de Ski. Cologna wygrywał morderczą imprezę trzykrotnie w sezonach 2008/2009, 2010/2011 i 2011/2012. Zwyciężając po raz czwarty, Szwajcar wyrównał osiągnięcie Justyny Kowalczyk, która w cyklu była niepokonana w latach 2009-2013.

Ciekawsze rzeczy działy się za plecami Dario Cologni. Przed ostatnim etapem TdS z rywalizacji wycofał się zeszłoroczny triumfator imprezy, Siergiej Ustiugow. Rosjanin zajmował w klasyfikacji cyklu trzecie miejsce. Na jego nieobecności skorzystali zawodnicy z dalszych lokat i walka o dwa miejsca na podium do końca była emocjonująca. Aleksiej Połtoranin szybko został dogoniony przez Alexa Harveya, a na etapie wspinaczki do tej dwójki dołączyli także Martin Johnsrud Sundby i Aleksander Bolszunow. Na najbardziej stromych odcinkach najlepiej radził sobie Norweg, który ostatecznie finiszował na drugim miejscu, ze stratą blisko półtorej minuty do Dario Cologni. Trzeci był Alex Harvey, a lokatą poza podium musiał zadowolić się Aleksiej Połtoranin. Trudy wspinaczki na Alpe Cermis boleśnie odczuł Bolszunow, który w końcówce został wyprzedzony przez Hansa Christera Holunda. Norweg na 500 m przed metą miał do Rosjanina pół minuty straty, a na mecie… był szybszy od niego o blisko minutę. Tour de Ski ukończyło 43. zawodników.

Mimo zwycięstwa w cyklu, Dario Cologna nie objął prowadzenia w Pucharze Świata. Nowym liderem w pucharowych zmaganiach został Martin Johnsrud Sundby, który wyprzedza Szwajcara o 68 punktów. Trzeci jest Alex Harvey, a kolejne lokaty zajmują: niestartujący w tourze Johannes Hoesflot Klaebo, Aleksander Bolszunow i Hans Christer Holund.

Najlepszy czas netto podczas finałowej wspinaczki miał Martin Johnsrud Sundby. Drugi wynik należał do Maufice’a Manificata, który ukończył rywalizację na miejscu jedenastym. Trzeci rezultat osiągnął Rosjanin Denis Spicow (13. lokata), a czwarty był Dario Cologna.

Klasyfikacja generalna Tour de Ski 2017/2018 mężczyzn:
1. Dario Cologna, Szwajcaria 2:49:29.8
2. Martin Johnsrud Sundby, Norwegia +1:26.5
3. Alex Harvey, Kanada +1:30.6
4. Aleksiej Połtoranin, Kazachstan +1:41.7
5. Hans Christer Holund +2:17.8
6. Aleksander Bolszunow, Rosja +3:09.7

Klasyfikacja generalna Pucharu Świata mężczyzn:
1. Martin Johnsrud Sundby, Norwegia 875 pkt.
2. Dario Cologna, Szwajcaria 807 pkt.
3. Alex Harvey, Kanada 780 pkt.
4. Johannes Hoesflot Klaebo, Norwegia 752 pkt.
5. Aleksander Bolszunow, Rosja 710 pkt.
6. Maurice Manificat, Francja 629 pkt.

fot. fot: Fanny Schertzer (Own work), CC BY 3.0, Wikimedia Commons

Inga Świetlicka986 Posts

Od igrzysk w Atlancie wierny kibic polskich olimpijczyków. W redakcji od 2013 roku, pisze głównie o biegach narciarskich, siatkówce i gimnastyce artystycznej. Oprócz sportu pasjonatka podróży bliższych i dalszych (zwłaszcza do Rosji i byłych republik radzieckich) oraz dobrych książek i rollercoasterów.

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Lost Password