Biegi narciarskie – TdS: Drugi triumf Weng

Heidi Weng drugi rok z rzędu wygrała Tour de Ski i została nową liderką Pucharu Świata. Na szczycie Alpe Cermis wyprzedziła Ingvild Flugstad Oestberg i Jessicę Diggins.

Embed from Getty Images

Nie było niespodzianki podczas finałowej wspinaczki na Alpe Cermis. Na trasę biegu pościgowego na 9 km jako pierwsza wyruszała co prawda dotychczasowa liderka Tour de Ski – Ingvild Flugstad Oestberg – ale ledwie dwie sekundy straty miała do niej Heidi Weng. Ubiegłoroczna triumfatorka cyklu była zdecydowaną faworytką zmagań, bo jako zawodniczka dużo lżejsza znacznie lepiej radzi sobie z morderczą wspinaczką. Weng zgodnie z przewidywaniami bez problemu wyprzedziła koleżankę z reprezentacji na finałowym podbiegu i do mety dobiegła z przewagą blisko 50 sekund. Niezagrożona Oestberg finiszowała jako druga, powtarzając swój wynik sprzed dwóch lat.

O miejsce na najniższym stopniu podium od początku walczyły Krista Parmakoski i Jessica Diggins. Amerykanka na starcie miała 10 sekund straty do Finki, ale szybko zniwelowała ten dystans, a podczas wspinaczki okazała się zdecydowanie mocniejsza. Na mecie Diggins była szybsza od rywalki o ponad pół minuty i wywalczyła historyczne podium TdS dla swojego kraju. Na miejscu piątym, po bardzo dobrym biegu, finiszowała Teresa Stadlober, a pozycje w czołowej dziesiątce sklasyfikowano także Kerttu Niskanen, Anastazję Siedową, Nathalie von Siebenthal, Sadie Bjoernsen i Stefanie Boehler.

Heidi Weng miała dziś najlepszy czas dnia z całej stawki – 32:11.5. Drugi rezultat należał do Teresy Stadlober, a trzeci do Jessie Diggins.

Dzięki zwycięstwu w tourze Heidi Weng objęła prowadzenie w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata. Czołowe zawodniczki cyklu – dzięki potężnym bonifikatom punktowym – zajmują teraz pięć czołowych miejsc w tym zestawieniu. Dotychczasowa liderka PŚ – Charlotte Kalla – jest szósta.

Tegoroczną, sześcioetapową edycję Tour de Ski ukończyły… 32 zawodniczki. Punkty Pucharu Świata były na wyciągnięcie ręki, aż chciałoby się zapytać, dlaczego na starcie nie było Polek. Pierwsze pucharowe punkty w karierze wywalczyła dziś między innymi Niemka Pia Fink, która kilka tygodni temu rywalizowała z naszymi zawodniczami w zawodach Alpen Cup.

1. Hedi Weng, Norwegia 1154 pkt.
2. Ingvild Flugstad Oestberg, Norwegia 1087 pkt.
3. Jessica Diggins, USA 776 pkt.
4. Krista Parmakoski, Finlandia 713 pkt.
5. Teresa Stadlober, Austria 637 pkt.
6. Charlotte Kalla, Szwecja 610 pkt.

Inga Świetlicka987 Posts

Od igrzysk w Atlancie wierny kibic polskich olimpijczyków. W redakcji od 2013 roku, pisze głównie o biegach narciarskich, siatkówce i gimnastyce artystycznej. Oprócz sportu pasjonatka podróży bliższych i dalszych (zwłaszcza do Rosji i byłych republik radzieckich) oraz dobrych książek i rollercoasterów.