Biegi narciarskie – TdS: Emil Iversen zwycięzcą piątego etapu

Norweg Emil Iversen wygrał bieg ze startu wspólnego na 15 km techniką dowolną w Oberstdorfie. Dotychczasowy lider – Dario Cologna – był dziś czwarty, tracąc niewiele do zwycięzcy i tym samym zachował prowadzenie w klasyfikacji generalnej cyklu.

Organizatorzy ze względu na złe warunki atmosferyczne chcieli skrócić trasę biegu z 15 km do 10 km. Ale zarówno bieg kobiet jak i mężczyzn, odbył się na wcześniej zaplanowanych dystansach. Zawodnicy  prezentowali dzisiaj bardzo wyrównany poziom. 30. na mecie – Martin Jaks – stracił do zwycięzcy tylko 11 sekund. Kilkaset metrów przed metą niewielką przewagę uzyskali Iversen, jego rodak Sindre Skar oraz Włoch Francesco De Fabiani. Ci trzej zawodnicy rozegrali między sobą sprinterski pojedynek. Najlepszym sprintem popisał się wspomniany wcześniej Iversen, który o 0,4 s wyprzedził swojego radaka Skara, trzeci był Włoch Fabiani.

Dario Cologna dobiegł do mety jako czwarty, tracąc tylko 3,7 s do triumfatora. Wynik ten nie wpłynął negatywnie na klasyfikację generalną Tour de Ski i Szwajcar w dalszym ciągu jest liderem. Ubiegłoroczny zwycięzca całego cyklu – Siergiej Ustiugow – był dziś dopiero 28. i jego strata do Cologni w klasyfikacji generalnej TdS znacznie wzrosła. Trzeci w tym zestawieniu jest aktualnie Martin Johnsrud Sundby. Zwycięzca dzisiejszego biegu już wcześniej nie liczył się w walce o zwycięstwo w całym cyklu i zajmuje aktualnie 13. miejsce, tracąc ponad dwie minuty do lidera.

Do zakończenia Tour de Ski pozostały już tylko dwa etapy. Dario Cologna jest bardzo blisko wygrania tych zawodów po raz czwarty w karierze.

Wyniki biegu na 15 km techniką dowolną:

 1. Emil Iversen (Norwegia)  29:49.8
 2. Sindre Skar (Norwegia)  +0,4
 3. Francesco De Fabiani (Włochy)  +0,9
 4. Draio Cologna (Szwajcaria)  +3,7
 5. Aalex Harvey (Kanada)  +4,0
 6. Andrew Musgrawe (Wielka Brytania)  +4,0
 7. Finn Haagen Krogh (Norwegia)  +4,0
 8. Martin Johnsrud Sundby (Norwegia)  +4,2
 9. Thomas Bing (Niemcy)  +4,9
 10. Maurice Manficat (Francja)  +5,2

Klasyfikacja generalna TdS mężczyzn po 5 z 7 zawodów:

 1. Dario Cologna (Szwajcaria)  1:42:13.1
 2. Siergiej Ustiugow (Rosja)  +53,0
 3. Martin Johnsrud Sundby (Norwegia)  +1:07,6
 4. Alex Harvey (Kanada)  +1:23,1
 5. Alexander Bolshunov (Rosja)  +1:26,7
 6. Alexej Poltoranin (Kazachstan)  +1:35,7

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Lost Password