Biegi narciarskie – TdS: Nie ma mocnych na Stinę Nilsson i Siergieja Ustiugowa!

Liderzy Tour de Ski – Stina Nilsson i Siergiej Ustiugow – nie zostawili rywalom złudzeń i pewnie wygrali biegi pościgowe stylem dowolnym w Oberstdorfie. Dla Szwedki to trzecie zwycięstwo w tegorocznym tourze, a Rosjanin od początku imprezy jest niepokonany!

Czwarty etap Tour de Ski to biegi pościgowe stylem dowolnym na 10 i 15 km. W rywalizacji pań jako pierwsza na trasę ruszyła Stina Nilsson, do której po chwili dołączyły Heidi Weng i Ingvild Flugstad Oestberg. Zawodniczki przebiegły we trójkę cały dystans, a walka o podium rozstrzygnęła się dopiero na finiszu. Norweżki nie zdołały zgubić Stiny Nilsson, co szwedzka gwiazda sprintu bezwzględnie wykorzystała – najpierw spokojnie „wiozła się” na plecach rywalek, by na ostatnich metrach przyspieszyć i pewnie je wyprzedzić. Tym samym Stina Nilsson wygrała trzeci etap na tegorocznym Tour de Ski i pozostała liderką cyklu. Za Szwedką finiszowała Weng (+1.7), minimalnie wyprzedzając Oestberg. Czwarte miejsce dla Kristy Parmakoski, która całą trasę pokonała samotnie (+42.4), ponad minutę później linię mety minęła Jessica Diggins (+1:47.5). Awans z 10. na 6. miejsce po dobrym biegu zanotowała Nicole Fessel, a razem z Niemką finiszowały Nathalie von Siebenthal i Julia Czekaliewa.

W biegu męskim Siergiej Ustiugow wyruszył na trasę pół minuty przed Martinem Johnsrudem Sundbym. Pytanie brzmiało, czy Rosjanin obroni przewagę. Obaj zawodnicy biegli samotnie, ale doświadczenie przemawiało za Norwegiem. Na półmetku dystansu Sundby zmniejszył stratę do 17 sekund i wydawało się, że kwestią czasu jest dogonienie rywala. Ustiugow dobrze jednak rozłożył siły i w drugiej części trasy przyspieszył. Sundby, widząc, że pogoń za rywalem nie przyniesie skutku, wyraźnie zwolnił na ostatnim kółku i na mecie zameldował się z 37 sekundami straty do Ustiugowa.

O trzecie miejsce walczyli Alex Harvey i Dario Cologna. Szwajcar wyruszył na trasę 17 sekund po Kanadyjczyku, ale szybko go dogonił i cały dystans pokonali razem. Na finiszu Harvey zachował więcej sił, co pozwoliło mu wyprzedzić Colognę o niespełna sekundę. Na piątym miejscu linię mety minął świetnie dysponowany Matti Heikkinen, który uzyskał dziś zdecydowanie najlepszy czas dnia. Fin awansował w klasyfikacji touru o siedem pozycji. Kolejne miejsca dla Dirika Toensetha, Marcusa Hellnera, Simena Hegstada Krugera i Maurice’a Manificata.

Jutro dzień przerwy w cyklu, zawodnicy przenoszą się do Toblach, gdzie w piątek rozegrane zostaną biegi na dystansach 5 i 10 km stylem dowolnym.