Biegi narciarskie – TdS: Rosyjska perfekcja, norweska niemoc i amerykański sen

Niespodziewane rozstrzygnięcia na piątym etapie Tour de Ski! Dominację w cyklu potwierdził Siergiej Ustiugow, który wygrał piąty bieg z rzędu. Całkowicie zawiedli norwescy faworyci – Martin Johnsrud Sundby nie zmieścił się w „10”, a najlepsza z Norweżek Heidi Weng była dopiero 5. Na podium w zmaganiach kobiet stanęły dwie Amerykanki – wygrała Jessica Diggins, a trzecia była Sadie Bjornsen. Liderami cyklu są Siergiej Ustiugow i Heidi Weng.

Sypnęło niespodziankami na piątym etapie tegorocznego Tour de Ski w Toblach! W rywalizacji mężczyzn na 10 km techniką dowolną niesamowitą formę potwierdził Siergiej Ustiugow. Rosjanin na trasie pojawił się jako ostatni, mając pełny ogląd sytuacji. Lider cyklu prowadził od startu do mety, na wszystkich punktach pomiaru notując najlepsze czasy. Choć ostatecznie wygrał zaledwie o 0.4 sek. z Francuzem Maurice Manificatem, zdecydowanie powiększył przewagę w klasyfikacji generalnej touru nad swoim najgroźniejszym rywalem – Martinem Johnsrudem Sundbym. Norweg miał dziś duże problemy na trasie – od początku wyraźnie odstawał od czołówki i słabł z każdym kilometrem. Cały wyścig ukończył na dalekiej 14. pozycji, ze stratą czterdziestu sekund do Ustiugowa. Honoru Norwegii bronił młody Simen Hegstad Krueger, który o niespełna sekundę wyprzedził Matti Heikkinena i po raz pierwszy w karierze stanął na podium Pucharu Świata. Kolejne lokaty dla Marcusa Hellnera, Dirika Toensetha i Dario Cologni.

W klasyfikacji generalnej TdS Siergiej Ustiugow ma już ponad półtorej minuty przewagi nad Sundbym. Jeśli w jutrzejszym biegu masowym klasykiem nie poniesie znaczących strat, będzie bardzo bliski końcowego triumfu w tourze. Ciekawie zapowiada się także walka o trzecie miejsce. Dario Cologna, Alex Harvey i Maurice Manificat tracą do lidera ponad dwie minuty, ale różnice czasowe pomiędzy poszczególnymi zawodnikami są niewielkie.

Jeszcze więcej emocji i zaskoczeń mieliśmy w biegu kobiet na 5 km. Na specjalistkę od tego dystansu wyrasta Jessie Diggins, która wygrała taki bieg po raz trzeci w karierze. W Toblach Amerykanka zostawiła rywalki daleko w tyle, notując czas o kilkanaście sekund lepszy od innych biegaczek. Zaciętą walkę o dwa pozostałe miejsca na podium stoczyły Krista Parmakoski, Charlotte Kalla i Sadie Bjornsen. Ostatecznie najlepszy rezultat uzyskała Finka, która wyprzedziła Bjornsen o sekundę. Kalla straciła do Amerykanki 0.3 sek. – niewykluczone, że gdyby Szwedka biegła pod koniec stawki, a nie na początku, zdołałaby dziś stanąć na podium. Dla Sadie Bjornsen trzecie miejsce w Toblach to najlepszy wynik w karierze.

Słabo zaprezentowały się liderki tegorocznego Touru. Stina Nilsson wyraźnie odczuwała już trudy rywalizacji i w konsekwencji ukończyła zmagania na odległym, 20. miejscu. Zapaść przytrafiła się także Norweżkom – Heidi Weng finiszowała na 5. pozycji, notując 17.5 sek. straty do Diggins, a Ingvild Flugstad Oetberg była 8 (+23.5 sek.). Pomiędzy Norweżki zdołały się „wcisnąć” Kerttu Niskanen i Nathalie von Siebenthal.

W klasyfikacji generalnej TdS kobiet prowadzenie objęła Heidi Weng. Reprezentantka Norwegii ma 11 sekund przewagi nad Ingvild Flugstad Oestberg i 16 nad Stiną Nilsson. Czwarta w klasyfikacji Krista Parmakoski traci do liderki ponad pół minuty, a piąta Diggins – przeszło minutę i dwadzieścia sekund.

Jutro w Val di Fiemme biegi masowe stylem klasycznym, a w niedzielę wisienka na torcie, czyli tradycyjna wspinaczka na Alpe Cermis.

Inga Świetlicka942 Posts

<p>Od igrzysk w Atlancie wierny kibic polskich olimpijczyków. W redakcji od 2013 roku, pisze głównie o biegach narciarskich, siatkówce i gimnastyce artystycznej. Oprócz sportu pasjonatka podróży bliższych i dalszych (zwłaszcza do Rosji i byłych republik radzieckich) oraz dobrych książek i rollercoasterów.</p>