Biegi narciarskie – TdS: Szwajcarska niespodzianka w sprincie kobiet, wygrana Ustiugova

W szwajcarskiej miejscowości Lanzerheide rozpoczął się dziś 12. Tour de Ski. W tym roku na stracie tych prestiżowych zawodów zabrakło m.in. Justyny Kowalczyk, Marit Bjoergen czy Johannesa Klaebo. Pierwszymi liderami cyklu zostali Szwajcarka – Laurien van der Graaff oraz Sergey Ustiugov z Rosji.

Na początek Tour de Ski biegacze i biegaczki rywalizowali w sprintach techniką łyżwową. Zaczęło się od porannych kwalifikacji, w których najlepsi byli Norweżka – Ingvild Flugstad Oestberg i Rosjanin Sergey Ustiugov.

Finałowe zmagania kobiet były trochę inne niż do tego przywykliśmy. W składzie tego wyścigu znalazła się tylko jedna reprezentantka Norwegii – Maiken Caspersen Falla. Poza tym nazwiska niekoniecznie z „pierwszej ligi”. Najszybsza okazała się gospodyni Laurien van der Graaff (3:25.80) i to ona została pierwszą liderką tegorocznego touru. Drugie miejsce ze stratą (+1.42) zajęła Amerykanka – Sophie Caldwell. Na najniższym stopniu podium znalazła się wspomniana Maiken Caspersen Falla (+1.86).

Finał sprintu mężczyzn wygrał, tu akurat wielkiej niespodzianki nie było – Rosjanin – Sergey Ustiugov (2:57.28). Drugi finiszował reprezentant Włoch – Federico Pellegrino (+1.00) a a trzeci był Lucas Chanavat z Francji (+2.76). W czołowej szóstce podobnie jak w przypadku kobiet znalazł się tylko jeden przedstawiciel Norwegii – Finn Haagen Krogh.