Biegi narciarskie – TdS: Udany pościg Weng, triumf Ustiugowa

Heidi Weng wygrała jedenastą edycję prestiżowego cyklu Tour de Ski. Norweżka odrobiła stratę do Stiny Nilsson i dobiegła do mety z ogromną przewagą. W rywalizacji mężczyzn zwycięstwo odniósł Siergiej Ustiugow. Rosjanin utrzymał wypracowaną wcześniej przewagę nad rywalami i pewnie wygrał.

Jako pierwsza do biegu pościgowego na 9 km techniką dowolną ruszyła Stina Nilsson. Szwedka miała 20 s. przewagi nad Weng i prawie minutę nad Kristą Parmakoski. A mimo to ukończyła TdS na 3. pozycji. Weng odniosła pierwsze zwycięstwo w tej imprezie, w popszednich latach trzykrotnie zajmowała trzecie miejsce. To czwarte z rzędu zwycięstwo w Tour de Ski przez reprezentantkę Norwegii, wcześniej wygrywała marit Bjoergen oraz dwukrotnie Therese Johaug. Drugie miejsce zajęła Finka Krista Parmakoski, a trzecie Stina Nilsson. Wielką przegraną jest Ingvild Flugstad Oestberg. Norweżka radziła sobie świetnie w początkowych etapach cyklu, przez pewien czas była nawet liderką, ale ostatecznie ukończyła tour na 4. miejscu.

Wyniki Tour de Ski 2016/2017:
1. Heidi Weng (Norwegia) 2:27:39.4
2. Krista Parmakoski (Finlandia) +1:37.0
3. Stina Nilsson (Szwecja) +1:54.4
4. Ingvild Flugstad Oestberg (Norwegia) +2:04.3
5. Jessica Diggnis (Stany Zjednoczone) +3:09.0
6. Kerttu Niskanen (Finlandia) +4:18.2
7. Anne Kylloenen (Finlandia) +4:27.7
8. Natalie von Siebenthal (Szwajcaria) +4:39.5

Bieg pościgowy mężczyzn na tym samym dystansie zakończył się bez niespodzianek. Siergiej Ustiugow wyruszał na trasę z ponad minutową przewagą i nie stracił wiele w trakcie biegu. Drugi na mecie Martin Johnsrud Sundby uzyskał czas gorszy o minutę od Rosjanina. Ciekawie zapowiadała sie walka o trzecie miejce, bowiem trzech zawodników ruszyło na trasą w małych odstępach czasowych. Francuz Maurice Manificat, który ruszył z piątej pozycji dogonił rywali i na podbiegu pod Alpe Cermis uzyskał nawet kilkusekundową przewagę nad Dario Cologną. W dalszej części rywalizacji lepszy okazał się trzykrotny zwycięzca tego cyklu, Szwajcar po raz szósty stanął na podium Tour de Ski. Siergiej Ustiugow przerwał dominację Norwegii w tourze. Jest jego drugie podium, w ubiegłym sezonie zajął tzrecie miejsce. Martin Johnsrud Sundby wygrał cykl dwa razy i jest to jego trzecie podium.

W tej edycji Tour de Ski nie mieliśmy wiele polskich akcentów. Wsród rywalizacji pań zabrakło Polek, a jedynym naszym reprezentantem był Maciej Staręga. Polak wystartował w dwóch pierwszych etapach, w pierwszym zajął wysokie 15. miejsce.

Wyniki Tour de Ski 2016/2017:
1.
Siergiej Ustiugow (Rosja) 2:54:20.2
2.
Martin Johnsrud Sundby (Norwegia) +1:11.9
3.
Dario Cologna (Szwajcaria) +2:04.1
4. Matti Heikkinen (Finlandia) +2:32.9
5. Maurice Manificat (Francja) +2:34.6
6. Alex Harwey (Kanada) +2:42.5
7. Marcus Hellner (Szwecja) +2:54.5
8. Simen Hegstad Krueger (Norwegia) +3:51.3

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Lost Password