Biegi narciarskie – TdS: Ustiugow nie zwalnia tempa, Oestberg wygrywa, Staręga daleko

Siergiej Ustiugow w świetnym stylu wygrał bieg masowy stylem klasycznym na 10 km i umocnił się na prowadzeniu w klasyfikacji generalnej Tour de Ski. Maciej Staręga zajął miejsce w siódmej dziesiątce. W rywalizacji kobiet na dystansie o połowę krótszym, najlepsza była Ingvild Flugstad Oestberg. Dzięki zwycięstwu Norweżka została liderką cyklu.

Drugi etap Tour de Ski to biegi masowe stylem klasycznym na dystansach 5 km dla kobiet i 10 km dla mężczyzn. W rywalizacji męskiej oglądaliśmy polskiego „rodzynka” – Macieja Staręgę. Polak przez pierwsze 2.5 km trzymał się czołówki, później jednak, zgodnie z przewidywaniami, tracił do liderującej grupy coraz więcej. Na półmetku rywalizacji Staręga był klasyfikowany na odległym 68. miejscu w gronie 79. zawodników. Ostatecznie nasz zawodnik spadł w klasyfikacji jeszcze o jedną lokatę i finiszował jako 69., dwie i pół minuty po liderach.

Tempo biegowi na 10 km od początku narzucała grupa norweskich biegaczy z Martinem Sundbym na czele. W czołówce utrzymywało się dwudziestu zawodników, poza Norwegami byli w niej m.in. Dario Cologna, Siergiej Ustiugow, Marcus Hellner i Alex Harvey. Na 8 km do ataku przystąpił ubiegłoroczny triumfator cyklu – Martin Johnsrud Sundby, nie udało mu się jednak uciec Ustiugowowi i pozostałym biegaczom. Rosjanin zachował najwięcej sił na finiszu i – podobnie jak wczoraj – z łatwością wygrał całą rywalizację, powiększając przewagę nad rywalami w klasyfikacji generalnej touru. Martin Johnsrud Sundby stracił do Ustiugowa 2 sekundy, a na trzeciej pozycji finiszował Dirik Toenseth. W czołowej dziesiątce zmieścili się także: Sjur Roethe, Dario Cologna, Matti Heikkinen, Marcus Hellner, Alex Harvey, Iivo Niskanen i Simen Hegstad Krueger.

Siergiej Ustiugow umocnił się na prowadzeniu w Tour de Ski i nad drugim w klasyfikacji Martinem Sundbym ma już blisko 20 sekund przewagi. Alex Harvey traci do Rosjanina minutę, a kolejni zawodnicy – Łarkow, Iversen i Cologna – ponad minutę. Bardzo wysoko w klasyfikacji touru jest Brytyjczyk Andrew Musgrave, który zajmuje 7. lokatę (+1:14.8), a bezpośrednio za nim plasują się: Federico Pellegrino (+1:17.5), Marcus Hellner (+1:17.8) i Dirik Toenseth (+1:22.7). Maciej Staręga jest sklasyfikowany na 65 miejscu, ale nie ma to większego znaczenia, bowiem Polak po dzisiejszym etapie wycofa się z rywalizacji.

W zmaganiach kobiet na 5 km bardzo szybko utworzyła się czołówka, w której biegły główne faworytki do walki o końcowe zwycięstwo w tourze: Heidi Weng, Ingvild Flugstad Oestberg i Krista Parmakoski. Do półmetka tempo tej trójki wytrzymywała także Stina Nilsson, ale później Szwedka wyraźnie osłabła. Na kilometr przed metą zaatakowała Oestberg, która uciekła rywalkom i pewnie wygrała drugi etap Tour de Ski. Heidi Weng straciła do koleżanki z reprezentacji 7 sekund, ale bez problemu dojechała do mety na drugiej pozycji, zachowując bezpieczną przewagę nad Kristą Parmakoski. Finka finiszowała 11 sekund za Oestberg. Czwarte miejsce zajęła reprezentantka gospodarzy Nadine Faehndrich (+24.6), ustanawiając jednocześnie najlepszy wynik w karierze. Piąta była Stina Nilsson, a w dziesiątce zameldowały się także: Anne Kylloenen, Kathrine Rolsted Harsem, Jessica Diggins, Laura Mononen i Laurien Van Der Graaff.

Dzięki zwycięstwu w dzisiejszym biegu Ingvild Flugstad Oestberg objęła prowadzenie w klasyfikacji generalnej Tour de Ski. Norweżka po 2. etapach cyklu ma 10 sek. zapasu nad Heidi Weng, 23 sek. nad  Stiną Nilsson i 42 sek. nad Kristą Parmakoski. Kathrine Harsem traci do liderki 51 sek., a szósta w klasyfikacji Jessie Diggins ma ponad minutę straty. Kolejne lokaty dla Maiken Caspersen Falli, Nadine Faehndrich i Laury Mononen.

Jutro w Tour de Ski dzień przerwy, biegacze przenoszą się do Oberstdorfu, gdzie we wtorek odbędą się biegi łączone, a w środę biegi pościgowe stylem dowolnym.

10 km stylem klasycznym mężczyzn ze startu wspólnego:
1. Siergiej Ustiugow, Rosja 24:50.0
2. Martin Johnsrud Sundby, Norwegia +1.9
3. Sjur Roethe, Norwegia +2.3

69. Maciej Staręga +2:30.2

Klasyfikacja generalna Tour de Ski mężczyzn po 2. etapie:
1. Sergiej Ustiugow, Rosja 26:26.2
2. Martin Johnsrud Sundby, Norwegia +18.9
3. Alex Harvey, Kanada +59.6

65. Maciej Staręga +3:48.2

5 km stylem klasycznym kobiet ze startu wspólnego:
1. Ingvild Flugstad Oestberg, Norwegia 13:21.2
2. Heidi Weng, Norwegia +7.0
3. Krista Parmakoski, Finlandia +11.4

Klasyfikacja generalna Tour de Ski kobiet po 2. etapie:
1. Ingvild Flugstad Oestberg, Norwegia 15:40.7
2. Heidi Weng, Norwegia +10.3
3. Stina Nilsson, Szwecja +23.8

Inga Świetlicka941 Posts

<p>Od igrzysk w Atlancie wierny kibic polskich olimpijczyków. W redakcji od 2013 roku, pisze głównie o biegach narciarskich, siatkówce i gimnastyce artystycznej. Oprócz sportu pasjonatka podróży bliższych i dalszych (zwłaszcza do Rosji i byłych republik radzieckich) oraz dobrych książek i rollercoasterów.</p>

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Lost Password