Biegi narciarskie: Trzy polskie podia w klasyku

Ostatni dzień startów w Nowym Mieście to rywalizacja na dystansach w stylu klasycznym. Tym razem reprezentanci Polski trzykrotnie stawali na podium zawodów. Bieg juniorek do 18. roku życia wygrała Izabela Marcisz przed Elizą Rucką, a w gronie seniorów trzecią pozycję zajął Dominik Bury.

Embed from Getty Images

W niedzielę, podobnie jak w piątek, rywalizacja w Nowym Mieście odbywała się z podziałem na kategorie wiekowe. Tym razem biegano stylem klasycznym i w tej specjalności reprezentanci Polski spisali się stosunkowo najsłabiej, choć wciąż bardzo dobrze – na podium stanęło troje Biało-Czerwonych.

Na najdłuższych dystansach: 15 km dla mężczyzn i 10 km dla kobiet rywalizowali seniorzy i juniorzy do 20. roku życia. W zmaganiach mężczyzn najlepszy okazał się reprezentant gospodarzy Miroslav Rypl, który był o blisko czternaście sekund szybszy od kolegi z reprezentacji Adama Fellnera. Trzeci wynik dnia należał do Dominika Burego – Polak stracił do lidera 24 sekundy. Na piątym miejscu sklasyfikowano starszego z braci Burych – Kamila (+50.8), siódmy był Paweł Klisz (+1:11.8), a ósmy Jan Antolec (+1:19.2). Lokaty w drugiej dziesiątce wywalczyło dwóch polskich juniorów: 13. był Michał Skowron (blisko dwie i pół minuty straty do zwycięzcy, ale drugie miejsce w kategorii juniorów U20), a 16. Mateusz Haratyk (czwarty w juniorach). Miejsca w trzydziestce zajęli także Mateusz Chowaniak (23.), Maciej Popieluch (26.; 12. wśród juniorów), Daniel Iwanowski (27.) i Wiktor Czaja (28.; 13. junior), a na dalszych pozycjach sklasyfikowano Łukasza Kunca (32.), Krzysztofa Pudę (36., 19. junior) i Mateusza Szczotkę (38., 20. junior). Wystartowało 41. biegaczy, do mety nie dotarł Bogusław Gracz.

W gronie kobiet kolejny popis dała 17-letnia Barbora Havlickova, która do piątkowego triumfu na dystansie 10 km łyżwą dołożyła zwycięstwo na analogicznym dystansie klasykiem. Tym samym najprawdopodobniej zapewniła sobie miejsce w czeskiej reprezentacji olimpijskiej na igrzyska w Pjongczangu. Havlickova wygrała o ponad pół minuty z Kateriną Janatovą i o blisko minutę z Karoliną Grohovą. Czwarte miejsce zajęła Martyna Galewicz, która do czeskiej nastolatki straciła minutę i dziesięć sekund. Tuż za czołową dziesiątką uplasowała się Agata Warło (trzy minuty straty do zwyciężczyni), a na miejscach 13-15. sklasyfikowano Klaudię Kołodziej (6. wsród juniorek), Magdalenę Kobielusz (7. juniorka) i Justynę Pradziad. 23. pozycję zajęła Weronika Kaleta, co było zarazem 14. wynikiem w gronie juniorek. Wystartowało 28. biegaczek.

Po raz kolejny dwa pierwsze miejsca w zmaganiach juniorek do 18. roku życia zajęły Polki. Tym razem jednak nasze zawodniczki zamieniły się kolejnością na podium: w biegu na 5 km klasykiem najlepsza była Izabela Marcisz, choć na półmetku przegrywała z Elizą Rucką o 9 sekund. Drugą część dystansu pobiegła jednak zdecydowanie szybciej i ostatecznie triumfowała z przewagą siedemnastu sekund. Na najniższym stopniu podium stanęła Czeszka Barbora Antosova. Wystartowały 22. juniorki.

Bez polskiego podium w rywalizacji juniorów do 18. roku życia. Najwyżej sklasyfikowanym Polakiem w stawce 35. biegaczy był Michał Boreczek, który ukończył bieg na 7.5 km na miejscu 14. Do zwycięzcy – Tomasa Lukesa z Czech – nasz zawodnik stracił minutę i czterdzieści cztery sekundy. Słabiej niż zwykle spisał się Dawid Damian, który był 20. (+2:03.4), a lokatę wyżej sklasyfikowano Macieja Zdziechowskiego. Na 31. miejscu uplasował się Antoni Juroszek.

W najmłodszej kategorii wiekowej – U16 – polscy zawodnicy również nie znaleźli się w czołowej trójce. W grupie 29. chłopców ósme miejsce zajął Robert Bugara. Polaka sklasyfikowano ex-aequo z Czechem Danielem Zvakiem, a do zwycięzcy rywalizacji na dystansie 5 km – Mathiasa Vacka, Bugara stracił ponad 40 sekund. 11. pozycję zajął Sebastian Bryja (+54.0), a dziesięć lokat niżej uplasował się Artur Bożek.

W gronie 20. dziewcząt Polki zajęły lokaty pod koniec pierwszej dziesiątki. Ewa Gazur była 9., a tuż za nią sklasyfikowano Karolinę Kukuczkę. Do Marie Rysulovej, która miała najlepszy czas biegu na 4 km, Biało-Czerwone straciły przeszło minutę i dziesięć sekund.