Biegi narciarskie: Znów najniższy stopień podium

Justyna Kowalczyk w drugim swoim starcie w tym sezonie po raz kolejny była trzecia. Po wczorajszym starcie w sprincie dziś zawodniczkom wydłużono dystans do 5 kilometrów. Na szczęście techniką obowiązującą na trasie był klasyk.

Puchar Świata startuje za dwa tygodnie, ale Polka postanowiła przygotować formę w zawodach niższej rangi w fińskim Muonio. Na starcie dzisiejszej rywalizacji zaanonsowane były 74. panie, jednak tylko 65. wystartowało do biegu. Patrząc przez pryzmat nazwisk mogło wydawać się, że o najwyższy stopień podium rywalizować będą Polka oraz Finka Krista Parmakoski. Obydwie panie startowały jako ostatnie, żadna więc nie mogła być pewna dyspozycji drugiej.

Na pierwszym pomiarze czasu od razu zarysowała się lekka przewaga Parmakoski. Kowalczyk była czwarta ze stratą 3,7 sekundy. Między nimi znalazły się jeszcze Anna Svendsen i Natalia Nepryaeva. Na trasie nie było jednak wielkich emocji. Rosjanka Nepriajewa biegła jako pierwsza z nich osiągnęła linię mety z racji wcześniejszego numeru startowego i to ona na ten moment objęła prowadzenie. Na zwycięstwo nie miała jednak szans, gdyż od początku przewagę budowała Finka Parmakoski i to ona cieszyła się z końcowego zwycięstwa z czasem 11:56,3 o około 18/ sekund lepszym od wyczynu Rosjanki. Polka również dzisiaj nie szarpała, a jej wynik: 12:20,5 uplasował ją na trzeciej pozycji z bezpieczną  przewagą siedmiu sekund nad czwartą Lidią Durkiną oraz stratą 6 sekund do Nepryaevą.

Dziś odbyły się także biegi panów na dwukrotnie dłuższym dystansie. Tutaj bezkonkurencyjni okazali się Rosjanie, którzy obstawili całe podium. Najlepszym z nich był Alexander Bolshunov, przed Alexeyem Chervotkinem i Andreyem Sobakarevem.

Jutro rywalizacja pań będzie odbywała się na dystansie 10 kilometrów stylem dowolnym.

5 km stylem klasycznym kobiet:

 1. Krista Parmakoski (Finlandia) 11:56,3
 2. Natalia Nepriajewa (Rosja) 12:14,7
 3. Justyna Kowalczyk (Polska) 12:20,5
 4. Lidia Durkina (Rosja) 12:27,8
 5. Anna Svendsen (Norwegia) 12,28,0
 6. Daria Vedenina (Rosja) 12:30,4

10 km stylem klasycznym mężczyzn:

 1. Alexander Bolshunov (Rosja) 20:35,7
 2. Alexey Chervotkin (Rosja) 20,56,3
 3. Andrey Sobakarev (Rosja) 21:17,9
 4. Anreas Nygaard (Norwegia) 21:22,6
 5. Maxim Vylegzhanin (Rosja) 21:34,9
 6. Ivan Kirillov (Rosja) 21:35,7
fot. fot. Guillaume Baviere from Copenhagen, Denmark. Wikimedia Commons, CC BY-SA 2.0

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Lost Password