Biegi: Polscy paraolimpijczycy zainaugurowali sezon

W fińskim Vuokatti zakończyły się drugie w tym sezonie zawody z cyklu Pucharu Świata dla niepełnosprawnych biegaczy narciarskich. Po raz pierwszy na trasach zaprezentowali się nasi reprezentanci. Polacy nie zanotowali znaczących sukcesów, a zmagania zostały zdominowane przez sportowców z Rosji i Ukrainy.

Do Finlandii pojechała czteroosobowa kadra Polski w składzie: Katarzyna Rogowiec, Arleta Opyd, Kamil Rosiek i Witold Skupień. Dla naszej dwukrotnej mistrzyni paraolimpijskiej z Turynu był to pierwszy start po przerwie macierzyńskiej, dlatego ciężko było od niej wymagać oszałamiających rezultatów. Mimo to zdołała osiągnąć najlepsze wyniki w naszej ekipie.

W środę rywalizowano na średnich dystansach. W zmaganiach zawodników stojących, kobiety biegały 5 km, a mężczyźni 10 km techniką klasyczną. Nasze reprezentantki – Katarzyna Rogowiec i Arleta Opyd – zajęły miejsca w drugiej dziesiątce: Rogowiec była 12., Opyd 14. Wygrała Ukrainka Aleksandra Kononowa. Wśród mężczyzn najlepszy był Rosjanin Władysław Liekomcew, a Witold Skupień nie ukończył biegu. W rywalizacji mężczyzn na siedząco 15. miejsce zajął Kamil Rosiek. Bieg na 10 km wygrał Rosjanin Pietuszkow.

Dzień później biegano techniką dowolną. Biało-Czerwoni zanotowali nieco lepsze wyniki niż dzień wcześniej podczas startów stylem klasycznym. Na dystansie 5 km Katarzyna Rogowiec była 9., a Arleta Opyd ponownie uplasowała się na 14. pozycji. Drugie zwycięstwo w Vuokatti odniosła Ukrainka Kononowa. W biegu mężczyzn na 10 km Witold Skupień zajął 18. miejsce, triumfował Rosjanin Władimir Kononow. W rywalizacji zawodników siedzących na dystansie 5 km Kamil Rosiek był 13. Zwyciężył Ukrainiec Maksym Jarowyj.

Reprezentanci Polski zostają w Vuokatti, ponieważ po zakończeniu PŚ w biegach w Finlandii rozegrane zostaną zmagania w paraolimpijskim biathlonie. Kolejne zawody biegowe odbędą się w dniach 17-19 stycznia w Obersdorfie.